Europska-unia-pravdepodobne-na-Rusko-neuvali-ropne-embargo

Podľa dvoch zdrojov agentúry CNBC so znalosťou diskusií, Európska únia pravdepodobne na Rusko neuvalí okamžité ropné embargo, pre jeho nevyprovokovanú inváziu na Ukrajinu.

USA sa začiatkom tohto mesiaca rozhodli zakázať dovoz tejto komodity, no medzinárodní spojenci to zatiaľ odmietajú vzhľadom na svoju závislosť od ruských energetických surovín. Štatistický úrad regiónu uvádza, že dovoz ruskej ropy v roku 2020 predstavoval približne 25 % podiel nákupov ropy v EÚ.

Neochota EÚ podniknúť kroky proti ruskej rope v utorok ráno, pokles cien zvýraznila. Termínované obchody v rámci ropy Brent na začiatku obchodovania klesli o 0,6 % na 114,96 dolárov za barel.

Zatiaľ čo Poľsko a pobaltské štáty patria k najhlasnejším zástancom obmedzenia nákupu ruskej ropy, ostatné štáty – najmä Nemecko a Maďarsko sa obávajú toho, čo by tento krok znamenal pre ceny.

Predstaviteľ EÚ, ktorý si neželal byť menovaný pre citlivosť rokovaní, poznamenal: “Iba menšina krajín je za (ropné embargo).”

Druhý anonymný predstaviteľ EÚ povedal: “Diskusie pokračujú, ale tento týždeň pravdepodobne nebudú prijaté žiadne rozhodnutia, pokiaľ (ruský prezident Vladimír) Putin neurobí niečo ešte poburujúcejšie.”

Európski lídri sa koncom tohto týždňa stretnú v Bruseli, aby ďalej koordinovali svoju reakciu voči invázií na Ukrajine. Prítomný bude aj americký prezident Joe Biden.

Hrozba chemickými zbraňami

USA nedávno upozornili na možnosť, že Rusko na Ukrajine použije chemické zbrane. Stalo sa tak po tom, čo samotné Rusko obvinilo Ukrajinu z prevádzkovania laboratórií na chemické a biologické zbrane, podporované USA. Ukrajinskí a západní predstavitelia to rázne odmietli a Západ sa navyše domnieva, že obvinenia by v skutočnosti mohli slúžiť pre Moskvu, ktorá by si toto vymyslela a vytvorila tak falošný príbeh, zámienkou na použitie vlastných chemických zbraní proti Ukrajine.

Na otázku, akú reakciu by Rusko použitím chemických zbraní vyvolalo medzi európskymi krajinami, prvý z predstaviteľov EÚ povedal: “Potom by sa zvažovali všetky opatrenia.”

„Ak Rusko začne používať chemické zbrane, boli by sme v inej situácii,“ povedal ten istý predstaviteľ a naznačil, že zákaz ropy by mohol byť jednou z možností.

Súvisiace:
Graf: Najdôležitejší partneri pre export ropy z Ruska
Rusko varuje pred ropou za $300 a hrozí odstavením plynu

Na európsky blok stále narastá tlak, aby podnikol ďalšie kroky proti Moskve, keďže vojna na Ukrajine stále prebieha.

V pondelok, írsky minister zahraničných vecí – Simon Coveney, uviedol: “Podľa môjho názoru je veľmi ťažké presadiť, že by sme sa nemali zamerať na energetický sektor, najmä do oblasti ropy a uhlia.”

Fínsky minister pre európske záležitosti Tytti Tuppurainen v utorok povedal: “Zatiaľ sme sa na sankciách v oblasti energetiky nedohodli, ale nie je to ani vylúčené.”

Medzitým sa podľa návrhu dokumentu, ktorý agentúra CNBC videla sa očakáva, že lídri EÚ zvolajú medzinárodnú konferenciu s cieľom získať viac finančných prostriedkov pre Ukrajinu. Čoskoro tiež oznámia, že „čo najskôr“ postupne zrušia závislosť EÚ od dovozu ruského plynu, ropy a uhlia.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár