Europa_sa_obava_Trumpovej_de_regulaacie_bank_2017

Plány amerického prezidenta Donalda Trumpa na zmiernenie regulácie (de-regulácie) bánk v Európe spôsobujú obavy.

Trump požiadal ministerstvo financií USA, aby predložilo správu o možných zmenách v zákone Dodd-Frank – súbor pravidiel stanovených v dôsledku finančnej krízy (v roku 2008), čo malo obmedziť riskovanie bánk. Ďalšie pravidlá bankovníctva, vrátane medzinárodného rámca s označením Bazilej III sa zdajú byť pozastavené, keďže k vedeniu sa dostala nová administratíva.

Mark Carney, ktorý je guvernérom Centrálnej Banky Anglicka počas dnešného dňa vyhlásil, že členské krajiny zoskupenia G-20 by nemali „spadať k oslabeniu reforiem”.

Súvisiace: Guvernér ECB Trumpovi: “Nie sme menový manipulátor”

Carney, ktorý je aj zároveň predsedom globálneho regulátora pre finančný priemysel – Rady pre finančnú stabilitu (Financial Stability Board – FSB) v liste zaslanom pod FSB, ministrom financií skupiny G-20 napísal, že “desať rokov po začiatku krízy, je tento plán pre obmedzenie reforiem pochopiteľný.”

“Avšak zjednodušenie pravidiel by znamenalo, že základné normy nie sú ani dokončené, ani plne realizované.”

Európsky úradník, ktorý pracoval na bankovej regulácií a zároveň požiadal o to aby zostal v anonymite, pretože sa jedná o citlivú legislatívu poznamenal, že svet bol blízko k ukončeniu regulácie, pod označením Basel III, keďže v januári do USA prišlo nové vedenie a tak nastalo oneskoreniam okolo očakávaných procesných záverov.

V USA potrebujú vo Federálnom rezervnom systéme vymenovať nového úradníka pre bankový dohľad, čo sa však stane až počas budúceho mesiaca. Dovtedy výbor k pravidlám Bazilej III nie je pre USA schopný vydať oficiálne stanovisko.

Prezident Trump vyhlásil, že banková regulácia neumožňuje úverom, aby sa dostali do reálnej ekonomiky.

Bez súhlasu USA pre Basel III, je nepravdepodobné, že by Európa akceptovala pravidlá. Cieľom tohto nariadenia je zabezpečiť rovnaké podmienky pre banky, nezávisle na ich geografických operáciách.

Krátko potom, ako Donald Trump vyhral voľby, Daniele Nouy, ktorá je v Európskej centrálnej banke vedúcou predstaviteľkou pre dohľad zdôraznila, že pravidlá Basel III by mali byť dokončené.”

V polovici novembra poznamenala: “Ako môžu banky plánovať aktivity pre budúcnosť, keď nevedia, aké pravidlá budú musieť dodržiavať? Regulačné orgány preto musia zabezpečiť právnu istotu.”

Súvisiace: Ako prišiel Donald Trump k svojim peniazom?

Medzinárodný ekonomický úradník, ktorý taktiež požiadal o to zostať v anonymite, poznamenal, že pozastavenie finančnej regulácie by prinieslo “znepokojenie” a tým sa jedná o “skutočné nebezpečenstvo.”

Európsky bankový úradník uviedol: “Ľudia majú krátku pamäť a zrejme zabudli, ako zlé veci sa udiali (v časoch finančnej krízy).”

Medzitým, nemecký minister financií Wolfgang Schäuble, v piatok vyhlásil, že vedúce svetové ekonomiky nemajú obavy, že by regulácia bola vrátenou späť. Tie sú potrebné na zabezpečenie stability a ich zrušenie by mohlo viesť k novej finančnej kríze.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, NYTimes

Facebook komentár