Wi-Fi je všadeprítomná. Už ju je vidno v ríši kaviarní a domovov, Wi-Fi je súčasťou celých obytných štvrtí. Wi-Fi sú vybavené vlaky, lietadlá a automobily. Wi-Fi majú už aj lode. Comcast chce dokonca vyrobiť router pre každého zákazníka, vďaka ktorému by ste sa mohli pripojiť cez Wi-Fi hotspot pre verejnosť.

To je dobrá správa, ak ste užívateľom mobilného telefónu. Čím viac sledujete e-maily, sledujete Netflix, streamujete cez Pandoru a surfujete na Facebooku cez Wi-Fi pripojenie na internet, tým menej GB si budete musieť kúpiť od vášho mobilného operátora. Plus v súčasnosti sa taktiež stáva možná komunikácia cez telefonické hovory a posielanie textových správ cez Wi-Fi pripojenia.

Podľa prieskumu spoločnosti Macquarie Group zverejneného počas minulého týždňa, zákazníci širokopásmového pripojenia, ktorí aktívne využívajú bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet, pravidelne ušetria viac ako 30 dolárov v ich mesačnom účte u mobilného operátora.

Takže k čomu vlastne budete potrebovať vášho mobilného telekomunikačného operátora?

Mnohí majitelia mobilných telefónov v Európe už opustili svojho mobilného operátora. Ale Wi-Fi ešte pre väčšinu Američanov nie je celkom rozšírenou a ani dostatočne robustnou, vďaka čomu by sa úplne mohli zbaviť svojho mobilného operátora.

Niektorí ľudia taktiež zvažujú bezpečnosť verejného Wi-Fi pripojenia na internet. Nová generácia hotspotov umožňuje plynulo prepínať medzi Wi-Fi a 4G LTE servisom a v súčasnosti začínajú ponúkať lepšie šifrovanie. Ale problémy so zabezpečením Wi-Fi pripojením je pravdepodobné, keďže podľa predpovedí spoločnosti Macquarie nebude vyriešené do roku 2016.

Kevin Smithen, analytik spoločnosti Macquarie poznamenal: “Bude to trvať niekoľko rokov, než väčšina spotrebiteľov v USA začne uvažovať nad opustením svojho mobilného operátora v prospech verejných Wi-Fi služieb od ich káblových spoločností.”

Napriek tomu, hodiny pre 4G sieť tikajú

Obmedzenia 4G sú jednou veľkou nevýhodou samotnej technológie: Rádiové vlny sú obmedzené a tak môžete do jedného MHz spektra dostať len minimum dát. To je dôvod, prečo dvaja najväčší operátori AT&T a Verizon odrádzajú svojich zákazníkov od používania tejto siete. Zhruba len jedna tretina z káblových zákazníkov v USA má predstavu o tom, koľko dát sťahujú vo svojej domácej Wi-Fi siete každým mesiacom, ale podľa Macquarie zhruba dve tretiny bezdrôtových zákazníkov sleduje ich využitie.

Káblové spoločnosti už pracujú na alternatívach. Hlavní poskytovatelia širokopásmového sa spojili v prepojeniu ich Wi-Fi sietí po celej krajine, ako aj v mnohých krajinách v zámorí. Taktiež vytvárajú veľkú konkurenciu v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania, kde poskytujú bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet, čo jednoznačne pomôže k rozšíreniu.

To je potenciálne veľkou hrozbou pre veľkú štvorku mobilných operátorov v USA. Napríklad Verizon by do roku 2018 mala začať prichádzať až o štvrtinu peňazí zo svojej mobilnej dátovej prevádzky cez poskytovateľov Wi-Fi sietí, čím by podľa Macquarie mali ročne prísť až takmer 1,4 miliardy dolárov vo forme ušlých tržieb.

Verizon by však mohla získať späť časť stratených tržby v partnerstvách s káblovými spoločnosťami, ako Comcast. Verizon by mohla predať Comcast svoju divíziu bezdrôtového rozhlasového a televízneho vysielanie, ktoré Comcast bude poskytovať s možnosťou 4G služieb.

Zdroj: Reuters, LATimes

Facebook komentár