Facebook_je_najvacsim_problemom_medzi_akciami_FAANG_Analytik_1

Jeden analytik z priemyslu poukázal na poplach okolo Facebooku, ktorý ho označil za spoločnosť s “najväčším znepokojením” medzi takzvanými akciovými skupinami zoskupenia – FAANG.

Ray Wang, ktorý je hlavným analytikom a zakladateľom spoločnosti zo Silicon Valley – Constellation Research poznamenal: “Digitálna ekonomika je založená na dôvere a je treba dodržiavať dôveru na viacerých úrovniach.”

Akciové firmy FAANG pozostávajú z technologických gigantov zo Silicon Valley – Facebook, Amazon, Apple, Netflix a materskej skupiny Google – Alphabet.

Wang ďalej uviedol, že veľká časť dôvery vo firmu Facebooku bolo “centralizovaná” okolo výkonnej riaditeľky Sheryl Sandberová, ktorá bola v centre pozornosti po správe denníka The New York Times v polovici novembra ohľadom výkonnej činnosti a vnútorných operáciách sociálnej mediálnej spoločnosti.

Správa Timesu sa prišla po sérií škandálov a incidentov, ktoré viedli k prepadu akcií spoločnosti Facebooku v roku 2018. V rámci posledného uzavretia trhov sa cena akcií spoločnosti, dňa 21. decembra nachádzala o 40 percent nižšie z 52-týždňových maxím.

S ohľadom na možnosti okolo odstúpenia Sandbergovej z čela Facebooku, Wang poznamenal, že sa jedná “zatiaľ len o špekulácie”.

“Myslím si, že je potrebné realizovať zmeny manažmentu alebo určitý druh pokroku, v tom, kde by sa na týchto vrchných pozíciách nachádzal niekto, v koho má trh dôveru, aby sa o tieto problémy postaral a aby riešil súkromie a kybernetickú bezpečnosť razantnejším spôsobom než to, čo sa deje v súčasnosti.”

Apple si “stanovením cien ublížil”

Wang k ďalšiemu obrovskému technologickému gigantovi spoločnosti zo Silicon Valley, povedal, že Apple čelí “deformácií z dôvodu cien”.

Wang najmä poukázal na výzvy, ktorým spoločnosť Apple čelí v Indii, kde v dôsledku “predraženia výrobku” čelí “nedostatočnej pôsobnosti na celom tomto trhu.”

Wang uviedol, že pomocník spoločnosti v oblasti umelej inteligencií – Siri “stále nefunguje”, a nemajú “nič, čo by zodpovedalo” za miliardy vynaložených na produkt Apple Maps, spoločne s problémami, s ktorými sa stretol pri produkte Apple Watch a funkcie EKG.

Súvisiace: Od Šanghaja po Frankfurt – 8 akciových indexov v strate 20%

Okrem toho Wang dodal, že pretrvávajúci obchodný spor USA a Číny by mohol mať dopad na Apple. Jeho pripomienky odrážajú názory analytikov, ktorí minulý piatok uviedli, že technologický gigant je ”v popredí zraniteľnosti” v prebiehajúcom konflikte.

Tvárou v tvár všetkým týmto výzvam však Wang zostal pozitívnym s ohľadom na vyhliadky spoločnosti pre blízku budúcnosť.

Nakoniec poznamenal: “Celkovo sa im podarilo urobiť dobrú prácu, ktorá sa premieňa od produktov na tržby za služby a myslím si, že to pre firmu bude dlhodobým prínosom.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, Bloomberg

Facebook komentár