Protesty farmárov v Maďarsku.

Protesty farmárov v Maďarsku.

Európsky program pre farmárov, ktorý vypláca dotácie vo výške 65 miliárd dolárov na podporu poľnohospodárov a vidieckych komunít, využíva skupina barónov v rámci bloku 28 krajín. S týmto tvrdením prišli americké noviny New York Times.

Selam Gebrekidan, Matt Apuzzo a Benjamin Novak tento systém analyzovali deväť mesiacov a zistili, že väčšina poľnohospodárskych dotácií smeruje k skupine „oligarchov a politických mecenášov“, ktorí sa napojenými aj na maďarskú vládu.

Podľa správ, z týchto obchodov členovia tejto skupiny razantne rozširovali svoj majetok.

Príkladom je maďarský premiér Viktor Orbán. Podľa novín New York Times, Orbán a maďarská vláda vo veľkom predala štátnu poľnohospodársku pôdu svojej rodine, priateľom a blízkymi spolupracovníkov. To znamená, že jeho priatelia sa potom uchádzali o „milióny dotácií z Európskej únie“.

Tento problém presahuje hranice Maďarska. V Českej republike Times zistil, že spoločnosti vlastnené premiérom Andrejom Babišom v priebehu minulého roka na poľnohospodárskych dotáciách vyzbierali 42 miliónov dolárov. Problém existuje aj v Bulharsku a generálny prokurátor na Slovensku uviedol, že v ich krajine operuje „poľnohospodárska mafia“.

Dokonca to viedlo k násiliu vykonanom na poľnohospodárskej pôde. V správe sa uvádza, že drobní poľnohospodári tvrdia, že v dôsledku dotácií, ktoré dostávajú, boli bití alebo im hrozilo, že prídu o pôdu, ktorú vlastnia. Minulý rok bol na Slovensku zavraždený novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnirová, pretože Kuciak vyšetroval taliansku skupinu organizovaného zločinu, ktorá z poľnohospodárskych dotácií profitovala.

Podľa problémov, ktoré dotačný program spôsobil, je nepravdepodobné, že sa situácia môže čoskoro zmeniť.

Európsky poľnohospodársky program je podľa správy jedným z najväčších dotačných programov na svete a predstavuje 40% výdavkov EÚ. Aj keď systém podporuje korupciu, jeho zmena by si vyžadovala úplné prepracovanie programu, ktorý EÚ drží pohromade.

Z tohto dôvodu program, ktorý sa má tento rok obnoviť, môže v skutočnosti dať vedúcim predstaviteľom jednotlivých krajín väčšiu moc nad tým, ako rozdeľujú a utrácajú peniaze, aj keď v Európe prišli interní audítori Európskej únie s námietkami.

Súvisiace: Väčšina Európanov si myslí, že EÚ sa do 20 rokov rozpadne

Zo správy z mája 2015, ktorú zadala Európska komisia, vyplýva, že bohatí majitelia pozemkov s politickými kontaktmi disponujú mocou získavať vlastníctvo pôdy.

V Bulharsku napríklad presadili veľkí majitelia pôdy zákon, ktorý im umožňuje zaberať menšie hospodárstva.

Hromadenie tisícov hektárov pôdy vedie k javu, ktorý NYT nazýva moderným feudalizmom.

Denník uvádza, že v roku 2015 Orbánova vláda predala stovky tisíc hektárov štátnej pôdy, pričom väčšina z nej skončila v rukách politických spojencov maďarského premiéra.

New York Times poznamenal: “Jedná sa o druh moderného feudalizmu, kde malí poľnohospodári žijú v tieni obrovských, politicky mocných záujmov a Európska únia to pomáha financovať.”

Bulharská akadémia vied zistila, že 75 percent hlavných únijných poľnohospodárskych dotácií určených Sofii končí v rukách približne 100 subjektov. Záťahy úradov tento rok na jar úplne odhalili korupciu medzi predstaviteľmi vlády a veľkopodnikateľmi v oblasti poľnohospodárstva. Jeden z najväčších producentov múky v krajine bol v súvislosti s dotáciami obvinený z podvodu a čaká ho súd.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, NYTimes

Facebook komentár