Domy_navrhnute_pre_technologicku_elitu_1

Kalifornská pobrežná komunita s rozlohou 609 akrov s názvom Walden Monterey, slúži ako oddych pre tých, ktorí si potrebujú dobiť svoje batérie – najmä vedúcich predstaviteľov regiónu v oblasti technológií.

Zakladateľ Nick Jekogian pozýva potenciálnych majiteľov domov, aby navštívili tieto nehnuteľnosti a zostali v prenosných domoch, nazývaných “roving rooms (túlavé izby)”, aby skutočne zažili takýto životný štýl, ktorý im môže toto spoločenstvo ponúknuť.

Nová jednotka určená na bývanie sa nazývaná “ Galini Sleeping Pod“ a bude sa používať pre potenciálnych kupujúcich, ktorí uvažujú nad trvalým nákupom pozemku.

Podľa dizajnéra týchto domov, sú tieto domy niečo oveľa viac ako len mobilné domy.

Zhruba hodinu južne od Silicon Valley sa nachádza polostrov Monterey, kde nájdete rozvíjajúcu sa komunitu, ktorá je navrhnutá pre oddych pre regionálnu technologickú elitu.

Walden Monterey bol založený v roku 2016 developerom Nickom Jekogianon, ktorý sa rozhodol premeniť 609 akrov pozemkov na pobrežnú komunitu s názvom “Agrihood”, na rastúci trend v ktorom sa vyhýbajú myšlienke patriť ku golfovým komunitám ako predchádzajúce generácie a namiesto toho podporujú poľnohospodárske štvrte, ktoré sa zameriavajú na prírodu, farmy a život v prírode.

Plánuje sa tu vybudovať celkom 22 domov, pričom vybudovanie všetkých bude stáť 5 miliónov dolárov. (od novembra roku 2017 sa už predali 3 z nich).

Po uskutočnení predaja, môžu kupujúci spolupracovať s tímom viac ako 20 architektov, ktorí Jekogian zostavili. Poprípade im môžu pomôcť predať ďalšie zariadenia.

Kľúčovým krokom v procese nákupu sú potenciálni kupujúci, ktorí reálne ich aj navštívia. Jekogian pozýva ľudí, aby zostali v “túlajúcich izbách”, alebo v malých pohyblivých sklenených domoch, ktoré im umožnia zažiť to, čo im tieto krásy pozemku ponúkajú.

Walden Monterey čoskoro poskytne nový spôsob, ako toto celé zažiť krajinu.

Dizajnové štúdio DFA, ktoré založil Laith Sayigh, sa obrátilo na Walden Monterey, aby navrhli dom pre potenciálnych kupujúcich, ktorí v ňom môžu zostať zatiaľ čo premýšľajú nad jeho kúpou.

3D vytlačené domčeky, nazvané Galni Sleeping Pody, majú veľkosť 300 štvorcových stôp, môžu sa presúvať kdekoľvek, sú poháňané solárnymi panelmi, veternými turbínami, batériami spoločnosti Tesla a budú stáť okolo 250 000 dolárov. Sayigh pre Business Insider uviedol, že nie sú len budúcim základom pre komunitu Walden Monterey, ale že predstavujú “novú generáciu stavebných technológií”.

Pozrite sa sami

Zoznámenie sa s Galini Sleeping Pod-om

Domy_navrhnute_pre_technologicku_elitu_2

Má rozlohu 300 štvorcových stôp a jeho výstavba trvá približne štyri až šesť týždňov.
Vonkajšiu vrstvu týchto Podov vyvinula spoločnosť z oblasti 3D-tlače – Branch Technology, ktorá v súčasnosti vyvíja aj stavebné metódy pre spoločnosti NASA. Je to silná škrupina pozostávajúca z uhlíkových vlákien a je umiestnená na vrchole recyklovanej hliníkovej základne, ktorá drží celý dom nad Zemou.

Vyrábajú sa mimo areálu a môžu sa presúvať z pozemku na pozemok tak, aby potenciálni kupujúci mohli zažiť, aké by bolo žiť tam.

Jedným z pilierov projektu Walden Monterey je trvalo udržateľný dizajn a život.

Domy_navrhnute_pre_technologicku_elitu_3

Galini nie je nijako rozdielny, je z 97% materiálovo efektívny, čo znamená, že iba 3% materiálov, ktoré sa dostanú do každej obývacej jednotky, sú zbytočné. Všetko ostatné ako napríklad drevené obloženie vo vnútri či recyklovaný plast používaný v stavebníctve, LED osvetlenie, inštalatérske a mechanické systémy sú ekologické a efektívne. V dôsledku toho nemá združenie žiadny vplyv na miestne životné prostredie.

Kompresný systém pracuje na odčerpávaní vody z atmosféry, aby zabezpečil zásobníkom podzemnej vody prívod vody.
Solárne panely a veterné turbíny poháňajú jednotku, rovnako ako ľahká batéria pochádzajúca z energetickej spoločnosti Tesla, miliardára Elona Muska.

Sayigh poznamenal: „Každý domček má pod podlahou tzv. malé bruško.” To je miesto, kde sa nachádza batéria Tesla.

Sayigh uviedol, že aj keby ľudia v ideálnom prípade použili čerstvý vzduch na ventiláciu svojho domu otvorením dverí, v každej jednotke existuje systém, ktorý v prípade potreby môže vykurovať alebo ochladiť priestor.

Sayigh poznamenal: “Ak viete, že k vám má doraziť Elon Musk, tak sa chcete uistiť, že ten chlapík sa cíti čo najpohodlnejšie.”

Napriek tomu, že združenie bolo vytvorené spojení s Waldenom Monterey, Sayigh uviedol, že vízia sa rozširuje najmä okolo komunity v Silicon Valley.

Domy_navrhnute_pre_technologicku_elitu

Mobilita jednotky znamená, že môže byť umiestnená na zadnej strane nákladného auta a prepravená kdekoľvek od agrárnej komunity na pobreží Monterey v Kalifornii až po púšť v Nevade.

Mohli by potenciálne nahradiť mobilné domy, ktoré nie sú až tak priateľské k životnému prostrediu, ako ich poznáme.
“Toto je trvalo udržateľný prúd vzduchu,” povedal Sayigh.

Preložila: Sláva Kromková

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: DesignBoom, Tuvie

Facebook komentár