CEO spoločnosti Tesla.

CEO spoločnosti Tesla.

Pokiaľ ide o exkluzívny klub spoločností v indexe S&P 500, Etsy sa to podarilo ale automobilka Tesla je zatiaľ mimo hry.

V piatok večer spoločnosť S&P Dow Jones Indices prišla s prekvapivým oznámením, že počas septembra pridá do svojho kľúčového indexu veľkých amerických spoločností Etsy – online platformu pre remeselníkov. Súčasťou indexu sa tiež stane spoločnosť špecializujúca sa na priemyselnú automatizáciu a robotiku – Teradyne a firma vyvíjajúca farmaceutické produkty – Catalent.

Tri nové prírastky nahradzujú spoločnosti H&R Block, Kohl’s a Coty.

Investori však boli rýchlo sklamaní, keď videli, že kľúčová spoločnosť zjavne chýba. S&P Dow Jones Indices upustila od pridania spoločnosti Tesla – najhodnotnejšej automobilky na planéte, do indexu.

S trhovou kapitalizáciou nad 400 miliárd dolárov má firma Tesla aktuálne vyššiu hodnotu ako Toyota, Disney alebo Coca-Cola. Optimistickí investori čakali týždne, aby zistili, či sa automobilka pripojí k indexu S&P 500, ale po zverejnení správy akcie spoločnosti Tesla v piatok klesli o viac ako 7% (v rámci obchodovania mimo hlavných obchodovacích hodín).

Analytici spoločnosti Wedbush Daniel Ives – Strecker Backe a Ahmad Khalil v poznámke pre klientov napísali: „Stručne povedané, spoločnosť Tesla, ktorá sa nedostane do indexu S&P 500, bude negatívom pre optimistických investorov, ktorí to vzhľadom na všetky splnené parametre považovali za prakticky jasnú vec.“

Index S&P 500 je jedným z najdôležitejších indexov akciových trhov, ktorý sa považuje za kľúčové meradlo sledujúce úspech najväčších amerických verejne obchodovaných spoločností. Je váženou hodnotou trhov a jeho zložky určuje tzv. „Americký výbor pre index“ v spoločnosti S&P Dow Jones Indices, ktorá tento index všeobecne vyvažuje na štvrťročnej báze.

Súvisiace:
Akcie Tesla od oznámenia o rozdelení vzrástli až o 50%
Apple a Tesla oznámili rozdelenie akcií. Čo to znamená pre investorov?

Podľa firmy S&P Dow Jones Indices je indexovaných alebo porovnaných s ich výkonnosťou viac ako 11,2 bilióna dolárov. Zaradenie do indexu S&P 500 môže často podporiť akcie spoločnosti, pretože to vedie k väčšiemu nákupu od veľkých indexových fondov. Akcie spoločnosti Etsy v obchodovaní mimo pracovný čas vzrástli o 5%.

Na to, aby bola spoločnosť oprávnená vstúpiť do indexu S&P 500, musí mať sídlo v Spojených štátoch, mať trhovú kapitalizáciu najmenej 8,2 miliárd dolárov, byť vysoko likvidná, mať k dispozícii najmenej 50% svojich akcií verejnosti, jej príjmy v poslednom štvrťroku a súčet jej posledných štyroch štvrťrokov zárobkov musí byť kladný.

V júli spoločnosť Tesla oznámila štvrtý ziskový kvartál za sebou a v auguste spoločnosť rozdelila svoje akcie v pomere 5:1, čím sa jej akcie stali pre priemerných investorov dostupnejšími.

Hovorca spoločnosti S&P Dow Jones Indices na otázku, prečo došlo k odklonu spoločnosti Tesla, poznamenal, že „nemôžeme komentovať jednotlivé spoločnosti a potenciálne zmeny v indexe“.

Snáď bude mať Tesla nabudúce väčšie šťastie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár