Americký dolár je nesporne svetovou rezervnou menou.

Dolár predstavuje väčšinu (62%) zahraničných rezerv držaných v centrálnych bankách, s ďaleko druhým eurom, ktoré predstavuje 24% zásob.

Aj napriek obavám, že Federálny rezervný systém a jeho kvantitatívne uvoľňovanie znehodnocujú dolár, možno vzbudzuje otázku jeho rezervného postavenia. BOfA Merrill Lynch stratég John Shin tvrdí, že“ úloha Amerického dolára nebola veľmi znížená“. „Pravdepodobne zostane bez zmeny aj v súčasnej dobe, hlavne kvôli danému nedostatku externých konkurentov, ktoré by dolár moholi nahradiť.“

( Súvisiace: Bude v tomto roku americký dolár nahradený čínskym juanom? )

V poznámkach Shin vysvetľuje hlavné dôvody prečo dolár funguje ako svetová rezervná mena tak dobre a prečo je nepravdepodobné, aby prenechal svoju pozíciu:

Práve potreba  medzinárodnej meny závisí na jej užitočnosti ako rezervy, ako menový nástroj pre intervencie a ako kotva pre zafixovanie meny, čo všetko  americký dolár jasne spĺňa a je unikátny významnou hodnotou.

Pri zvažovaní aké by mali byť najdôležitejšie funkcie dominantnej rezervnej meny, máme štyri kľúčové determinanty: (1) ekonomický a obchodný model (2) hĺbka finančného trhu (3) dôvera v hodnotu meny a (4) a zotrvačnosť z predchádzajúceho použitia.

Zo všetkých týchto funkcií,  Amerika  stále zostáva  ďaleko pred ostatnými. Je stále jediná najväčšia ekonomika na svete a podľa očakávania je väčšia a výkonnejšia než eurozóna.  Napriek tomu stále môže byť najdôležitejším faktorom veľkosť finančného trhu a nie je nik kto by sa Amerike rovnal, čo sa týka likvidity a hĺbky štátnej pokladnice obzvlášť počas krízy. Žiadna iná väzba nie je porovnateľná s Americkým finančným trhom v týchto prívlastkoch.

Taktiež dôvera a zotrvačnosť hrajú veľkú úlohu v upevnení postavenia Amerického dolára. Obavy z poklesu úlohy amerického dolára často predchádza značné a dlhé znehodnocovania a momentálna reálna  hodnota  amerického dolára, ktorá je na historických minimách. Náš vlastný názor je, že základy ako silnejší rast a energetická nezávislosť zvráti väčšinu týchto slabostí, vrátane cieľa na koniec roka 2014 EUR-USD  pomer 1,25.

Navyše podiel mien na rezervách zotrval perzistentný a aj funkcia amerického dolára, ktorá odráža zotrvačnosť medzi managermi pre tvorbu rezerv a ako aj na trhoch s tovarmi pre použitie jednotlivých mien. Krajiny produkujúce ropu sa už dlho snažia zosadiť dolár ako fakturačnú menu v petrochemickom priemysle od 70tych rokov, ale s malým úspechom.

Shin poukazuje, že možno ďalšie dve meny sa stanú  s najväčšou pravdepodobnosťou rezervné meny- euro a čínsky yuan-  ktoré by mohli zmazať významnejšie prekážky a prebrať na seba rezervné postavenie.

( Súvisiace: Systém voľne plávajúcich kurzov mien: NEFUNGUJÚCI A PODVODNÝ koncept!!! )

Euro samozrejme stále čelí pravdepodobne „ základným existenčným otázkam“ ako Shin hovorí, a nedostatok vzájomného prepojenia na trhu štátnych dlhopisov eurozóny znamená, že Americká štátna pokladnica s dlhopismi ostáva zďaleka  pred  na dlhopisovom trhu z celosvetového hľadiska.

A Shin ďalej uvádza, že čínsky Yuan,  je“ fakticky stále nástrojom priemyselnej politiky pre vládu, čo však z neho robí vysoko nepriaznivého uchovávateľa hodnoty.

Navyše rozsah hĺbky finančného sektora má zďaleka k Číne“ píše Shin.“ Ako jedno určité meranie hĺbky finančného sektora, FX obrat pre čínsky yuan ostáva stále dosť malý oproti masívnemu obchodu amerického dolára a eura, ktorý je umiestnený iba pred novozélandským dolárom (obrázok vpravo – pre Zväčšenie KLIKNITE).Z dlhodobého hľadiska sa problémy obrátili na nedostatočný rozvoj finančného trhu. Zatiaľ, čo Čína podstupuje nejaké kroky k internacionalizácii ich meny, no však naakumulovanie yuanu ako rezervnej meny je pravdepodobne merateľný proces v dekádach alebo generáciách.“

Medzitým, zlato a IMF a špecializované čerpacie práva SDR (doplnkové devízno-rezervné akíva definované a udržiavané IMF) by mohli tiež slúžiť ako rezervné meny, ale ako všetky ostatné meny, iné ako aj dolár tvoria veľmi malú časť rezerv v centrálnych bankách a oboje by mohli byť „ ťažko použiteľné pre aktuálne intervencie a aktuálne meny“, hovorí Shin.

Takže vzhľadom k nedostatku vonkajším hrozbám voči funkcii amerického dolára ako medzinárodnej rezervnej meny, čo nám ostáva robiť?

( Súvisiace: Celý systém fiat peňazí v úpadku: Zánik globálnej rezervnej meny – fiat dolára )

Shin hovorí, že iba americká hospodárska politika je jedinou primárnou hrozbou pre dominanciu dolára.
Inflácia by mohla byť jednou z hrozieb, ale vzhľadom stagnácii inflácie v USA, táto konkrétna hrozba je vzdialená.
Ďalšou možno najrelevantnejšou hrozbou je pokračujúca fiškálna kríza vo Washingtone.

„ Z nášho pohľadu, najpravdepodobnejšie najbezprostrednejšia hrozba amerického dolára ako rezervnej meny sú politické udalosti, ktoré cielene vedú k omeškaniu a navršovaniu amerického dlhu,“ hovorí Shin. „ Dokonca aj táto možnosť, ktorá je stále vysoko nepravdepodobná by nespôsobila priamo zmenu statusu amerického dolára ako rezervnej meny a celkový dopad by záležal na tom ako je poškodený americký trh s dlhopismi z pohľadu rizika. Dôsledkom bankrotu americkej ekonomiky  môže byť pokles hodnoty a postavenia amerického dolára a mohlo by to spôsobiť rýchlejšiu diverzifikáciu do iných mien.“

Preložil: Marek Kopriva

Zdroj: MunKnee

Facebook komentár