ECB_nechce_poskytnut_konecny_termin_pre_QE_Zdroje

Tri zdroje oboznámené s diskusiami prišli s vyjadreniami, že Európska centrálna banka (ECB) chce udržať svoje nákupy aktív s otvoreným konečným termínom, než nastavením pre potenciálne vzdialený dátum, ku ktorému vykoná zastavenie nákupu dlhopisov, čím si chce ponechať flexibilitu v prípade, že by vyhliadky boli trpké.

Zdroje dodali: “Tým, by dali najavo, že ak jej nákupy čistých dlhopisov klesnú na nulu, ECB zdôrazní, že nie je vopred určený kurz pre jej stimulačný program a že všetky zmeny sú aj naďalej závislé od ekonomických dát, s osobitným zameraním na mzdy.”

Tým by sa držali podobnej stratégie pre odchod, ako vykonal Federálny rezervný systém v ich nákupe aktív pre rok 2014, kde bola vidno neochotu americkej centrálnej banky, verejne sa zamerať na konečný termín.

Súvisiace: $ 9 biliónov: Ako centrálne banky zaplavujú svet peniazmi

Zdroj, ktorý si neželal byť menovaný uviedol: “Fed urobil najúspešnejší exit (ukončenie nákupu), takže je pre nás príkladom k preskúmaniu,” … “Dôležité je, aby sa to vykonával veľmi pozvoľne.”

Prezident ECB Mario Draghi na začiatku tohto mesiaca poslal správu pre zlepšenie situácie na trhoch, keď otvoril dvere k potenciálnemu vylepšeniu programu, v oblasti kvantitatívneho uvoľňovania. Tým pádom investori upustili od skúmanie prípadných krokov v ďalšom ťahu banky, ktorý by mali oznámiť na svojej schôdzi, konanej 7. septembra.

Politici ECB sa taktiež stretnú aj na budúci štvrtok.

Polovica analytikov oslovených Reuters aktuálne očakáva, že ECB v septembri oznámi, že postupne bude ukončovať svoj nákup aktív, proces známy ako “zužovanie”, zatiaľ čo štvrtina z nich očakáva jednorazový pokles a ďalšia štvrtina neočakáva vôbec žiadnu zmenu.

Doteraz ECB oznámila, že jej nákupy by mali ostať na svojom súčasnom tempe až do decembra 2017 “alebo mimo neho, ak to bude potrebné” a následná fáza ukončenia by mala prísť až následne potom.

Najväčším problémom by mohla byť presvedčivosť trhov, ak už proces zužovania raz začal, čiže investori môže byť stále hákliví na prípadne zmeny plánu.

Aj keď Fed zdôraznil otvorenú povahu svojich nákupov dlhopisov, zmenšovanie programu o 10 miliárd dolárov vykonávali na každom zasadnutí, čo vytváralo dojem, že sa jednalo o prednastavenosť, aj v prípade, že táto predstava bola tabu.

Fed oznámil svoj prvý pokles v decembri 2013 a skončil s nákupom až počas nasledujúceho októbra. Jeho predstavitelia sa v priebehu celého procesu znižovanie objemov horlivo vyhýbali diskusii o konečnom dátume, aj keď trhy vyvodili a zistili kedy koniec nakoniec nastal.

Zdroje poznamenali, že prijatím podobnej stratégie ECB riskuje, keďže je ťažké odchýliť sa od predpokladaného harmonogramu bez toho, aby na trhu nedochádzalo k neprimeranej volatilite.

ECB sa odmietla vyjadriť. Zdroje dodali, že zatiaľ žiadne rozhodnutie nebolo dosiahnuté a rozhovory sú stále otvorené, s novými prognózami pre platy zamestnancov a kľúčový kúsok skladačky by mal byť podľa očakávaní poskytnutý v septembri.

Vpyv platov na ECB

Ďalší zdroj poznamenal: “Ako sa môžem rozhodnúť v septembri, čo sa stane v nasledujúcom mesiaci jún?” … “Musí to byť vykonané nezávislé od dát a musíme zachovať pružnosť.”

Pre tvorcov politiky majú osobitný význam nemecké vyjednávania okolo platov, ktoré začnú po začiatku budúceho roka a chcú mať možnosť reagovať a to najmä v prípade, že výsledky opäť budú sklamaním.

Kým rast sa zrýchľuje a nezamestnanosť klesá rýchlejšie, než sa očakávalo, rast miezd je stále anemický, čiastočne preto, že odbory majú pri predkladaní požiadaviek tendenciu pozerať sa minulú infláciu, takže je ťažké uniknúť prostrediu s nízkou infláciou.

Tretí zdroj uviedol: “Zaoberanie sa nemeckými platmi, počas budúceho roka bude veľmi dôležité,” … “Myslím, že odbory nie sú dostatočne agresívne pri ich požiadavkách vzhľadom na rastúcu ziskovosť podnikov.”

Problémom ECB je skutočnosť, že aj keď ekonomický rast eurozóny dosahuje svoj najlepší výkon za posledných desať rokov, inflácia by mala ostať slabou a zďaleka nedosahuje ciele ECB – na úrovni takmer 2 percentá a podľa očakávaní sa tak nestane ani do roku 2019.

Súvisiace: Draghi: “Je príliš skoro na znižovanie stimulu od ECB”

ECB má zároveň možnosť sa zaoberať o jednom možnom poňatí stratégie, keďže člen výkonnej rady – Benoit Coeur v decembri poukázal na rozhodnutie banky, kedy navrhol zníženie programu nákupu aktív o štvrtinu, ale predĺženie časového harmonogramu o deväť mesiacov.

Coeur v nedávnom rozhovore uviedol: “Je možné zmenšenie našich nákupov aktív, bez toho aby sa narušilo poskytovanie ekonomickej podpory,” … “Takže by som mohol tvrdiť, že upravenie menovej politiky by nastalo … a dokonca táto úprava by bola vykonaná naozaj šetrným spôsobom, ako je celý rad faktorov, aj s vplyvom na infláciu.”

Ak ECB bude presvedčená, že jej predchádzajúci krok bol správny, môže znovu zvážiť jednorazové zníženie, ale aj predĺženie doby, než sa prehodnotia neskoršie vplyvy.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, TheGuardian

Facebook komentár