Sága Elon Musk a Twitter pokračuje.

Sága Elon Musk a Twitter pokračuje.

..siete po odchode výkonných pracovníkov…

Náhly odchod vedúcich pracovníkov Twitteru, ktorí mali na starosti moderovanie obsahu a bezpečnosť značky, spôsobil, že spoločnosť je voči nenávistným prejavom zraniteľnejšia, ako kedykoľvek predtým.

Na konci tohto týždňa zo spoločnosti Twitter odišla viceprezidentka pre dôveru a bezpečnosť – Ella Irwinová. Po odchode Irwinovej údajne odišiel aj vedúci oddelenia bezpečnosti značiek a kvality reklamy A. J. Brown a programová manažérka Maie Aiyedová, ktorá pracovala na partnerstvách v oblasti bezpečnosti značiek.

Je to len niečo vyše sedem mesiacov, čo Elon Musk uzavrel kúpu sociálnej siete Twitter za 44 miliárd dolárov – presnejšie investíciu, ktorá je doteraz len obrovskou finančnou stratou. Musk pristúpil k dramatickému zníženiu počtu zamestnancov spoločnosti a zrušil stratégie, ktoré obmedzovali, aké druhy obsahu sa môžu šíriť. V reakcii na to mnohé značky pozastavili alebo znížili svoje výdavky na reklamu, čo zdokumentovali viaceré skupiny na ochranu občianskych práv.

Twitter pod Muskovým vedením je za rok 2023 štvrtou najnenávidenejšou značkou v USA – podľa rebríčka reputácie spoločnosti Axios Harris.

Kontroverzia okolo Muskovej kontroly nad Twitterom sa naďalej stupňuje.

V priebehu tohto týždňa Musk uviedol, že nie je v rozpore s podmienkami služby Twitter, ak sa na platforme nesprávne označujú transrodové osoby. Povedal, že je to len “neslušné”, ale nie nezákonné.” Obhajcovia LGBTQ+ a výskumníci jeho postoj spochybňujú a tvrdia, že to vyzýva k šikanovaniu trans ľudí. V piatok Musk vyzval svojich 141,8 milióna sledovateľov, aby si pozreli video, ktoré zverejnil na Twitteri a ktoré tieto skupiny považujú za transfóbne.

Viaceré LGBTQ organizácie pre noviny NBC News nad Muskovým rozhodnutím vyjadrili znepokojenie a uviedli, že nové zásady spoločnosti povedú k nárastu nenávistných prejavov proti trans ľuďom a k ich zneužívaniu na internete.

Hoci Musk nedávno najal bývalú vedúcu predstaviteľku pre oblasť globálnej reklamy spoločnosti NBC Universal – Lindu Yaccarino, aby ho na poste generálneho riaditeľa nahradila, nie je jasné, ako nová riaditeľka upokojí obavy inzerentov týkajúce sa rasistického, antisemitského, transfóbneho a homofóbneho obsahu vo svetle nedávnych odchodov a Muskovej pokračujúcej úlohy ako väčšinového vlastníka a lídra v oblasti technológií.

Ešte pred poslednými odchodmi významných riadiacich pracovníkov Musk v rámci rozsiahleho prepúšťania v spoločnosti pristupoval k znižovaniu počtu pracovníkov poverených bezpečnosťou a moderovaním obsahu. Zlikvidoval celý tím pre oblasť etického správania umelej inteligencie, ktorý bol zodpovedný za to, aby sa používateľom algoritmicky neodporúčal škodlivý obsah.

Musk, ktorý je zároveň generálnym riaditeľom spoločnosti Tesla a SpaceX zároveň nedávno zľahčoval obavy z rozšírenosti nenávistných prejavov na sociálnej sieti Twitter. Počas podujatia novín Wall Street Journal tvrdil, že odkedy v októbri prevzal spoločnosť, nenávistné prejavy na platforme klesli a že Twitter znížil “počet spamu, podvodov a botov” “najmenej o 90 %”.

Odborníci a ľudia z reklamného priemyslu pre agentúru CNBC uviedli, že na podporu týchto tvrdení neexistujú žiadne dôkazy. Niektorí tvrdia, že Twitter aktívne obmedzuje nezávislých výskumníkov, ktorí sa takéto ukazovatele snažia sledovať.

Spoločnosť Twitter pre tento článok neposkytla komentár.

Stav nenávistných prejavov na sieti Twitteri

V aprílovej správe, ktorá bude prezentovaná na nadchádzajúcej Medzinárodnej konferencii o webe a sociálnych médiách na Cypre, výskumníci z Oregonskej štátnej univerzity, Univerzity Južnej Kalifornie a ďalších inštitúcií ukázali, že odkedy spoločnosť Musk kúpil Twitter, nenávistné prejavy sa len zvýšili.

Autori napísali, že účty známe príspevkami obsahujúcimi nenávistný obsah a urážky namierené proti černochom, Ázijcom, skupinám LGTBQ a iným osobám počet takýchto tweetov “po Muskovom prevzatí dramaticky” dosiahli navýšenie a nevykazujú známky spomalenia. Taktiež zistili, že Twitter neurobil pokrok v oblasti botov, ktoré zostali na platforme sociálnych médií rovnako rozšírené a aktívne ako pred Muskovým nástupom.

Musk predtým uviedol, že odporúčacie algoritmy Twitteru zobrazujú menej urážlivý obsah ľuďom, ktorí ho nechcú vidieť.

Keith Burghardt, jeden z autorov článku a počítačový vedec z Inštitútu informačných vied na University of Southern California, pre televíziu CNBC povedal, že záplava nenávistných prejavov a iného explicitného obsahu súvisí so znížením počtu ľudí, ktorí sa zaoberajú otázkami dôvery a bezpečnosti, a s uvoľnenými zásadami moderovania obsahu.

Musk na podujatí WSJ taktiež uviedol, že “väčšina inzerentov” sa na Twitter vrátila.

Louis Jones, dlhoročný mediálny a reklamný manažér, ktorý teraz pracuje v rámci Brand Safety Institute, uviedol, že nie je jasné, koľko inzerentov výdavky obnovilo, ale že “mnohí inzerenti zostávajú vo vyčkávacej stratégií, pretože Twitter má v porovnaní s niektorými inými platformami obmedzený dosah”.

Jones uviedol, že mnohí zadávatelia reklamy čakajú, ako sa zmení úroveň “toxicity” a nenávistných prejavov na Twitteri, keďže sa zdá, že stránka sa viac prikláňa k pravicovým používateľom, a keďže sa v USA blíži volebné obdobie. Povedal, že jednou z veľkých výziev pre značky je to, že Musk a Twitter jasne neuviedli, čo započítavajú do svojich meraní pri hodnotení nenávistných prejavov, spamu, podvodov a botov.

Výskumníci vyzývajú miliardára a majiteľa Twitteru, aby poskytol údaje, ktorými by svoje nedávne tvrdenia podložil.

Burghardt ďalej uviedol: “Je potreba väčší objem dôležitých údajov na to, aby sme skutočne pochopili, či dochádza k neustálemu poklesu buď nenávistných prejavov, alebo botov,” … “To opäť zdôrazňuje potrebu väčšej transparentnosti a potreby akademikov mať voľne dostupné údaje.”

Zverejnenie údajov

Získať tieto údaje je čoraz ťažšie.

Twitter nedávno začal účtovať spoločnostiam poplatky za prístup k svojmu aplikačnému programovaciemu rozhraniu (API), ktoré im umožňuje začleniť a analyzovať údaje Twitteru. Najnižšia platená úroveň za 50 miliónov tweetov stojí už 42 000 dolárov.

Imran Ahmed, výkonný riaditeľ neziskovej organizácie Center for Countering Digital Hate, uviedol, že keďže výskumníci teraz musia “zaplatiť majland” za prístup k API, musia sa spoliehať na iné potenciálne cesty k údajom.

Ahmed ďalej poznamenal: “Twitter pod vedením Elona Muska bol a je neprehľadnejší.”

Dodal, že vyhľadávacia funkcia sociálnej siete Twitter je menej efektívna ako v minulosti a že počty zobrazení, ktoré sú viditeľné pri niektorých tweetoch, sa môžu náhle zmeniť, čím sa ich používanie stáva nestabilným.

Ahmed poznamenal: “Už nemáme žiadnu dôveru v presnosť údajov.”

CCDH analyzovalo sériu tweetov od začiatku roka 2022 do 28. februára 2023. V marci zverejnilo správu, v ktorej analyzovalo viac ako 1,7 milióna tweetov zozbieraných pomocou nástroja na vyhľadávanie údajov a vyhľadávacej funkcie Twitteru a zistilo, že počet tweetov, v ktorých sa spomína príbeh o tzv. “groomingu“, sa od Muskovho nástupu zvýšil o 119 %.

Ten sa podľa správy vzťahuje na “falošnú a nenávistnú lož”, že komunita LGBTQ+ “groomuje“ deti. Správa CCDH zistila, že malý počet populárnych účtov na Twitteri, ako sú Libs of TikTok a Gays Against Groomers, bol hnacím motorom “nenávistného naratívu o ‘groomingu’ na internete”.

Centrum Simona Wiesenthala – židovská skupina pre ľudské práva, naďalej na sociálnej sieti Twitter nachádza antisemitské príspevky. Skupina nedávno uskutočnila svoju štúdiu o digitálnom terorizme a nenávisti v rámci sociálnych platforiem pre rok 2023 a Twitter ohodnotila známkou D-, čím ho zaradila na úroveň ruskej sieti VK, ako najhoršiu sociálnu sieť na svete.

Rabín Abraham Cooper, prodekan a riaditeľ agendy v centre so zameraním na celosvetové sociálne aktivity vyzval Muska, aby sa s ním stretol a prediskutoval nárast nenávistných prejavov na Twitteri. Uviedol, že odpoveď zatiaľ nedostal.

Cooper dodal: “Musí sa na to vážne pozrieť,” … Ak tak neurobia, povedal, zákonodarcovia budú vyzvaní, aby “s tým niečo urobili”.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár