Európsky trh počiatočných ponúk akcií (IPO) zaznamenáva pôsobivý návrat, keďže IPO zatiaľ v tomto roku získali viac peňazí, než v celom roku 2012.

Podľa údajov z Dealogicu, nové záznamy ukazujú, že spoločnosti cez európskych burzách tento rok získali 16,2 miliárd amerických dolárov, takmer trojnásobok sumy získanej v rovnakom období minulého roka.

V tejto oblasti je vidno oživenie, pokiaľ ide o zmenšenie obáv ohľadom rozpadu eurozóny a akciové trhy na tomto optimizme dosahujú dobré výkony.

Americkí investori v Európe pomaly menia ich expozície, po predchádzajúcom úteku z regiónu, kedy začala zúriť dlhová kríza. A zisky spoločnosti rastú, ako sa Európa dostáva z recesie.

Gareth McCartney, generálny riaditeľ spoločnosti UBS so sídlom v Londýne povedal: “V Európe je vidno zásadný vplyv oživenia ziskov, čo je pre americkí investorov celkom presvedčivý fakt.”

McCartney poukazuje na to, že trh IPO vo Veľkej Británii boli obzvlášť razantný, od emitentov z oblasti nehnuteľností a poisťovníctva.

Ale to ešte nie je čas na otvorenie šampanské – aktivita na európskom IPO trhu ešte stále nedosiahla rovnaké úrovne, ako v roku 2010 a 2011, kedy každým rokom bola cez 30 miliárd dolárov.

Pri pohľade na zvyšok roka a do roku 2014 sa očakáva, že Európsky IPO trh by si mal udržať pohyb smerom nahor, aj keď objemy z pred pár rokov zostanú mimo dosahu.

McCartney ďalej povedal: “Objem potenciálnych IPO zostáva veľmi zdravý a stále rastie. Uvidíme pokračujúce oživenie európskeho trhu aj do roku 2014.”

Leon Calvert Saunders, riaditeľ divízie bankovníctva a výskumu u spoločnosti Thomson Reuters povedal, že Európa je jediným regiónom u ktorej sa očakávať nárast ponuky v najbližších niekoľkých mesiacoch, ako ich činnosť v USA a ázijských trhoch spomalili.

Calvert Saunders ďaej povedal: “Na európskom trhu IPO bude pokračovať pomalý rast. Avšak rast príde razantnejší, ako v roku 2012.”

Medzi vysokými profilovej počiatočnej ponuke akcií očakávaných pre zvyšok tohto roka bude privatizácia britskej spoločnosti Royal Mail, v dohodu ktorá očakáva, že ocení túto firmu na zhruba 3 miliardy britských libier (5 miliárd dolárov).

Začiatkom tohto roka, realitná kancelária LEG Immobilien vo Frankfurte nad Mohanom získala zhruba 1,6 miliardy dolárov. To bol jeden z najväčších IPO na svete v tomto roku.

V tomto roku bolo zatiaľ po celom svete 578. IPO, pomocou ktorých získali takmer 100 miliárd dolárov (v závislosti na údajoch Dealogicu).

New York Stock Exchange podľa údajov spoločnosti Thomson Reuters si na tom získala najväčší podiel. Bola hostiteľom pre 69. IPO, čo predstavuje 27% všetkej zvýšenej hotovosti. Technologický trh Nasdaq dosiahol druhé miesto, s rovnakým počtom ponúk, ale menší množstvo získaných peňazí.

Zdroj: EfinancialNews

Facebook komentár