Marc Faber, ktorý odporúčal investorom kupovať americké akcie v marci 2009, kedy začal rast indexu Standard & Poor 500 Index a odvtedy vzrástol o 86 percent, povedal, že americké štátne dlhopisy sú “samovražednou” investíciou.

Vládne obligácie by pravdepodobne mali klesať, ako uviedol Faber, ktorý publikuje Gloom, Boom a Doom report. Potom, čo v decembri 2008 klesol výnos 10-ročných dlhopisov na najnižšiu úroveň, sa v apríli výnos z 10-ročných dlhopisov zvýšil na 3,9859 percent, z dôvodu vládnych opatrení na stimuláciu ekonomiky. Obavy z druhej recesie za posledné tri roky, poslali výnosy počas októbra nižšie.

“To je samovražedná investícia,” uviedol Faber v telefonickom rozhovore zo St Moritz, v Švajčiarsku . “V priebehu nasledujúceho obdobia budú výnosy z amerických štátnych dlhopisov rásť. Investori postupne pochopia, že Federálny rezervný systém chce mať záporné reálne úrokové sadzby . Najhoršou investíciou je mať dlhodobé americké vládne dlhopisy. “

3. novembra, Fed oznámil nákup ďalších 600 miliárd dolárov v amerických vládnych dlhopisov do júna, čím rozšíril jeho predchádzajúce kvantitatívne uvoľňovanie a dal podnet riskovať a podlomil jeho dôveryhodnosť v snahe znížiť nezamestnanosť a odvrátiť defláciu v krajine. Americké dlhopisové fondy dosiahli v týždni končiacom 15. decembra výber v hodnote 8,62 miliardy dolárov, čo je najviac, za viac ako dva roky, ako uviedla Investment Company Institute.

Rastúce výnosy

Faber povedal, že výnos z 10-ročných štátnych dlhopisov sa zvýši na 5 percent zo včerajšej úrovne 3,349 percenta, bez určenia časového rámca. Taktiež uviedol, že namiesto dlhopisov, by investori na najbližších desať rokov mali investovať do drahých kovov, nehnuteľností, alebo akcií. 

Dlhopisy môžu zažiť raly v najbližších dvoch alebo troch týždňov, uviedol Faber.

Faber v máji 2005 správne predpovedal, že akcie v roku 2005 a dosiahnu len malý rast. S & P 500 vtedy získal 3 percentá. On bol menej predvídavý v marci 2007, keď povedal, že je viac pravdepodobné, že index S & P 500 klesne ako by mala rásť, ako pretrvávala hrozba rýchlejšej inflácie a ako pretrvával pomalší rast. S & P 500 o sedem mesiacov neskôr vzrástol o 10 percent na jeho rekordnú úroveň 1 565.15 bodov, a skončilo rok v zisku o 3,5 percenta.

Faber povedal, že akcie môžu aj naďalej rásť, ako dolár oslabuje v dôsledku uvoľnenej menovej politiky.

Povedal: “Ak tlačíte peniaze, mena klesá a S & P 500 rastie,” povedal. “Do konca roka 2011 budú ľudia pozerať na roky 2012 a 2012, že by mohol byť veľmi zlý rok, pretože aplikovanej politiky nie sú udržateľné a vytvoriť veľa nestability. Investori sa môžu pozrieť na roky 2012 a 2013 s hrôzou. “

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár