Elon-Musk-predal-dalsich-22-milionov-akcii-Tesla-za-$36-miliardy

Elon Musk práve predal ďalších 22 miliónov akcií automobilky Tesla, čím získal 3,6 miliardy dolárov.

Musk počas tohto týždňa odpredával tieto akcie v pondelok, utorok a stredu. Informácie o predaji boli zverejnené v stredu v noci, v rámci podania u Komisie pre cenné papiere v USA (SEC).

Dôvod odpredaja akcií Musk v podaní nezverejnil. Sú to jeho prvé predaje akcií spoločnosti Tesla od začiatku novembra, keď krátko po uzavretí nákupu Twitteru odpredal 19,5 milióna akcií.

Predtým, ako sa Musk prvýkrát pokúsil kúpiť sociálnu sieť Twitter, len zriedka odpredával akcie spoločnosti Tesla. Jeho odpredaj bol zvyčajne viazaný na to, čo potreboval predať, aby zaplatil dane, ktoré dlžil za uplatnenie opcií.

Od prvého oznámenia plánov na kúpu Twitteru v apríli však odpredal akcie automobilky Tesla v celkovej hodnote 22,9 miliardy dolárov.

Tieto predaje akcií a množstvo jeho pozornosti, ktorá bola zameraná na Twitter, znepokojili akcionárov a analytikov spoločnosti Tesla.

Dan Ives, analytik investičnej skupiny Wedbush Securities, v poznámke v stredu ráno napísal: „Nočná mora Twitteru pokračuje, pretože Musk používa automobilku Tesla ako svoj vlastný bankomat na financovanie aktivít siete Twitter, čo sa zo dňa na deň zhoršuje, pretože z platformy uteká čoraz viac inzerentov, čím sa zvyšuje kontroverzia spôsobená Muskom,“ … „Kedy to skončí? Toto zostáva znepokojením v príbehu automobilky Tesla, pretože Muskovi sa podarilo zmeniť príbeh firmy Tesla zo základného príbehu o transformácii elektromobilov na „zdroj financií“ financujúcich zmenu na sieti Twitter, o ktorom sme presvedčení, že pôjde o najviac preplatenú technologickú akvizíciu v histórii fúzií a akvizícií a zostáva byť naozaj nepríjemnou záležitosťou.

Muskove predaje zrealizované v priebehu tohto týždeň predstavujú až podiel o objeme pod 5 % akcií spoločnosti Tesla, ktoré držal priamo.

Aj pri týchto najnovších predajoch vlastní 423,6 milióna akcií Tesla prostredníctvom tzv. trustu, ktorý ovláda, v hodnote približne 69 miliárd dolárov na základe priemernej predajnej ceny, ktorú dostal tento týždeň, a má možnosti kúpiť takmer 279 miliónov ďalších akcií v hodnote takmer 39 miliárd dolárov po roku, realizačnú cenu opcií. Začiatkom budúceho roka pravdepodobne dostane ešte viac opcií po tom, ako budú ohlásené nadchádzajúce finančné výsledky Tesly.

Ives ďalej uviedol, že je možné, že Musk používa prostriedky z predaja akcií automobilky Tesla na pokrytie strát v rámci skupiny Twitter alebo na vyplatenie pôžičiek či iných investorov, ktorých použil na financovanie svojho nákupu v hodnote 44 miliárd dolárov. Ani jedna z možností by nebola dobrou správou pre Twitter alebo Teslu. Ives poznamenal, že predstavenstvo automobilky Tesla, ktoré tvoria fanúšikovia Muska, mu možno budú musieť zaviesť určité limity.

Hodnota týchto akcií však neustále klesá. Akcie Tesly v tomto roku zatiaľ klesli o 55 %. Pokles hodnoty akcií Tesly je hlavným dôvodom, prečo nedávno prišiel o titul najbohatšieho človeka na planéte.

Ives ďalej uviedol: „Musk je srdcom a pľúcami automobilky Tesla, ale jeho pozornosť sa sústreďuje výlučne na Twitter a zároveň predaj akcií na pokračujúcom základe nie je pre Teslu dobrá kombinácia,“ … „Zatiaľ čo 20 % poklesu akcií spoločnosti Tesla je spôsobených obavami z dopytu a rastúcej konkurencie elektrických vozidiel, 80 % je spôsobených jeho zameraním na Twitter. Twitter potrebuje mať generálneho riaditeľa, ktorý nie je Musk.”

Akcie spoločnosti Tesla klesli pred dnešným riadnym ochodovaním klesli o 1 %.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, CNN

Facebook komentár