EIA_USA_posilni_veduce_postavenie_ako_top_producent_ropy

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) v piatok zverejnila svoju pozorne sledovanú správu, kde úroveň produkcie surovín z USA bude opäť hlavným faktorom tohto roka, kedy tento energetický gigant sa nachádza na dobrej ceste, aby znovu potvrdil svoju pozíciu popredného svetového producenta surovín.

Správa IEA prichádza krátko po tom, čo OPEC a výrobcovia mimo OPEC oficiálne zaviedli nové kolo obmedzenia dodávok.

Spolu s Ruskom a deviatimi ďalšími krajinami s najväčším vývozcom ropy – Saudskou Arábiou v decembri uzavreli dohodu so zvyškom OPEC-u, aby od začiatku januára znížili produkciu o 1,2 milióna barelov za deň (b/d).

Súvisiace: USA sú v súčasnosti najväčším svetovým producentom ropy

Parížska agentúra IEA uviedla: “Zatiaľ čo dvaja obri dobrovoľne znížili produkciu, USA, ktorá je už najväčším dodávateľom ropy, posilní svoje vedúce postavenie ako najväčší producent ropy na svete.”

“Do polovice roka bude produkcia v USA pravdepodobne väčšia ako kapacita Saudskej Arábie alebo Ruska.”

Medzinárodná cena ropy Brent sa obchodovala po správe na úrovni 61,69 dolárov, čo predstavuje zisk o 0,8 percenta, zatiaľ čo US West Texas Intermediate (WTI) dosiahla hodnotu 52,56 dolárov, čo je takmer o 1 percento viac.

Cena ropy Brent klesla takmer o 30 percent, keď na začiatku októbra minulého roka dosiahla vrchol vo výške 86,29 dolárov, zatiaľ čo WTI za rovnaké obdobie klesla o viac ako 31 percent.

Tento pokles cien ropy nastal z dôvodu obáv z nadmernej ponuky, ako aj poklesu akciového trhu, uprostred obáv z rastúcich úrokových sadzieb v USA.

To producentov ropy z kartelu OPEC a iných výrobcov mimo OPEC k tomu, aby na začiatku roka 2019 vykonali zníženie svojej produkcie a to v snahe pokúsiť sa položiť podlahu voči klesajúcim cenám ropy.

Výhľad dopytu v roku 2019 zostáva nezmenený

IEA predtým popísala ”rastúci vplyv” USA na globálnych trhoch s ropou, pričom uviedla, že takýto dramatický nárast produkcie surovín by mohol čoskoro vyústiť do trhového podielu hlavného producenta OPECu – Saudskej Arábie a ťažkej váhy, ktorá sa nenachádza v rámci OPEC.

Ročná produkcia USA v posledných mesiacoch vzrástla, keď vzrástla o viac ako 2 milióny b/d na nevídaných 11,9 milióna b/d.

IEA v piatok uviedla, že jej odhady celosvetového rastu dopytu po rope v rokoch 2018 a 2019 zostali nezmenené na 1,3 až 1,4 milióna b/d.

Súvisiace: Rusko neplánuje alianciu nad ropným trhom s OPEC natrvalo

Skupina uviedla, že vplyv vyšších cien ropy v roku 2018 “oslabol”, čo by malo pomôcť vyrovnať chladenie hospodárskeho rastu v nadchádzajúcich mesiacoch.

Vo štvrtok správa zoskupenia OPEC ukázala, že jej produkcia minulý mesiac prudko klesla, čo uľahčilo obavy z trhu s energiou z dlho trvajúceho obdobia vo forme nadmerného zásobovania.

Produkcia ropy z krajín OPEC sa podľa nezávislých údajov citovaných OPEC-om vo svojej mesačnej správe znížili o 751 000 barelov denne na takmer 31,6 milióna b/d.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters

Facebook komentár