Bývalý člen rady centrálnej banky uviedol, že Európska centrálna banka (ECB) musí reagovať na agresívne menové politiky v iných častiach sveta.
“Ak si zoberieme Áziu, USA a Európa, Európa je najslabším miestom. Takže sa dá očakávať, že kurz eura bude slabší ako v týchto ostatných kontinentoch, ale to nie je to, čo vidíme, z dôvodu veľmi agresívne menovej politiky v inej časti sveta, v porovnaní s Európou. Takže Európa by asi mala na to reagovať“ – uviedol Lorenzo Bini Smaghi, bývalý člen Rady guvernérov ECB.
Vyjadrenia Bini Smaghiho nasledovali po 25 percentnom oslabení japonského jenu voči americkému doláru od polovice novembra, ako Centrálna banka v krajine prisľúbila do ekonomiky napumpovať 1,4 bilióna amerických dolárov, v čase kratšom ako dva roky a zdvojnásobiť tak svoju menovú bázu.
Bini Smaghi povedal, že politika banky Japonska by mohla vytvoriť “problémy”
Smaghi uviedol: “Čo robia Japonci s peniazmi, ktoré dostanú od centrálnej banky výmenou za majetok? Vykonajú kúpu zahraničných aktív, takže kurz výrazne klesá, a to má vplyv na ostatné ekonomiky sveta. Oni vykonávajú opakovaný nákup nových aktív, čo prináša nové riziká, takže to má veľký vplyv, a nie je jasné, či to neskôr nebude vytvárať problémy.”
Aktuálne rastú očakávania, že Európska centrálna banka (ECB) v budúcom týždni vyhlási zníženie sadzieb o 25 bázických bodov. Tento krok by mal nasledovať po sérii neuspokojivých dát z regiónu, vrátane naznačení, že najväčšia ekonomika Európy – Nemecko spomaľuje. ECB odoláva znižovaniu referenčných sadzieb od júla roka 2012.
“To by bolo iste kontraproduktívne , takže si nemyslím, že to bude negatívne. Mohlo by to byť prvým krokom o snahu zladenia menových podmienok – čo sa deje vo zvyšku sveta a to, čo Európa potrebuje,” – poznamenal Bini Smaghi po konferencii Business Europe v Londýne.
Vo štvrtok nemecká kancelárka Angela Merkelová urobila vzácne vyjadrenie do diskusie ohľadom úrokových sadzieb centrálnych bánk s tým, že ECB bude musieť zvýšiť úrokové sadzby, ak by sme sa mali pozrieť na potreby samotného Nemecka. Ale dodala, že ECB to nemôže urobiť, pretože sú rôzne finančné potreby od 17. členov eurozóny.
Kancelárka na bankovej konferencii uviedla: “Ak sa chceme vrátiť na znesiteľnú úroveň úrokových sadzieb, potom sa musíme dostať cez tieto vnútorné rozdelenie eurozóny.”
Ale Bini Smaghi navrhol, že ECB musí urobiť viac, než len znižovanie sadzieb.
“Budú potrebné niektoré ďalšie opatrenia – a to bude záležať na ekonomických podmienkach, ale aj jednoznačnej skutočnosti, či ostatné centrálne banky urobia ďalšie kroky, čo bude výzvou pre ECB. Nemôžeme byť takouto konzervatívnou centrálnou bankou, v opačnom prípade to bude mať samozrejme vplyv na kurz, a to bude kurz recesie v Európe … Človek by sa nemal vylučovať nič, ak sa situácia zhorší”
Dnes sa očakáva, že Španielsko odhalí opatrenia pre hospodársky rast, čo by bol krok, ktorý by mohol rozohniť európsku debatu o úsporných opatreniach. Premiér Mariano Rajoy sa snaží získať väčší priestor z Európskej únie na ciele rozpočtového deficitu, ako jeho krajina zápasí s recesiou. Medzitým, nový premiér v Taliansku – Enrico Letta, tento týždeň pred zákonodarcami povedal, že “Európska politika úsporných opatrení už nie je dostačujúca“
Bini Smaghi uznal, že sa zmenila politická klíma, ale uviedol, že krajinám, ktoré meškajú s reformami by mal byť ponechaný menší manévrovací priestor: “Mali by ste rozlišovať strohosť v týchto reformách. Problém je v tom, že Európa potrebuje reformy a rast môže nastať iba v prípade, že sú splnené hlavné sociálne reformy”
Zdroj: netGazete
Facebook komentár