Ak Vás zaujal niektorý z článkov a chcete podporiť našu prácu, najjednoduchší spôsob ako tak urobiť je kliknúť na “páči sa mi to“, alebo náš článok “tweetowať.  Vaša odozva nás vedie k tomu aby sme pokračovali v publikovaní a preto Ďakujeme za každú jednu návštevu, odporúčenie, zdielanie, like alebo tweet… :-) Team portálu www.FinancnyTrh.com

Investorom automobilky Tesla musel mierne zamrznúť úsmev na tvárach, keď generálny riaditeľ spoločnosti Elon Musk vydal varovanie, že akcie tejto spoločnosti sú v súčasnosti nadhodnotené.

Na konci minulého týždňa v Londýne na otvorení showroomu spoločnosti Tesla poznamenal: “Aktuálna cena akcií je omnoho vyššia, ako by si zaslúžila.” A má pravdu. Akcie v tomto roku vzrástli až o 400% a obchodujú sa takmer na 100-násobku odhadovaných ziskov roka 2014.

Akcie spoločnosti Tesla (symbol TSLA) vyleteli príliš vysoko, čomu investori naozaj neobťažovali venovať svoju pozornosť. Podobné vyjadrenia poznamenal v augustovom rozhovore v TV CNBC. Ale akcie od tej doby vzrástli o 10 %.

Posledné komentáre Muska prichádzajú ľan pár dní potom, čo generálny riaditeľ spoločnosti Netflix (symbol – NFLX ) Reed Hastings upozornil na opatrnosť ohľadom výšky ceny firemných akcií. V liste akcionárom, Hastings poznamenal, že vidí tzv. “eufóriu”, s ohľadom na akcie jeho firmy, ako v roku 2003, kedy akcie spoločnosti Netflix vyleteli o 400%. Akcie neskôr v roku 2004 prepadli, keďže v posledných desiatich rokoch zaznamenávajú pomerne volatilné obdobie.

( Súvisiace: 5 vecí, ktoré ste pravdepodobne nevedeli o Tesla Motors )

Akcie firmy Netflix tento rok získali 260 %, čo je druhý najvýkonnejší výkon v americkom akciovom indexe S&P 500. Jej akcie sa obchodujú na 85-násobku odhadovaného zisku roka 2014.

Hastings počas konferenčného hovoru s analytikmi, po silných výsledkoch jeho firmy za tretí štvrťrok ďalej poznamenal: Tzv. “Momentum“ investori (“Momentum investovanie” je systém nákupu akcií alebo iných cenných papierov, ktoré mali vysoké výnosy v priebehu posledných troch až dvanástich mesiacov) “vyhnali cenu viac, než by sme normálne chceli.”

Je to pomerne vzácne, keď generálni riaditelia sa snažia prekričať hlas ceny ich akcií vzhľadom k tomu, že jedným z ich hlavných cieľov je zvýšiť hodnotu pre akcionárov. Odborníci tvrdia, že investori by sa mali mať na pozore.

V septembri roka 1999 Steve Ballmer, ktorý bol vtedy prezidentom spoločnosti Microsoft (symbol: MSFT) varoval, že nadhodnotenie technologických akcií v tej dobe bola absurdné. Súčasťou tohto nahodnotenia boli aj akcie spoločnosti Microsoft. Akcie firmy Microsoft nakoniec prepadli, ako praskla tzv technologická bublina s názvom .com v roku 2000. (Ballmer je dnes generálnym riaditeľ spoločnosti Microsoft, ale v priebehu budúceho roka plánuje odísť do dôchodku.)

Investori bysi mali taktiež dávať pozor na to, čo robia tzv. veľkí investori v týchto spoločnostiach. Začiatkom tohto týždňa, miliardár Carl Icahn uviedol, že znížil viac ako polovici jeho podielu v spoločnosti Netflix a vďaka tomu dosiahol veľký zisk.

Napriek tomu, je to ťažké zistiť, kedy akcia dosahuje vrchol.

Trh môže byť iracionálny, a kto vie, ako vysoko tieto akcie môžu vzrásť.

Krátkodobí predajcovia sú investori, ktorí stavili na určitý pokles cien akcií. Tzv. „záujem investorov nakrátko“ je počtom akcií, ktoré sú v držbe týchto predajcov – u spoločnosti Netflix sa znížil z takmer 15% akcií (v obehu) v mesiaci január, na menej ako 2% v súčasnosti. U automobilky Tesla tento záujem poklesol z takmer 25% v tomto roku, na aktuálnych iba 10%.

( Súvisiace: Údržba modelu Tesla S (takmer) nie je potrebná )

“Je veľmi ťažké zatlačiť takéto akcie do poklesu…Aj keď investori majú dobré dôvody na ich pokles, celkový vplyv na ich akcie môže byť úplne opačný, čím môžu prísť o peniaze.”

A aj keď Musk vydal varovanie na akcie firmy Tesla, jeho výhľad je optimistický a ich akcie by mali vzrásť do svojho aktuálneho ocenenia.

Dodal: “Budeme sa snažiť naplniť očakávania investorov, a myslím, že v dlhodobom horizonte, cena akcií bude férová.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: EconomicTimes, WSJ

Facebook komentár