Podľa správ finančného denníka The Wall Street Journal, spoločnosť Apple zintenzívnila vývoj svojho prvého automobilu Titan a chce ho predstaviť do roku 2019.

Nielen, že zamestnala ďalších 1200 zamestnancov, ale zároveň tak zmenila očakávaný dátum predstavenia automobilu z roku 2020 na rok 2019, takže ak sa špekulácie ukážu ako pravdivé, tak už o štyri roky by na cesty mohli vstúpiť prvé elektromobily od spoločnosti Apple, ktoré budú brázdiť cesty podobne ako Tesla, Volkswagen a ďalšie.

O plánoch firmy Apple ohľadom vývoja vlastného elektroautomobilu sa začalo hovoriť v prvých týždňoch tohto roku. Koncern informácie nekomentoval.

Súvisiace: Tu je všetko, čo vieme o projekte auta na elektrický pohon – Titan od Apple

Topmanažér Apple Jeff Williams sa na túto tému verejne vyjadril provokačne len raz, keď podotkol: “Auto je ultimatívny mobilný prístroj, nie?”

Podnikanie automobilového priemyslu menia práve firmy z kalifornského Silicon Valley. Automobili v budúcnosti budú stále viac navzájom poprepájané, zosieťované, cez internet a budú čoraz viac ovládané softvérom.

Google už takmer šesť rokov pracuje na technológii pre samostatne, autonómne jazdiace autá po cestách. Koncern začal s testami svojho dvojmiestneho elektromobilu. V budúcnosti by mali jeho autá jazdiť úplne samostatne, bez šoférov, riadiť ho má počítač. Bude bez volantu i pedálov.

Avšak na podobných samostatne riadiacich technológiách pracuje aj automobilka Tesla.

Pred dvoma rokmi začal Apple pracovať na svojom automobile intenzívnejšie a začal zamestnávať obrovské množstvo expertov z automobilového priemyslu a hlavne začal kradnúť zamestnancov Tesly, takže je možné, že Apple Car bude fungovať na podobnom princípe a ponúkne podobné prepojenie s iOS zariadeniami.

Súvisiace:
Akcionári spoločnosti Apple žiadajú Tim Cooka, aby kúpili Teslu
Nový samoriadiaci automobil spoločnosti Google vyrazí na cesty
Elon Musk už jazdí s autopilotom vo vozidlách značky Tesla

Spoločnosť chcela použiť ako podklad pre svoje automobil BMW i3, ale Apple sa vraj nezhodol s BMW a tak sa od spomínaného plánu ustúpilo. Namiesto toho by mohol Apple použiť ako podklad starší Fiat Multipla 600 z roku 1957, ktorý je Jonyho obľúbeným autom a Apple si jeden kus kúpil. Okrem toho si Apple začína vybavovať testovacie trasy, na ktorých by spoločnosť mohla testovať jednotlivé prototypy vozidiel.

Testovací okruh by sa mal nachádzať v Kalifornii, pričom Apple prejavil záujem o trasu, ktorú často používajú automobilky na testovanie vozidiel s autonómnymi funkciami. Presne o takéto samoriadiace funkcie má záujem aj Apple, ale Wall Street Journal vraví, že prvá generácia nemusí mať autonómne funkcie.

Zdroj: The Wall Street Journal, NYTimes 

Facebook komentár