Eu_prave_schvalila_nove_obmedzenia_Internetu

Európa opäť mení internet.

Zákonodarcovia schválili rozsiahlu revíziu pravidiel autorských práv, čo predstavuje rozsiahlu ranu voči veľkým technologickým spoločnostiam, ktoré argumentovali, že zmeny budú nákladné a obmedzia slobodu prejavu.

Európsky parlament v utorok zahlasoval za schválenie rozsiahlych sporných zmien, ktoré spôsobia, že platformy, ako je YouTube, sú zodpovedné za porušovanie autorských práv spáchané ich užívateľmi.

Webové stránky, ako sú napríklad služby Google News, môžu byť tiež povinné platiť vlastníkom za používanie úryvkov z ich obsahu.

Návrh sa postavil proti technologickým spoločnostiam, ktoré varovali, že budú musieť vybudovať nákladné obsahové filtre a prestať s prepojeniami na publikácie. Internetoví aktivisti tvrdia, že zmeny povedú k rozsiahlej cenzúre.

Na druhej strane sa jedná úspech pre 2-ročný súboj nahrávacích spoločností, umelcov a mediálne spoločnosti. Uviedli, že reformy sú potrebné na aktualizáciu ochrany autorských práv pre internetový vek a na zabezpečenie toho, aby bolo za obsah riadne platené.

Jedná sa o poslednú sériu rozdielnych názorov medzi technickými gigantmi a európskymi politikmi, ktorí prijali omnoho razatnejší prístup ako Spojené štáty v otázkach hospodárskej súťaže, ochrany údajov (GDPR) a zdaňovania internetu.

Prezident Európskeho parlamentu – Antonio Tajani povedal, že toto hlasovanie „ukončí existujúci digitálny divoký západ, vytvorením moderných pravidiel“.

Kritici tvrdia, že ustanovenia obsiahnuté v návrhu zákona sú príliš široké a mohli by zasiahnuť materiál, ktorý nie je chránený autorským právom, ako sú citácie alebo paródia. Varujú, že zákon by mohol dokonca zabiť internetové memy.

(Mém je virtuálna a replikujúca sa častica kultúrnej informácie. Mém je základný prvok kultúry, ktorý je dedičný negenetickou cestou. Mémom je väčšina kultúrnych diel.)

Ďalšia práca pre právnikov

Zástancovia návrhu zákona uviedli, že tieto tvrdenia sú prehnané, čo odráža vysoký stupeň neistoty ohľadom toho, ako sa bude zákon uplatňovať.

Spoločnosť Google uviedla, že toto opatrenie „povedie k právnej neistote a poškodí európsku kreatívnu a digitálnu ekonomiku“.

Skupina vo vyhlásení ďalej uviedla: “Podrobnosti sú dôležité a tešíme sa na spoluprácu s tvorcami politík, vydavateľmi, tvorcami a držiteľmi práv, v čase kedy sa členské štáty EÚ budú snažiť tieto nové pravidlá implementovať.”

Protest proti tomuto opatreniu v Nemecku.

Protest proti tomuto opatreniu v Nemecku.

Eleonora Rosati, právnička a expertka na autorské práva na Univerzite v Southamptone, uviedla, že súdy budú zohrávať kľúčovú úlohu pri výklade zákona.

Povedala: “Niektoré koncepty majú byť flexibilné, aby poskytli priestor pre flexibilný výklad … ale samozrejme aj existuje priestor pre významnú nejasnosť.”

Kritici zákona tvrdia, že dôvody nejasného znenia povzbudia technologické spoločnosti k preventívnemu blokovaniu obsahu a budú sa snažiť zrušiť prepojenie na spravodajské webové stránky, aby sa vyhli problémom.

Julia Reda, ktorá je členka Európskeho parlamentu z Nemecka poznamenala, že hlasovanie znamenalo „temný deň pre slobodu internetu“.

Dnešné hlasovanie pripravuje pôdu pre návrh zákona, ktorý sa stane zákonom, akonáhle ho schváli Európska rada, ktorá zastupuje členské štáty bloku. Európska rada uviedla, že opatrenie schváli, ale jeho realizácia bude trvať dva roky.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, Yahoo

Facebook komentár