Elon Musk investuje veľké množstvo peňazí do niečoho, čoho sa sám obáva. Touto oblasťou je umelá inteligencia.

Zakladateľ spoločností Tesla a Space X je známym kritikom umelej inteligencie. V súčasnosti je jedným z veľkých technologických investorov, ktorý stoja za novým výskumným neziskovým centrom umelej inteligencie.

Na konci minulého týždňa OpenAI uviedla, že si za cieľ kladie rozvíjať bezpečnú umelú inteligenciu a výsledky svojich výskumov bude široko zdieľať. Budú sa snažiť, aby umelá inteligencia (AI) bola špeciálne určenou pre spôsoby použitia, ktoré budú prínosom pre celé ľudstvo. Skupina si však aj napriek tomu rozhodne ponechať informácie o určitom výskume pre súkromné účely, ale iba ak by mali pocit, že existujú obavy o bezpečnosť.

Súvisiace: Google: Ľudský mozog do roku 2030 spojíme s umelou inteligenciou

Medzi podporovateľov OpenAI patrí skupina – ktorá zahŕňa mená ako Elon Musk, Peter Thiel, Sam Altman a Jessica Livingston z Y Combinator a Reid Hoffman – ktorá do projektu investuje 1 miliardu amerických dolárov. OpenAI začne svoju prácu v malom, s deviatimi výskumnými pracovníkmi na plný úväzok, pracujúcimi mimo kancelárie v San Franciscu, avšak Altman uviedol, že by sa ich počet do roka mohol zdvojnásobiť.

Veľmi známy predstaviteľ výskumov z oblasti umelej inteligencie (a bývalý zamestnanec spoločnosti Google) Ilya Sutskever bude riaditeľom výskumnej skupiny.

Mnoho veľkých technologických spoločností naozaj investuje razantné prostriedky do rozvoja ich vlastných produktov umelej inteligencie, vrátane spoločností Facebook, Google, Microsoft a Apple. Produkty umelej inteligencie sa už v súčasnosti využívajú v technológiách, vrátane Muskovej automobilky Tesla a Photo Tools od spoločnosti Facebook.

Zatiaľ čo tieto spoločnosti zdieľajú niektoré svoje poznatky otvorene, skutočnosť, že vyvíjajú nástroje za účelom dosiahnutia zisku, je znepokojujúcou pre mnohých predstaviteľov vedy a techniky.

Altman v rozhovore poznamenal: “Veríme, že to bude smerovať k lepším možnostiam distribuovanej umelej inteligencie pre ľudský druh, ako keby hlavné oblasti umelej inteligencie mali byť ovládané jednou spoločnosťou.”

Musk umelú inteligenciu nazval “Našou najväčšou existenčnou hrozbou.” Začiatkom tohto roka sa pripojil k Stephenovi Hawkingovi, Billovi Gatesovi a ďalším rešpektovaným vedeckých a technologickým predstaviteľom, ktorí poskytli varovania ohľadom toho, že umelá inteligencia by mohol byť oveľa nebezpečnejšiu, ako jadrové zbrane.

Musk už skôr v jednom rozhovore povedal: “Situácia ľudstva na tejto planéte závisí od jeho inteligencie, takže ak dôjde k prekročeniu úrovni našej inteligencie, je nepravdepodobné, že by táto planéta bola aj naďalej bezpečným miestom.”

Súvisiace:
Umelá inteligencia by mohla spôsobiť zánik ľudstva: Hawking
Expert z Google: Roboti budú múdrejší, než my všetci už v roku 2029

Aj keď je investorom aj v oblasti umelej inteligencie, pre spoločnosti Deep Mind a Vicarious, Musk povedal, že na ne dáva pozor.

Tím OpenAI v príspevku, kde predstavili projekt uviedli: “Je ťažké pochopiť, ako by človek mohol mať prospech z umelej inteligencie a je rovnako ťažké si predstaviť, ako veľmi by mohla spoločnosti uškodiť, v prípade, že by bola používaná nesprávne.”

Altman má naozaj obavy z týchto technológií, ale namiesto toho, aby mal iba strach a nič nerobil, cíti, že je lepšie byť v tomto smere skôr aktívnym.

Nakoniec dodal: “Budem lepšie spávať keď viem, že v súčasnosti môžem niečo ovplyvniť.”

Zdroj: Techinsider, ZDNet

Facebook komentár