Ekonomika_Sri_Lanky_je_krehka_a_zavisi_od_cestovneho_ruchu

Séria smrteľných útokov by mohla spôsobiť úder do jednej z krehkých ekonomík Ázie.

Počas Veľkonočnej nedele boli odpálené bomby v kostoloch a luxusných hoteloch na Srí Lanke, kedy zabili najmenej 290 ľudí a zranené boli stovky. Ciele zahŕňali luxusný hotel Shangri-La v hlavnom meste Colombo.

Najmenej 39 z tých, ktorí zahynuli pri výbuchoch, bolo identifikovaných ako turisti z krajín vrátane Spojeného kráľovstva, Dánska, Austrálie a Indie.

Popri ťažkých stratách na ľudských životoch by útoky mohli spôsobiť vážne škody na ekonomike Srí Lanky, ktorá je od cestovného ruchu razantne závislou.

Ostrovný národ v Indickom oceáne každým rokom z celého sveta víta okolo 2,5 milióna návštevníkov. Údaje zo Svetovej rady pre cestovanie a cestovný ruch ukazujú, že tento priemysel je jedným z najväčších prispievateľov do ekonomiky krajiny a podporuje približne 1 milión pracovných miest. Podľa výskumnej firmy Capital Economics je to tiež tretí najväčší zdroj cudzích mien.

Význam cestovného ruchu v posledných 10 rokoch prudko vzrástol po tom, čo srílanská vláda porazila organizáciu rebelov Tamilských tigrov, čím ukončila takmer tri desaťročia trvajúcu občiansku vojnu.

Alex Holmes, ktorý je analytikom pre oblasť Ázie v Capital Economics poznamenal: “Cestovný ruch bol pre Srí Lanku v poslednom desaťročí veľkým úspechom.”

Žiadna skupina zatiaľ nevyhlásila zodpovednosť za útoky a policajné vyšetrovanie pokračuje. Pravdepodobne však počet medzinárodných turistov poklesne.

Vláda Srí Lanky od polnoci pondelka vyhlásila výnimočný stav. Americké ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo cestujúcich, aby zvýšili opatrnosť a varovali, že „teroristické skupiny pokračujú v plánovaní možných útokov“.

Holmes dodal: “Násilie pravdepodobne zasiahne odvetvie cestovného ruchu, aspoň v krátkodobom horizonte.”

Hotel Kingsbury v Kolombe na Srí Lanke, na foto z roku 2015, ktorý bol jedným z hotelov zameraných na útok.

Hotel Kingsbury v Kolombe na Srí Lanke, na foto z roku 2015, ktorý bol jedným z hotelov zameraných na útok.

 

Cestujúci v leteckej doprave rušia rezervácie

Jedným z okamžitých vplyvov na podnikanie je národný prepravca – Sri Lankan Airlines. Generálny riaditeľ Vipula Gunatilleka povedal, že od nedeľných útokov svoje rezervácie zrušili stovky cestujúcich. Táto letecká spoločnosť dokonca umožňuje cestujúcim zmenu letov bez uhradenia poplatku.

Povedal: “Keďže napadnuté boli aj hotely, očakávame ešte väčší a väčší objem stornovaní, najmä čo sa týka zahraničných rezervácií,” … “To je realita.”

Gunatilleka, ktorého letecká spoločnosť prepravuje zhruba jednu tretinu ľudí lietajúcich na Srí Lanku, uviedol, že je príliš skoro špekulovať o tom, ako dlho budú škody na cestovnom ruchu trvať. Dodal: “Pozeráme sa na okamžitý vplyv a na to, ako to zvládnuť.”

India je jedným z najväčších zdrojov zahraničných návštevníkov. Jedna cestovná kancelária však uviedla, že ešte nečelí žiadnemu zrušeniu.

Mahesh Iyer, ktorý je výkonným riaditeľom divízie Thomas Cook so zameraním na Indiu vo svojom vyhlásení uviedol: “V súčasnej dobe ešte nemáme žiadne žiadosti o zrušenie a je ešte predčasné, aby sme posúdili vplyv.”

Jednou oblasťou z vplyvu na podnikanie z útoku je národný letecký prepravca Sri Lankan Airlines.

Jednou oblasťou z vplyvu na podnikanie z útoku je národný letecký prepravca Sri Lankan Airlines.

 

Investori by mohli stratiť dôveru

Americké doláre, čínsky jüan a iné meny, ktoré turisti míňajú na Srí Lanke, sú pre hospodárstvo životne dôležité.

Srí Lanka potrebuje konštantný tok mien, aby udržala tok platieb na svojom zahraničnom dlhu. Štatistiky ukazujú, že objem finančných prostriedkov, ktorý dlhuje vláda Srí Lanky, predstavuje približne 80% ročnej ekonomickej produkcie krajiny a stále rastie.

Analytici poukazujú, že veľká časť tohto dlhu je splatná krajinám v iných menách, ako je srílanská rupia. V roku 2018 agentúry Moody’s a Fitch znížili úverový rating srílanskej vlády a citovali otázky týkajúce sa schopnosti splácať svoje dlhy.

Podobne ako ostatné rozvíjajúce sa trhy, aj Srí Lanka zaznamenala, že zahraniční investori presúvajú prostriedky z krajiny uprostred trvalej sily amerického dolára.

Ak investori stratia dôveru v schopnosť Srí Lanky splácať svoje dlhy, mohlo by to viesť k oslabeniu meny národa. Holmes z Capital Economics poznamenal: “To bude aj ďalej vplývať na ekonomiku.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, MSN

Facebook komentár