Čo je potrebné urobiť, aby súvaha, ktorá explodovala zhruba z $870 miiárd v 2007 na takmer $4 trilióny dnes. Práve súvaha Americkej Federálnej banky ako sme mohli vidieť pri finančnej kríze v roku 2008 jedno z historicky najväčších finančných výpomocí sprevádzaných z troma kolami kvantitatívneho uvoľňovania (QE) plus  „Operation Twist“ pomocou, ktorého FED menil dlhopisy krátkej splatnosti za dlhopisy dlhšej splatnosti. Bolo to s QE3 keď FED začal obstarávať $40 biliónov mesačne z agentúrnych cenných papierov krytých hypotékou (MBS) a každomesačne to pridávalo práve na držbe cenných papierov krytých hypotékou.

Nižšie na časovej línií je zobrazené kvantitatívne uvoľňovanie peňazí od 2008 na Down Jones Industrial tabuľke.

Fed tvrdil tak nedávno ako aj Federálny výbor pre voľný trh (FOMC) v júny „rozsah sadzby z federálnych fondov bude vhodné ponechať aspoň tak dlho, kým nezamestnanosť zostane nad 6,5%, a predpokladaná inflácia medzi jedným až dvoma rokmi nebude väčšia o pól percentuálneho bodu ako stanovený 2 percentuálny dlhodobý cieľ výborom a očakávanie pokračuje, že dlhodobá inflácia bude dobre ukotvená.“ Ako aj v Septembri Federálny výbor pre voľný trh (FOMC) a FED hlasovali 9-1 ,aby pokračovali s tretím kvantitatívnym uvoľňovaním $85 miliárd mesačne sprevádzané prísnejšími finančnými podmienkami.  Aj napriek tomu, že FED niekoľkokrát  hovorí, že osekanie obstarávania štátnych dlhopisov závisí na ekonomických vyhliadkach.

Hovoriť o „zosekávaní“ sa zdá byť viac mediálnou udalosťou, ale šanca Fedu „zosekávať sú nízke, nik ani nepredpokladá, že nová predsedkyňa Fedu Janet Yellen v januári 2014 bude hovoriť o zosekávaní skôr ako prebehnú debaty o rozpočte na január roka 2014. Yellenová je známa ako umiernená politička Fedu a veľa analytikov predpokladá, že pod Yellenovou by Fed mohol dokonca zvýšiť kvantitatívne uvoľňovanie. Napriek dobrým ekonomickým číslam, ktoré vyzerajú a naznačujú, že sa Americká ekonomika zlepšuje. Avšak ak sa prekopeme pod tieto čísla odhalíme ekonomiku, ktorá je v najlepšom letargická a pri najlepších podmienkach by sa mohla dokonca zošmyknúť spať do recesie. Väčšina meraní ekonomickej aktivity ostáva ďaleko pod úrovňou pred finančným krachom v roku 2008.

Graf nižšie zobrazuje držanie Amerických štátnych dlhopisov a ich nárast zo $400 biliónov v roku 2008 na $2,1 trilióna dnes. Držanie MBS vzrástla z ničoho v roku 2008 na $1.4 trilióna dosiahnutých dnes. Je to neskutočný nárast. Fed je v pasci, ktorú si sám spravil. Ak začnú „zosekávať“ akciový trh padne a úrokové sadzby porastú. Pokračovanie s kvantitatívnym uvoľňovaním peňazí znamená to, že držba oboch MBS aj Amerických štátnych dlhopisov by mohla pravdepodobne stále rásť. Práve toto môže vytvoriť v neskôr problém pretože s takýmto veľkým portfóliom nie je možné rýchlo narábať. Taktiež, oceňovanie a likvidita MBS portfólia je otázna. Mnohí veria, že Fed by nemusel mať na výber, v prípade ak by sa pokračovalo s pridávaním MBS do portfólia. Avšak, čo ak Fed nebude môcť zhromažďovať MBS portfólio?

Zatiaľ kým explodujúca súvaha Americkej štátnej pokladnici a MBS sa javí byť rastúcim problémom, naozajstný problém môže by na druhej strane súvahy. Banky sú povinné držať ako je to známe „povinné minimálne rezervy“, čo činí zhruba 10% z depozitov. V súčasnej dobe tvoria „minimálne rezervy“ celkovo okolo $77 biliónov. Fed platí 0,25% na týchto zostatkov.

Keď FED nakupuje štátne dlhopisy a MBS z bánk, tak Fed dá bankám, čo je známe v súvahe Fedu ako „rezervný kredit“. Sú tak známe ako „prebytočné rezervy“, ktoré prakticky vzrástli v roku 2008 z virtuálneho nič na $2,3 bilióna dnes. Odhadovaná aktuálna nákladovosť je $575 miliónov ročne. Na druhej strane banky zarábajú viac ako by zarábali ich umiestňovaním do štátnej pokladnice. Výnos zo štátnych dlhopisov je aktuálne pod 0,25% za posledné dva roky. Umiestňovaním týchto zdrojov spolu s FEDom zabezpečuje, že finančné zdroje sú  perfektne v bezpečí, likvidné a  s perfektným výnosom ako kdekoľvek na trhu. Banky môžu požičať tieto zdroje kvalifikovaným dlžníkom, nakoľko je riziko značne vyššie. Práve toto ponecháva banky voľne pôsobiť na obchod s týmito finančnými zdrojmi s Fedom. Je to lepšia stratégia, ako požičiavanie finančných zdrojov  potenciálnych dlžníkov pri rôznych rizikových parametrov.

Toto obrovské množstvo „nadbytočných rezerv“ vytvorené Fedom môžu vysvetľovať to prečo ekonomika zostáva letargická a taktiež prečo peňažné multiplikátory a ukazovatele výkonnosti klesli na rekordné minimá. Vytvorenie peňažných zásob cez tretie kvantitatívne uvoľňovanie peňazí povodne na stimulovanie ekonomiky sú efektívne zaparkované v Fed rezervách. Ako Martin Amstrong z Amstrong Economics zdôraznil vysvetľovaním prečo inflácia zostáva tak nízko ako deflačná stratégia a práve to vysvetľuje prečo ekonomika zostáva letargická ako peniaze zhromaždené namiesto toho aby boli požičané do ekonomiky. Rast peňažnej zásoby (M2) bol vlažný a jeho nárast je ďaleko pod tým čo rástlo pri predchádzajúcich opatreniach. Ako výsledok rastu peňažných zásob monetárna báza explodovala. Peňažné rezervy sú častou monetárnej bázy ale niesú nie je komponentom v iných meraniach peňažných zásob (M1 a M2). Monetárna báza vzrástla z 800 biliónov v roku 2008 na $3,6 trilióna dnes.

Martin Amstrong uviedol v októbri FOMC minúty obsahovali potenciálny skrytý drahokam. Návrh Fedu na zredukovanie aktuálnej úrokovej sadzby vyplácaným bankám na tvorbu “peňažných rezerv“ bol v minútach pochovaný. To by mohlo povzbudiť banky, aby finančné prostriedky požičiavali ďalej do ekonomiky skôr ako by ich zhromažďovali ako práve k aktuálnej situácii. Ale čo ak by nenašli dostatočne kvalifikovaných dlžníkov? Banky pokračujú s držbou biliónov dolárov hypoték a ďalších vrátane študentských pôžičiek založených nehnuteľnosťami, ktoré sú pozadu vo svojich splátkach. Účtovné regulácie dovoľujú bankám držať tento dlh ako keby to bola diera.  Práve z týchto dôvodov je viac pravdepodobné, že kvantitatívne uvoľňovanie bude pokračovať, či dokonca rásť skôr ako ho mali zosekať.  Federálna súvaha by mala pokračovať v explózií a práve to je potenciálny veľký problém v neskorších dňoch. Nič nejde hore večne.

Preložil: Marek Kopriva

Zdroj: MGI Securities

Facebook komentár