Facebook_buduje_jeden_z_najvacsich_solarnych_projektov_v_USA

Facebook pracuje na rozsiahlej solárnej farme v západnom Texase, ktorá je považovaná za jeden z najväčších solárnych projektov v krajine.

Spoločnosť Longroad Energy, ktorá sídli v Bostone, nedávno oznámila, že spolupracuje s gigantom sociálnych médií na projekte o hodnote 416 miliónov dolárov.

To prichádza v čase, kedy firma založená v meste Menlo Park, v štáte Kalifornia (Facebook) dokončuje výstavbu dátového centra v blízkosti mesta Albuquerque.

Longroad Energy poznamenala, že projekt Prospero Solar, ktorý sa nachádza severne od Odesy (štátu Texase), má dostatočnú kapacitu na napájanie približne 72 000 domácností.

Projekt je prvou priamou investíciou spoločnosti Facebook vrámci projektu obnoviteľnej energie.

Očakáva sa, že projekt Prospero Solar bude dokončený v budúcom roku a zaberie približne 18 štvorcových kilometrov (viac ako päťnásobok veľkosti Central Parku v New Yorku).

Spoločnosť Longroad taktiež uviedla, že Shell Energy North America podpísala aj 12-ročnú dohodu o kúpe elektrickej energie od solárnej elektrárne.

Manažér energetickej stratégie spoločnosti – Peter Freed vo svojom vyhlásení uviedol: “Facebook je nadšený, že je jednou z prvých spoločností, ktoré využívajú priame investície na splnenie svojich cieľov v oblasti obnoviteľnej energie.”

Generálny riaditeľ spoločnosti, Mark Zuckerberg v apríli oznámil, že Facebook buduje šesť nových solárnych projektov na podporu svojich dátových centier. Sú v nich umiestnené desiatky tisíc počítačových serverov, ktoré sú prepojené s okolitým svetom, prostredníctvom optických káblov.

Súvisiace:
Unilever, L’Oreal, Danone sú najviac pripravenými na zmenu klímy
Polovica európskych spoločností nemá plán zníženia emisií, aj keď..

Zuckerberg vo svojom osobnom profile na Facebooku napísal: „Naše dátové centrá sú už dnes energeticky najúčinnejšie na svete a minulý rok sme stanovili cieľ pre všetky naše dátové centrá a kancelárie, aby do roku 2020 zo 100% používali obnoviteľnú energiu,“ … “Tieto nové solárne projekty nám pomôžu tento cieľ dosiahnuť.”

Ben Inskeep, analytik poradenskej spoločnosti pre obnoviteľné zdroje energie v Severnej Karolíne – EQ Research, poznamenal, že investície do solárnej energie zmysel pre Facebook jednoznačne majú, pretože obnoviteľná energia je cenovo dostupnejšia a jej dátové centrá majú obrovské prevádzkové náklady.

Inskeep nakoniec poznamenal: “Západný Texas má jedny z najlepších slnečných zdrojov v krajine,” … “Takže to nie je to o tom, že by ste podporovali obnoviteľnú energiu. Má to skôr výhodný zmysel s pohľadu biznisu.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, ABC

Facebook komentár