Elon_Musk_dokoncil_prvy_tunel_pre_jeho_Boring_Company

Tesla Model X sa dostal na malé parkovisko za starým skladom a zastavil sa pred kovovým výťahom. Práve týmto momentom sa začala formovať vízia Elona Musku, ako poraziť dopravné zápchy.

Výťah pomaly spustil automobil na stanicu O’Leary, okruh ktorý vytvorila Muskova spoločnosť The Boring Company na parkovisku mesta Hawthorne, v štáte Kalifornia. Hŕstka zamestnancov spoločnosti sa zhromaždila okolo okraja a sledovala zostup automobilu.

Následne sa automobil usadil v spodnej časti jamy. Pri pohľade cez čelné sklo, štyria novinári videli prečo prišli – z dôvodu prvého Muskovho tunelu, ktorý je dlhý 2 kilometre a bol vybudovaný na experimentovanie s technológiou podzemnej dopravy.

Musk, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Tesla a SpaceX, predtým opísali svoj startup tunelov ako koníček, ktorý začal ako vtip.

V roku 2016, Musk ktorý bol nešťastný zo státia v zápche si povedal, že by mal naplánovať kopanie tunelov, aby poskytol alternatívu k preplneným diaľniciam v Los Angeles. Prečo sedieť v premávke nad zemou, keď sa dá ísť rýchlejšie pod ňou?

Teraz sa vtip zmenil na niečo veľmi reálne. Miliardár a podnikateľ sa začal vyjadrovať o ponuke “divnej malej jazdy v štýle Disney, v strede LA”.

Model X sa posunul vpred. Bol vybavený špeciálnymi vyčnievajúcimi kolesami, ktoré držali SUV zakliesnené medzi stenami tunelu. Predchádzajúce vízie tunelov umiestňovali SUV na tzv. elektrickú korčuľu, ktorý ho presúvala z miesta na miesto. Aktuálne však vozidlá využívajú inú technológiu. Spoločnosť Boring poznamenala, že v tomto riešení došlo k zmene, pretože to bolo jednoduchším riešením.

Súvisiace:
Elon Musk sľubuje $ 1 jazdu v tranzitných tuneloch LA
Muskova spoločnosť – Boring zverejnila plány dopravných tunelov pod Los Angeles

Červené svetlá na vrchole tunelu sa náhle zmenili na zelenú. Model X vyrazil vpred a automobil bol preč. Jazda bola občas nerovnou. Úzke priestory mali za následok nízke hodnoty rýchlosti, kde automobil s pasažiermi šiel najväčšou rýchlosťou 56 km/h. Novinárom sa to páčilo a pripomínalo to jazdu ako v zábavnom parku. Po asi dvoch minútach sa auto vynorilo z tunelu do veľkej jamy, na parkovisku spoločnosti SpaceX.

A Tesla sa bola následne vynesená k východu do skúšobného tunela spoločnosti – Boring Company.

Boring Company sa taktiež pokúša o ďalšie seriózne projekty v Los Angeles, Chicagu a Washingtone.

Muskov “moment heuréka”

Musk pri rozhovore s reportérmi vyjadril dôveru v projekty.

Po svojej prvej jazde v tuneli Musk uviedol: “Pre mňa to bol moment heuréky,” … “Jedná sa o rozsiahly objav a jeho potenciál je veľmi pozitívny.”

Počiatočná cena za tunel bola na úrovni okolo 10 miliónov dolárov, čo nezahŕňa náklady na tunelovacie stroje, výskum a vývoj. Musk očakáva 15-násobné zlepšenie rýchlosti kopania tunelovania, keď spoločnosť Boring zlepší technológie svojich kopacích strojov.

Tu je video z celej akcie spoločnosti Boring Company:

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Facebook komentár