Najväčší producent piva vo Venezuele včera zastavil posledný zo svojich štyroch výrobných závodov, keďže vláda nesplnila svoj prístup k zahraničným menám, čo vo veľkej miere ohrozuje ich nedostatok. Tieto kroky majú vážny vplyv na dobre známy nedostatok potravín a ďalších výrobkov.

Empresas Polar, ktorá je najväčšou súkromnou spoločnosťou vo Venezuele varovala, že počas včerajšieho dňa ukončila výrobu, keďže socialistická vláda prezidenta Nicolasa Madura odmieta uvoľniť doláre, ktoré by mohli byť použité na dovoz sladového jačmeňa. Je vidno naozaj prísne devízové kontroly.

Hovorca firmy uviedol: “Operácie závodu spoločnosti Polar (v San Joaquin), ktorý bol jediným jeho aktívnym závodom s výrobou, počas piatkového rána rozhodol o jeho uzavretí,” … “V súlade s týmto vyhlásením sú aktivity v štyroch závodov pivovaru Polar zastavené.”

Súvisiace: Venezuela z dôvodu krízy nastolila 2-dňový pracovný týždeň

Vedúci odborov – Arquimides Sequera tieto plány potvrdil.

Povedal: “Dnes ráno bola v závode San Joaquin ukončená aktivita,” … “Jednalo sa o posledný aktívny závod,” … “Dokonca tento závod bol pre spoločnosť Polar najväčším.”

Polar produkovala zhruba 80 percent spotreby piva vo Venezuele.

Madurova vláda často obviňovala spoločnosť Polar zo zveličovania svojich dolárových potrieb a hromadenia rôzneho spektra výrobkov, ako súčasť “ekonomickej vojny” zo strany podnikateľskej sféry, politikov a Spojených štátov, ktoré mali za cieľ podkopanie socializmus vo Venezuele.

Táto krajina OPECu sa potýka s recesiou, rastúcich spotrebiteľských cien a chronickému nedostatku.

Úradníci obviňujú prezidenta a miliardára spoločnosti Polar, menom Lorenzo Mendoza (na obrázku nižšie), ktorý stále mohol využiť svoje americké doláre, ktoré má umiestnené v zahraničí.

Začiatkom tohto týždňa, v zrejmom odkaze k firme Polar, Maduro pohrozil, že všetky výrobné závody súkromných spoločností, ktoré pozastavujú výrobu budú odovzdané ich pracovníkom.”

Polar je vo Venezuele taktiež dobre známou pre výrobu múky, ktorá sa používa na výrobu milovaného jedla – “Arepas” (chlebová placka z kukuričnej múky).

Zdroj: CNN, CNBC

Facebook komentár