Eu_bude_od_automobiliek_vyzadovat_aby_od_roku_2022_instalovali_obmedzovace_rychlosti

Nové automobily predávané v Európe od roku 2022 budú musieť byť vybavené systémami na obmedzenie rýchlosti.

Podľa nových bezpečnostných pravidiel odsúhlasených Európskou úniou sa od všetkých nových vozidiel vyžaduje, aby mali ako štandardné vybavenie k dispozícii systémy inteligentnej asistencie rýchlosti.

Pravidlá EÚ neukladajú špecifickú technológiu pre systémy, ktorá bude s vodičom komunikovať. Niektorí výrobcovia automobilov už vyvinuli spôsoby používania GPS alebo kamier na zistenie povolených rýchlostných limitov ako aj na ich dodržiavanie.

Európska komisárka Elzbieta Bienkowska vo vyhlásení uviedla, že každým rokom na európskych cestách zahynie 25 000 ľudí, pričom veľká väčšina nehôd je spôsobená ľudskou chybou.

Ďalej poznamenala: „S novými zdokonalenými bezpečnostnými prvkami, ktoré sa stanú povinnými, môžeme dosiahnuť rovnaký vplyv ako pri prvom zavedení bezpečnostných pásov.“

Pravidlá, ktoré tiež poverujú využitie údajov o nehodách a záložných kamerách boli zástancami bezpečnosti vítané. Ale iní vyjadrili obavy z rizika, že vodiči stanú sa stanu benevolentnejšími ohľadom svojej pozornosti a menej zameranými na situáciu na cestách.

Európska asociácia výrobcov automobilov však má z tejto technológie taktiež obavy. V minulom roku varovali, že „mnohé otázky súvisiace s infraštruktúrou brzdia jej rozsiahle zavedenie“.

Uviedli, že dopravné značky nie sú v celej Európe štandardizované, takže je ťažké odhaliť obmedzenia rýchlosti. Digitálne mapy nemajú informácie o rýchlostnom limite u mnohých ciest a údaje nie sú vždy aktuálne.

V decembri uviedli: “Preto by sa mali v automobiloch postupne zavádzať inteligentné systémy pomoci, pri rýchlom poskytovaní vhodného času ohľadom aktualizáciu našej infraštruktúry.”

Súvisiace: Volvo znížilo maximálnu rýchlosť automobilov

Inteligentné asistenčné systémy rýchlosti automaticky neaktivujú brzdy, keď automobil ide príliš rýchlo. Namiesto toho obmedzujú výkon motora tak, aby udržali vozidlo na rýchlostnom limite, pokiaľ ho sám vodič nezníži.

Niektorí európski výrobcovia automobilov vidia v obmedzení rýchlosti výhodu.

Automobilka Volvo, ktorú vlastní čínska skupina Geely, na začiatku tohto mesiaca uviedla, že jej automobily by nemali ísť rýchlejšie ako 180 kilometrov za hodinu (112 míľ za hodinu).

Uviedla tiež, že zvažuje aj ďalšie technológie, ktoré by mohli zvýšiť prísne obmedzenia rýchlosti pre automobili v blízkosti škôl a nemocníc.

V tom čase generálny riaditeľ spoločnosti Volvo – Håkan Samuelsson poznamenal: “Chceme začať diskusie o tom, či výrobcovia automobilov majú právo alebo dokonca povinnosť inštalovať technológiu v automobiloch, ktoré menia správanie vodiča.”

Pravidlá EÚ musia byť teraz formálne schválené členskými štátmi a Európskym parlamentom.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, CNN

Facebook komentár