Je to už štvrtá bankovka z novej série nazvanej Europa. V minulých rokoch boli do obehu uvedené nové bankovky v hodnote päť, desať a 20 eur.

Bankovka v hodnote 50 eur je podľa ECB najpoužívanejší bankovkou. Predstavuje 45 percent všetkých eurobankoviek v obehu a týchto bankoviek je v obehu viac ako bankoviek v hodnote 5, 10 a 20 eur dohromady. Bankovky v hodnote 20 a 50 eur sa tiež najviac falšujú.

Rovnako ako u predchádzajúcich nových bankoviek je na hologramu a vodoznaku novej bankovky podobizeň bájnej gréckej princeznej Európy, ktorú podľa mýtu uniesol vládca bohov Zeus v podobe býčka a ktorá dala názov celému starému kontinentu a taktiež nové sériu bankoviek.

Na prednej strane bankovky je tzv. Smaragdovo zelené číslo, lesklé číslo meniace pri naklonení farbu zo smaragdovo zelenej na tmavo modrú a vytvárajúci svetelný efekt, ktorý sa pohybuje hore a dole. Na oboch krajoch prednej strany bankovky je nový druh ryhovania.

Tieto ochranné prvky umožňujú jednoduchú kontrolu pravosti novej bankovky 50 € hmatom, pohľadom a naklonením.

ECB poskytuje všetky informácie o nových bankovkách na internetových stránkach Euro: naša mena. Záujemcovia si tu môžu tiež zahrať hru Tetris, ktorá postupne ukazuje bezpečnostné prvky novej bankovky.

Eurobankovky majú sedem nominálnych hodnôt – 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 eur. Sú zákonným platidlom v 19 krajinách eurozóny a zobrazujú architektonické slohy z rôznych epoch európskej histórie. Bankovka v hodnote 50 eur zobrazuje renesanciu.

V roku 2013, keď sa dala do obehu nová päť eurovka, ľudia mali problémy platiť ňou cestové lístky alebo parkovacie tikety. Nepodarilo sa ich totiž včas prestaviť. Staré päťdesiatky zostanú v obehu a centrálne banky ich budú sťahovať postupne.

Nemecká centrálna banka informovala, že 25. novembra 2015 prišla do obehu nová 20-eurovka. Už v marci ich v obehu nahradili nové bankovky v rozsahu 85 %. Pre falšovateľov sú bankovky výnosnou činnosťou. ECB stiahla vlani z obehu 899.000 falošných bankoviek. Výsledok bol najhorší od roku 2002, keď sa platidlá ECB dostali prvýkrát do rúk verejnosti.

V polovici minulého roka bolo v obehu 18 miliárd bankoviek ECB. Znalci tvrdia, že miera ich falšovania je teda pomerne nízka. Na 10.000 obyvateľov únie ich pripadlo 27. Nové bankovky prídu do obehu časom. APA informovala, že v Rakúsku ich doň centrálna banka uvoľní na jar 2017.

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár