Výraz ,,Dubaj“ má v týchto dňoch tendencie stať sa synonymom ,,bubliny“. Príbehy, ktoré ste počuli pred pár rokmi o veľkých národných projektoch a impozantných ambíciách sa zmenili na príbehy o prázdnych kanceláriách a zastavenej výstavbe.

Od roku 2008 ceny nehnuteľností padli viac ako o 65 percent a stovky budov sa nedostavali. Dubaj má záväzky vo výške viac ako 100 miliárd a klenot v jeho korune – ohromný mrakodrap Burj Khalifa – bol len veľké fiasko so záujemcami.

Avšak Dubajskí  lídri plánujú návrat.

Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum, ministerský predseda UAE (Spojené Arabské Emiráty) a zákonodarca Dubaja vyhlásil pondelkovú zbierku rozhodnutí v znení, že Dubaj je pripravený ,,udržať“ naplánované úmysly a zobrať do rúk risk dosiahnuť ,,konečné ciele“.

Al Maktoum na margo ArabianBusiness biznisu povedal: ,, V slovníku UAE nie je slovo nemožné.“

Keď sa ho opýtali, prečo chce byť Dubaj jednotkou, odpovedal: ,,Mali by sme byť  vždy jednotkou, pretože nikto si nepamätá číslo dva.“ 

Plány stať sa ,,číslom jeden“ sa už náležite stávajú zjavné. Dubaj začiatkom tohto roku oznámil, že má v pláne vystavať najväčšie nákupné stredisko sveta.

Taktiež repliku Indického Tai Mahal-u – bola by taká istá lenže štyrikrát väčšia ako originál.

Znovu obnovené investície sa zdajú byť rozdielne. Peter Bill z London Evening Standard oznámil, že ceny domov rastú dostatočne rýchlo a preto sa vláda snaží obmedziť na polovicu ceny nehnuteľnosti. Je očakávaná trojnásobná obsadenosť hotelových izieb ako návrat turizmu.

Preložil: Peter Makyš

Zdroj: Finance.Yahoo

Facebook komentár