Dopyt_po_rope_by_po_roku_2035_mal_dosiahnut_vrchol

Celosvetový dopyt po rope pravdepodobne bude podľa vedúcej konzultačnej spoločnosti naďalej rásť, teda aspoň ďalších 15 rokov, keď rýchlo sa rozvíjajúce ekonomiky Ázie dopracujú k posunu od fosílnych palív smerom k iným (čistejším) zdrojom elektrickej energie.

Simon Flowers, ktorý je predsedom spoločnosti Wood Mackenzie v rozhovore poznamenal: “V určitom okamihu v nasledujúcich 20 rokoch budeme pravdepodobne vidieť vrchol dopytu po rope. Náš vlastný pohľad vo Wood Mackenzie je okolo rokov 2035 a 2036.”

Medzinárodná energetická agentúra (IEA), ktorá monitoruje dodávky energií pre najbohatšie krajiny sveta, na začiatku tohto roka uviedla, že na obzore nie je žiadny vrchol, čo sa týka dopytu.

Potenciálny vrchol v dopyte po rope je jedným z ústredných otázok, ktorým energetický sektor čelí. Načasovanie by mohlo mať vplyv na bilióny dolárov vo forme investičných rozhodnutí a zohrávať významnú úlohu v trajektórii emisií skleníkových plynov.

Flowers ďalej poznamenal že v Európskej únii je už vidno veľmi malý rast dopytu a dopyt po Amerike v určitom čase taktiež začne klesať.

Takmer celý dopyt po rope sa v súčasnosti sústreďuje do Ázie. Čína, India, Japonsko, Južná Kórea a Singapur podľa Wood Mackenzie patria medzi päť najväčších dovozcov ropy v regióne. Celkový dopyt po rope v týchto krajinách v roku 2018 vzrástol o 2,5% na 25,9 milióna barelov za deň, pričom Čína a India predstavujú väčšinu z tohto rastu.

Flowers ďalej poznamenal: “Nakoniec, budeme vidieť aj to, ako sa elektrické vozidlá stanú konkurencieschopnými a začnú uberať významný podiel z trhu automobilov so spaľovacím motorom.”

Akonáhle dôjde k posunu k elektromobilom, Čína by mala byť v silnej pozícii, aby mohla mať z toho prospech.

Súvisiace:
Saudská Arábia realizuje investíciu do svojej diverzifikácie
Do roku 2040 bude viac ako polovica nových automobilov elektrická

Krajina má najväčší automobilový trh na svete, má výrobné kapacity a podľa Flowersa “má prístup k niektorým kľúčovým materiálom batérií, ako je lítium, ktoré sú pre elektromobily naozaj potrebné.”

Čína už do priemyslu elektrických vozidiel investovala značné prostriedky.

Vláda už roky ponúkala štedré dotácie kupcom elektrických a hybridných automobilov.

V súčasnosti Peking zákazníkov z týchto dotácií odstavuje a presúva časť bremena rastúceho trhu s elektrickými vozidlami na výrobcov. V tomto roku sa zaviedli nové pravidlá, ktoré prinútili automobilové spoločnosti, aby najmenej 10% ich predajov tvorili vozidlá s elektrickým pohonom, alebo hybridnými akumulátrmi. Pravidlá sa uplatňujú na výrobcov automobilov, ktorí vyrábajú alebo dovážajú viac ako 30 000 vozidiel ročne a v roku 2020 by mali stúpnuť na 12%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár