Rast sociálnej siete Facebooku nakoniec príde k rýchlemu koncu, rovnako ako infekčné ochorenie, ktoré sa rýchlo šíri a telo sa voči nemu stane imúnne. S týmto vyjadrením prišli výskumníci z Princeton-skej Univerzity, ktorí použili vplyv choroby, k tomu aby modelovali životné cykly sociálnych médií.

Facebook sa podľa nich šíri ako infekčné ochorenie, ale my sa pomaly stávame imúnnymi voči jeho vplyvu a táto sociálna platforma by mala byť do roku 2017 opustená 80 percentami užívateľov – teda podľa vedcov z Princetonskej Univerzity.

Tento odchod užívateľov by sa mal udiať v rokoch 2015 až 2017.

( Súvisiace: Čo nové treba očakávať od Facebooku v roku 2014 )

Viac a viac tínedžerov dostáva žiadostí o priateľstvo od svojich rodičov a starých rodičov, čo spôsobuje, že zameriavajú sa skôr na iné sociálne siete, čo vedie k odklonu od Facebooku.

Inými slovami, užívatelia stratia záujem, keďže ich rovesníci začínajú rýchlo strácať záujem, čo bude vytvárať efekt snehovej gule. Bude toto všetko za zrútením tejto siete?

Avšak, nie všetci súhlasia s výsledkami tejto štúdie. Mark Mahaney, generálny riaditeľ a vedúci divíuie internetových analytikov u spoločnosti RBC Capital Markets uviedol: “Myslíme si, že je nepravdepodobné, že Facebook zaznamená veľký odklon užívateľov v priebehu času.”

Podľa Mahaneyho na to malo mať vplyv aj zvýšené používanie mobilných zariadení, čo bude prirodzene zvýšovať celkové zapojenie užívateľov Facebooku a ako aj strategických nákupov pomocou iného menších sociálnych aplikácií, ako je Instagram, čo môže výrazne ovplyvniť celkové využitie Facebooku.

( Súvisiace: WhatsApp prekonal Facebook ako najobľúbenejšiu aplikáciu správ používanú na mobiloch )

Ako ďalšiu poznámku uviedol, že Facebook nikdy nehlásil pokles denných aktívnych alebo mesačných aktívnych užívateľov – len ich zvyšovanie a rast stráveného času.

Sociálna sieť, ktorá oslavuje svoje 10. narodeniny dňa 4. februára, prežila dlhšie obdobie ako jej súperi – MySpace a Bebo.

John Cannarella a Joshua Spechler, ktorý vykonali štúdiu tejto americkej univerzity poukazujú, že ich názor je vidno aj na základe ich predikcie: Koľkokrát bol Facebook zadaný do Google vyhladávača. Grafy z Google Trends ukazujú, že vyhladávanie slovka Facebook vyvrcholila v decembri roka 2012 a od tej doby len klesá. To by mohlo poukazovať na vyhľadávanie iných sietí.

Facebook za mesiac október ohlásil takmer 1,2 miliardy mesačných aktívnych používateľov a aktualizáciu týchto čísel pre svojich investorov zverejní na konci mesiaca. Zatiaľ čo trávanie času na stolových počítačoch skutočne klesá, je to aspoň z časti kvôli tomu, že veľa ľudí má v súčasnosti prístup k sieti prostredníctvom svojich mobilných telefónov.

V tejto štúdií boli testované rôzne rovnice, ktoré poukazovali na životnosť MySpace. Myspace bola založená v roku 2003 a dosiahla svoj vrchol v roku 2007, kedy mala 300 miliónov registrovaných užívateľov, predtým než jej užívateľská základna do roku 2011 razantne poklesla. Bola zakúpená spoločnosťou Ruperta Murdocha – News Corp za $ 580 miliónov, neskôr Myspace podpísala dohodu s firmou Google v roku 2006 o hodnote 900 miliónov dolárov, kde mu predala svoj reklamný priestor a jej hodnota v jeden moment dosahovala úroveň 12 miliárd dolárov. Nakoniec bola predaná firmou News Corp za “obyčajných” 35 miliónov dolárov.

( Súvisiace: Mark Zuckerberg chce k internetu pripojiť ďalších 5 miliárd ľudí )

Hlavný finančný riaditeľ spoločnosti Facebook David Ebersman pri rozhovore s analytikmi uviedol že v priebehu predchádzajúcich troch mesiacov: “sme zaznamenali určitý pokles v každodenného počte jej užívateľov, najmä medzi mladými dospievajúcimi.”

Investorom sa to však ešte nezdá, že by mierila mierila k odchodu. Cena akcií spoločnosti Facebook v tomto mesiaci dosiahla rekordnú výšku, čo oceňuje túto firmu jej zakladateľa Marka Zuckerberga na úroveň 142 miliárd amerických dolárov.

GRAFY: 

Týždenný počet vyhľadávani slov Facebook vs. MySpace- 2004-2014


Predpokladaný vývoj podľa tejto štúdie

Zdroj: Time, TheGuardian, Reuters

Facebook komentár