Svetová rada pre zlato aktuálne vydala svoju správu za prvý štvrťrok 2015 o trendoch o dopyte zlata a výsledky prevažne poukazujú na nezmenený výkon v porovnaní s prvým štvrťrokom roka 2014. Celkového dopytu klesol o 1%, alebo zhruba o 10,6 ton, na 1,079.3 ton. Hodnota dopytu klesla o 7%, ako ceny zlata v porovnaní s prvým štvrťrokom 2014 poklesli o 75 dolárov za uncu.

Zásoby, ktoré je druhou polovicou rovnice ponuky a dopytu zostali v podstate bezo zmeny na úrovni 1 089.2 ton, čo je medziročný pokles o 4,1 tony. Ťažobné zásoby vzrástli o 1% na 734,2 ton, ale zásoby recyklovaného zlata poklesli o 3% na 355,1 ton.

Súvisiace: Tieto krajiny v roku 2015 hromadia zlato sveta

Medzi investormi, dopyt po prútoch a minciach poklesol o 10%, ale dopyt  fondov obchodovaných na burze (ETF) a podobných investičných produktov vzrástol na 25,7 ton. V prvom štvrťroku 2014, dopyt ETF poklesol o 13,5 ton.

Nákupy zlata Centrálnymi bankami taktiež zostali v podstate bezo zmeny na úrovni 119,4 ton, v porovnaní s 119,8 tonami v podobnom štvrťroku minulého roka. Dopyt zo sektoru technológií medziročne poklesol o 2% na 80,4 ton a dopyt po šperkoch klesol o 3% z 620,2 ton na 600,8 ton.

Svetová rada pre zlato sa zdá byť spokojnou:

Aj v premenlivých podmienkach, trh zlata zostáva byť dobre podporovaným. Kontrast medzi globálnym obrazom a dátami o viac rozmanitom dopyte jasne ukazuje mnohostrannú povahu trhu so zlatom. Početné a rôzne role pre zlato znamenajú, že reaguje na rôzne podnety, rôznym spôsobom.

Aj keď sa zdá sotva uveriteľné, že dopyt od tzv. ETF fondov bol pre osem po sebe idúcich štvrťrokoch negatívnym, graf Svetovej Rady pre zlato to dokazuje. Pozitívny príliv počas posledného štvrťroku pochádzal predovšetkým od ETF-iek z USA, ale aj Nemecko a Veľká Británia zaznamenali rovnako pozitívne výsledky. Podľa Svetovej rady pre Zlato, tretina ETF investorov v USA drží svoje pozície viac ako päť rokov.

Súvisiace: Zlato sa sťahuje zo Západu na Východ + Grafy

Nákup Centrálnych bánk nedosiahol úroveň štvrtého štvrťroku 2014, ale predĺžiť pozitívnu sériu nákupov na 17 štvrťrokov. Rada uviedla, že mnohé centrálne banky, ktoré sú vystavené malému počtu kľúčových rezervných mien si udrživajú zlato, ako zaistenie proti voltilným menovým pohybom.

Pokiaľ ide o ponuku, Svetová rada pre zlato sa domnieva, že ťažobné zdroje za celý rok pravdepodobné budú porovnatelné zhruba s minulým rokom. Zvýšenie v prvom štvrťrok a ďalší pravdepodobný nárast v druhom štvrťroku  by mal podľa očakávaní kompenzovať negatívne výsledky v druhom polroku.

Zdroj: WorldGoldCouncil

Facebook komentár