Draghi_Je_prilis_skoro_na_znizovanie_stimulu_od_ECB_2017

Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi na konci tohto týždňa trval na názore, že menová politika banky zostáva vhodnou a zdôraznil, že k zmene stratégie je nutná “dostatočná dôvera.”

Draghi na konferencii vo Frankfurte poznamenal: “Sme presvedčení, že naša politika funguje a že výhľad pre ekonomiku sa postupne zlepšuje.”

Dodal: “Ale aj tak sme ešte nevideli dostatočné dôkazy, ktoré by podstatne zmenili našu posúdenie inflačného výhľadu – ktorý zostáva dôležitou podmienkou k zmene uvoľnenej politiky, takže prehodnotenie súčasnej menovej politiky v tejto fáze nie je oprávnené.”

Súvisiace: $ 9 biliónov: Ako centrálne banky zaplavujú svet peniazmi

Vedúci predstaviteľ ECB opätovne potvrdil svoj postoj, kde nebude potrebné odchýliť politiku centrálnej banky od svojho štedrého programu nákupu aktív, ktorý by mal trvať (najmenej) do konca roka. Rozsah nákupu aktív od ECB bude pokračovať (najmenej) do konca decembra, aj keď od apríla pri zníženej mesačnej hodnote, o rozsahu 60 miliárd eur (63,8 miliardy dolárov).

Inflačný výhľad ECB zostáva nezmenený

Na marcovom zasadnutí centrálnej banky, Draghi navrhol, že aj naďalej bude potreba “prechodné” zmeny prostredníctvom hlavnej hodnoty, okolo inflácie a tento postoj zopakoval taktiež.

Lepšie ekonomické údaje v Európe by viedli k navyšovaniu tlaku (na Draghiho), aby vykonal prehodnotenie programu nákupu aktív od ECB. Doteraz náčelník centrálnej menovej politiky našiel len nejasné dôkazy o vyšších základných inflačných tlakoch. Euro sa krátko po týchto vyjadreniach presunulo do strát na $ 1,0640.

Inde, prezident Bundesbanky Jens Weidmann naznačil, že by od ECB privítal pohyb v opačnom smere.

Weidmann pre nemecký týždenník Die Zelt v rozhovore zverejnenom stredu poznamenal, že čas kedy by ECB mala osekať svoje monetárne stimuly sa rýchlo blíži, najmä k zjavnej sile ekonomiky celého bloku.

Súvisiace: Centrálne banky nikdy neboli na tak tenkom ľade

Aktuálne nie je čas na stlačenie tlačidla “exit”

Medzitým, hlavný ekonóm ratingovej agentúry S&P – Paul Sheard po vyjadreniach ECB uviedol že je pravdepodobne “viac v tábore Draghiho.” Bol požiadaný o odpoveď či by sympatizoval s Weidmannovou kritikou.

Sheard ďalej uviedol: “Myslím, že po dlhšom období nízkej inflácie, slabého rastu a stále relatívne vysokej nezamestnanosti v eurozóne … aktuálne nie je čas, pre stlačenie tlačidla exit.”

Dodal: “Pre túto zmenu menovej politiky je potreba viac času, uistiť sa, že toto oživenie je naozaj, naozaj reálne a veľmi, veľmi pevné.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár