Facebook_Falosne_ucty_spojene_s_Ruskom_si_pocas_americkych_volieb_kupovali_tisice_reklam_2017

Spoločnosť Facebook presne pred týždňom odhalila, že našla dôkazy o „účtoch pravdepodobne spravovaných z Ruska“, ktoré si počas prezidentských volieb v USA kúpili tisícky reklám. Pomocou týchto reklám sa snažili vyvolať rozvraty v politických názoroch voličov.

Spoločnosť Facebook uviedla, že reklamy boli súčasťou komplikovaných “informačných operácií”, prostredníctvom ktorých “organizovaní účastníci”, vrátane vlád, používali sociálne médiá na zavádzanie verejnosti a narušenie politickej mienky.

Sociálna sieť zistila, že do nákupu reklám smerovalo medzi júnom 2015 a májom 2017 približne $100 000. Jednalo sa asi o 3 000 reklám, ktoré sa spájali s takmer 500 navzájom prepojenými falošnými užívateľskými účtami.

Súvisiace: Google a Facebook získavajú 20% svetových investícií do reklamy

Alex Stamos, ktorý stojí na čele oddelenia pre bezpečnosť spoločnosti Facebook, na firemnom blogu sociálnej siete napísal: „Naša analýza naznačuje, že tieto účty a stránky boli vzájomne prepojené a pravdepodobne prevádzkované z Ruska.“ Povedal, že spoločnosť sa o svoje zistenia podelila s príslušnými úradmi, ktoré vyšetrujú zásahy Ruska do amerických volieb.

Stamos tvrdí, že „veľká väčšina“ reklám spojených s falošnými ruskými účtami sa nezameriavala na žiadneho konkrétneho volebného kandidáta. Namiesto toho sa snažili „umocniť rozdiely v sociálnych a politických názoroch voličov v každej oblasti spoločenského života“.

Toto odhalenie prichádza po mesiacoch intenzívnych diskusií, ktoré spájali Rusko so snahou o narušenie predvolebného boja medzi prezidentskými kandidátmi Donaldom Trumpom a Hillary Clintonovou. Minulotýždňové vyhlásenie Facebooku predstavuje prvú oficiálnu správu o tom, že platforma zastrešujúca dve miliardy užívateľov bola zneužitá počas prezidentských volieb v Spojených štátoch.

Stamos povedal, že v rámci diskusií stále pribúdali otázky ohľadom „ruského zásahu do predvolebného procesu“. Verejnosť chcela vedieť, akú úlohu zohrával Facebook v šírení dezinformácií pred samotnými voľbami. Spoločnosť na tieto otázky odpovedala tým, že prešetrila všetky reklamy zakúpené počas posledných dvoch rokov.

Zmena výpovede

Spoločnosť Facebook uverejnila svoje zistenia v dokumente s názvom „Správa o informačných operáciách na Facebooku“. Tento dokument môžeme považovať za zmenu výpovede spoločnosti, ktorá sa už v minulosti vyjadrila ohľadom svojej údajnej úlohy pri šírení falošných správ počas amerických volieb.

Spoločnosť Facebook v júli tohto roku uviedla, že nenašla „žiadne dôkazy o nákupe reklám ruskými užívateľmi, ktorých by bolo možné spojiť s priebehom volieb“.

Vyhlásenie Facebooku prichádza po mesiacoch diskusií, ktoré obviňovali Rusko zo snahy o narušenie predvolebného boja medzi Donaldom Trumpom a Hillary Clintonovou.

Vyhlásenie Facebooku prichádza po mesiacoch diskusií, ktoré obviňovali Rusko zo snahy o narušenie predvolebného boja medzi Donaldom Trumpom a Hillary Clintonovou.

Sociálna sieť bola po voľbách ostro kritizovaná za svoju úlohu pri šírení takzvaných falošných správ. Mnohí veria, že práve tieto správy pomohli Donaldovi Trumpovi vyhrať voľby. Mark Zuckerberg, ktorý je generálnym riaditeľom Facebooku, nazval tieto obvinenia „úplne uletenými“. Spoločnosť však odvtedy podniká rázne kroky, ktorými sa snaží odstrániť falošné správy zo svojej platformy.

V rámci výskumu zverejneného začiatkom tohto roka spoločnosť Facebook podrobne opísala svoje pokusy zabrániť organizovaným “informačným operáciám”. Tie sa čoraz častejšie používajú na ovplyvnenie politickej mienky prostredníctvom šírenia falošných správ a propagandy na stránkach sociálnych sietí.

Súvisiace: Za podporu terorizmu Twitter zablokoval až 377 000 účtov

Facebook v aprílovej správe napísal: „Pomocou sociálnych médií sa môžu skúsení ovplyvňovatelia snažiť narušiť verejné diskusie, verbovať nasledovateľov a finančníkov alebo ovplyvňovať výsledky politických či vojenských operácií. Tieto činnosti je možné realizovať bez značných finančných nákladov alebo akéhokoľvek rizika pre majiteľa účtu na sociálnej sieti.“

Spoločnosť Facebook uviedla, že analýza reklám zakúpených pred a po amerických prezidentských voľbách bola v súlade s taktikou informačných operácií, ktorú využívala v minulosti. Asi štvrtina reklám bola geograficky cielená. Najviac reklám sa týkalo konfliktných tém, medzi ktoré patria práva LGBT komunity, prisťahovalectvo a právo na držanie zbraní.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTimes, ZDNet

Facebook komentár