Očakáva sa, že náklady na prestavbu v Gaze po siedmich týždňoch ostreľovania a bombardovania by mali celkovo dosiahnuť 4 až 6 miliárd amerických dolárov.

Prímerie medzi Izraelom a Hamasom bolo podpísané 26. augusta a aktuálne obdobie pokoja poskytlo humanitárnym pracovníkov prístup k sutinám, aby mohli odhadnúť rozsah nešťastia.

Organizácia Spojených národov a jej partneri žiadajú ďalších 367 miliónov dolárov vo forme humanitárnej pomoci. Najmenej polovica, alebo 164 miliónov dolárov bude vynaložených na zaistenie bezpečnosti dodávok potravín pre zhruba 500 tisíc ľudí.

Súvisiace: Ron Paul: Prečo sa nehovorí o nákladoch na vojnu v Sýrii

Zostávajúce finančné prostriedky pôjdu na bývanie (128 miliónov dolárov), vodu a kanalizáciu (31 miliónov dolárov) a vzdelávaciu pomoc pre školy, ktoré boli poškodené, alebo boli premenené v dočasné prístrešky (11 miliónov dolárov).

Relief Agency Oxfam popisuje ničenie civilnej infraštruktúry v Gaze, ako najhoršie, za takmer 20 rokov.

Podľa Rozvojového programu OSN bolo od 3. augusta zničených viac ako 10 600 domov. Humanitárni pracovníci uvádzajú, že prestavba môže trvať dlhé obdobie – okolo štyroch rokov.

Oxfam uvádza, že bolo zničených zhruba 15 nemocníc a jediná elektráreň na území.

Raketová paľba Hamasu v Izraeli v konečnom dôsledku urobila relatívne malé škody.

Úrady Izraela uvádzajú, že nemá čísla o počte postihnutých domácností, ale odhadujú, že obnova infraštruktúry bude stáť približne 11 miliónov dolárov.

Izraelská vláda poskytuje náhrady za škody na majetku civilistov. Doteraz ich bolo podaných okolo 3700, kde viac ako polovica je k štrukturálnemu poškodeniu domovov. Z týchto žiadostí, 1193 prišlo od obyvateľov Azotu – mesta v južnom Izraeli, ktoré čelilo najväčším škodám na infraštruktúre.

Izraelská ekonomika taktiež čelila stratenej produktivite, pretože mnohí zamestnanci zostali radšej doma, keďže sa chceli vyhnúť raketovej paľbe.

Je potrebné sa týmto podnikom v južnom Izraeli stále venovať. Daňový úrad Izraela uhrádza podnikom náklady na mzdy a straty produktivity.

Izrael bude financovať verejné výdavky prostredníctvom daní z transakcií s nehnuteľnosťami.

Úradníci taktiež uviedli, že cestovný ruch Izraela výrazne utrpel.

Súvisiace: Ceny americkej armády za klimatizáciu v Iraku a v Afganistáne – 20 miliárd dolárov

Neexistuje žiadne formálne vyjadrenie o tom, koľko konflikt stál Izrael, vo forme peňazí vynaložených na delostrelectvo, zbrane a tanky. Izraelská médiá hlásia, že by sa mohlo jednat o sumu v rozmedzí 1,2 až 2,3 miliardy dolárov.

Kongres vo Washingtone nedávno schválil 225 miliónov dolárov k obnove tzv zariadenia Izraela – Iron Dome, ktorý podľa izraelských predstaviteľov zachytával takmer 86% vypálených rakiet.

Počas konfliktu bolo zabitých viac ako 2000. Palestínčanov, spolu s takmer 70. Izraelčanmi.

Zdroj: TheGuardian

Facebook komentár