Euro_by_po_vitazstve_Le_Penovej_mohlo_dosiahnut_15_rocne_minima_2017

Euro by podľa ekonómov mohlo spadnúť na 15-ročné minimum, ak sa Marine Le Penová stane francúzskou prezidentkou, čo bude predstavovať okamžitú reakciou v mene, podobná tej, ktorú investori videli v britskej libru, po hlasovaní o Brexite.

V prieskume agentúry Bloomberg 23 z 38 respondentov uviedlo, že jeden deň po víťazstve vedúcej predstaviteľky Národného frontu, spoločná európska mena prepadne na 1 dolár alebo nižšie, pričom 5 z nich uviedlo, že očakávajú poklese pod 95 amerických centov.

Súvisiace: Vstupujeme do ďalšej fázy studenej vojny svetových mien

Víťazstvo Le Penovej spôsobí taký rýchly pokles, pretože táto kandidátka známa svojim postojom proti Európskej únia pohrozila vyhlásením referenda o vystúpení z EÚ. Ekonómovia v prípade Le Penovej varujú, že uvažuje o tom, že celý francúzsky dlh vydaný pod francúzskym právom sa zmení z eura na nový frank.

Euro_by_po_vitazstve_Le_Penovej_mohlo_dosiahnut_15_rocne_minima_2017_graf

Pokles na paritu by nastal po prvýkrát od roku 2002, čo by zo súčasnej úrovne okolo 1,08 dolárov znamenalo stratu v hodnote viac ako 7 percent, zatiaľ čo pohyb pod 95 centov by predstavoval pokles o zhruba 12 percent. Takýto krok by odrážal reakciu, ktorá bola vidno u libry, po rozhodnutí Veľkej Británie pre opustenie EÚ a podporilo by to rodiaci sa trend mien, čo znamená narastajúce politické napätie.

V podobnom prieskume pred minulo-ročným referendom o Brexite, väčšina ekonómov v prípade odchodu z EÚ predpovedala pokles pod $ 1,35, čo bolo po hlasovaní jednoznačne potvrdené, keďže libra prepadla o viac ako 10 percent na 31- ročné minimum, k hodnote $ 1,3229.

“Reakcia trhu by bolo veľmi negatívnou, pretože tak rozsiahla zmena okolo re-denominácie by pre investorov znamenala významné riziká ,” poznamenal Frederik Ducrozet, ktorý je ekonómom pre Banque Pictet & Cie v Ženeve a po víťazstve Le Penovej očakáva pokles eura pod paritu.

Súvisiace: Európa sa obáva Trumpovej de-regulácie bánk

Le Penovej víťazstvo je vnímané ako nepravdepodobná možnosť, keďže ekonómovia opýtaných agentúrou Bloomberg tomu udelili 61 percentnú pravdepodobnosť ohľadom toho, že nezávislý kandidát Emmanuel Macrona sa stane budúcim prezidentom, v porovnaní s iba 20 percentami pre Le Penovú.

Prieskum agentúry Ifop, ktorý bol zverejnený v piatok prišiel s 26 percentným udelením hlasov pre Macrona (v prvom kole aprílových volieb v apríli), avšak Le Penová by mala dosiahnuť úroveň 25 percent. Podľa prieskumu, by v májovom druhom kole mal nezávislý kandidát poraziť Le Penovú v pomere 61,5 percent voči 38,5 percentám.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár