V knihe o obchodných štýloch od Jesseho Livermora môžeme nájsť zaujímavý fakt. Pán Jesse Livermore vypozoroval, že spoločné ľudské emócie majú obrovský dopad na pohyb cien akcií a trhu, čo vytvára model, ktorý sa môže opakovať.

Bezpochyby, jedna podobnosť medzi dnešnými trhmi a pádom v roku 2008 sa prejavuje v podobe vystupňovaných emócií investorov. Môžeme nájsť viacero ďalších podobnosti od bankového nacionalizmu, zhoršujúcej sa svetovej ekonomiky a vládnymi intervenciami.

Nie je tomu dlho, čo divoké pohyby a volatilita skresala pozície a zisky obchodníkov a ako sa znenazdajky objavila, tak v krátkom čase aj zmizla. Vtedy ako aj dnes boli obchodníci jednoducho vyčerpaní a ich rozhodnutia boli oveľa viac ovplyvnené emóciami a nie makro údajmi, technickými analýzami a presvedčeniami.

Verím, že teória Jessieho Livermora o ľudských emóciách vytvárajúcich modely a vzhľadom na to, že sa ľudia nikdy nezmenia, tak sa budú tieto modeli veľmi často opakovať. Snažil som sa nájsť model, ktorý by sa najviac približoval súčasným trhom a naznačil by cestu, ktorou sa súčasne emóciami nabité trhy vydajú.

Myslím, že sme ho aj našli. Dole nájdete dva grafy. Prvý ukazuje zaokrúhlený vrcholový model, ktorý sa objavil dvakrát na jeseň roku 2008.

Graf: Vývoj ETF-ka na americký akciový index S&P 500 v roku 2008

Ďalší graf nám znázorňuje súčasné trhy (SPY, 60 dní) oproti jeseni 2008 (SPY denný graf). Porovnávame 5 vrcholov a to A, B, C, D a E a jeden bod F, ktorý je hranicou dna. V oboch prípadoch je správanie všetkých šiestich prípadov rovnaké.

Čo, ale považujeme za fascinujúce je vývoj, ktorý nasledoval po bode F a znamenal najväčší nárast v celom modeli. Ak sa pozrieme na vrcholy, ich pozície sú viac menej symetrické, zatiaľ čo najnižšie úrovne sa v polovici obrátili smerom nadol.

Graf: Vývoj ETF-ka na americký akciový index S&P 500 v roku 2008 vs. 2011

Dôvod prečo sa zaujímam o takéto porovnania je ten, že Jessie Livermore povedal: „Ľudské emócie sa nikdy nezmenia a preto vytvárajú opakujúci sa model“. Emócie ktorým sú vystavení obchodníci sú veľmi podobné tým, ktoré zažívali v roku 2008. Tieto emócie môžeme vidieť hlavne v cenovej fluktuácii. Spôsobujú násilné kolísania, ktoré vedú k unáhleným činom a hrozbám.

Ničím vám neviem garantovať  vývoj trhov v roku 2011 no myslím si, že táto podobnosť s rokom 2008 je veľmi zaujímavá. Nemáme žiaden dôvod na to, aby sme si mysleli, že psychológia investorov je v porovnaní s rokom 2008 iná.

Ak ste sa dočítali až sem, potom máme pre vás veľmi čudné podobnosti.

V roku 2008 bol bod E na úrovni 106,25 oproti 107,43 v roku 2011.

V roku 2008 bol bod F na úrovni 119,95 oproti 120,04 v roku 2011.

19. mája 2008 trhy dosiahli vrchol 133,78 oproti 135,80 z 2. mája 2011.

Zdroj: MACROstory

Facebook komentár