Elon Musk_Tesla_bude_vyrabat_auta_v_Berline

Menej ako tri týždne po začatí skúšobnej výroby automobilov v Číne spoločnosť Tesla oznámila umiestnenie svojej druhej továrne mimo USA: Berlín.

Na prelome utorka a stredy (nášho času) generálny riaditeľ automobilky Tesla – Elon Musk povedal, že závod bude vyrábať batérie, pohonné jednotky a vozidlá, „Modelu Y.“ Očakáva sa, že továreň bude produkovať Model 3, ktorý je najpredávanejším automobilom spoločnosti.

Tesla už v nemeckom hlavnom meste zverejnila dopyt po zamestnancov na stavbu, prevádzku, inžinierov a výrobných pracovníkov. Americká automobilka neuviedla, kedy by sa mala otvoriť jej továreň alebo koľko automobilov by sa tam vyrábalo. Spoločnosť Tesla odmietla poskytnúť ďalšie podrobnosti.

Tento krok vedie k veľkým závodom s elektrickými vozidlami do Nemecka, výrobného srdca Európy a domovu značiek Volkswagen, Daimler a BMW.

Automobilka Volkswagen prisľúbila najagresívnejší presun od tradičných automobilových spoločností do elektrických vozidiel a ohlásila plány investovať 30 miliárd eur (33 miliárd dolárov) do elektrifikácie celej svojej produktovej rady v nasledujúcich štyroch rokoch.

Najväčší výrobca automobilov na svete práve začal vyrábať novú sériu elektrických vozidiel ID.3 a nedávno ohlásil dohodu so švédskou spoločnosťou Northvolt o výstavbe obrovskej továrne na batérie v Nemecku. Jedna z luxusných značiek skupiny – Audi už vyrába elektrické SUV, ktoré sú navrhnuté tak, aby oslovili potenciálnych kupcov automobilov značky Tesla.

Musk sa v utorok stretol tvárou v tvár so svojím hlavným nemeckým konkurentom, keď sa objavil na pódiu s generálnym riaditeľom spoločnosti Volkswagen – Herbertom Diessom, na slávnostnom odovzdávaní cien v Berlíne.

Diess ocenil miliardára a podnikateľa za preukázanie toho, že elektrické vozidlá sú schopné konkurovať vozidlám poháňaným fosílnymi palivami. Ale tiež unikol hroziacej konkurencii medzi výrobcami automobilov.

Diess Muskovi povedal: „Som rád, že nás Elon ťahá, ale myslím, že nemecký priemysel v súčasnosti silne investuje a budeme pre vás významnou konkurenciou.“

Veľkou otázkou je, či si Tesla dokáže udržať vedúcu pozíciu vo výrobe elektrických automobilov, len čo sa do hry skutočne dostanú Volkswagen a iní výrobcovia automobilov. Zabehnuté automobilky majú niekoľko výhod: obrovské skúsenosti s výrobou a hlboké vrecká, ktorými dokážu financovať nové technológie.

V roku 2018 spoločnosť Volkswagen dodala rekordných 10,8 milióna automobilov. Spoločnosť má 665 000 zamestnancov a ročné predaje na hodnote 265 miliárd dolárov. V stredu spoločnosť Volkswagen rozbehla expanziu zo závodu v meste Chattanooga v štáte Tennessee, ktorý umožní výrobu elektrických automobilov a batériových zdrojov od roku 2022.

Umiestnenie závodu automobilky Tesla

Nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier poukázal na novú továreň spoločnosti Tesla ako hlas dôvery v jeho krajinu.

Vo vyhlásení ďalej uviedol: „Rozhodnutie spoločnosti Tesla vybudovať vysoko moderný závod na výrobu elektromobilov v Nemecku je ďalším dôkazom atraktivity Nemecka ako výrobnej základne automobilov.“

Umiestnenie továrne spoločnosti Tesla predstavuje hlavné ocenenie. V predošlom rozhovore Musk uviedol, že Spojené kráľovstvo, ďalšia významná európska základňa pre svetových výrobcov automobilov vrátane Nissanu, stratila na pôvabe kvôli Brexitu.

Musk pre Auto Express poznamenal: „Neistota okolo Brexitu spôsobila, že umiestnenie gigatovárne vo Veľkej Británii bolo príliš riskantné.“

 

Zdroj: WSJ, MSN

Facebook komentár