Facebook_obvinuje_zmenu_konfiguracie_servera_za_najdlhsi_vypadok_v_historii

Užívatelia služieb spoločnosti Facebook po celom svete v priebehu včerajšieho dňa hlásili problémy prihlásenia a aktivít ako na ich hlavnej platforme, rovnako tak na službách Instagram a WhatsApp. Výpadky trvali zhruba celý deň a jednalo sa o najdlhšie výpadky Facebooku v histórií spoločnosti.

Vo vyhlásení zverejnenom na sociálnej sieti Twitter, spoločnosť za výpadky obviňuje “zmenu konfigurácie servera”. Spoločnosť uviedla, že jej služby sa vracajú do online sveta.

Vo vyhlásení uviedli: “Včera, v dôsledku zmeny konfigurácie servera, mnohí užívatelia mali problémy s prístupom k našim aplikáciám a službám,” . „Aktuálne sme problémy vyriešili a naše systémy sa obnovujú. Je nám veľmi ľúto za nepríjemnosti a oceňujeme trpezlivosť všetkých.“

Vo štvrtok ráno, Instagram na sociálnej sieti Twitter informoval, že jeho služba je opäť späť.

Facebook v stredu potvrdil výpadok na sieti Twitter kde uviedol: „Sme si vedomí toho, že niektorí užívatelia majú v súčasnosti problémy s prístupom k aplikáciám spoločnosti Facebook. Pracujeme na vyriešení problému čo najskôr.“

Neskôr potvrdili, že problém nie je výsledkom DDoS útoku, ktorý je známy ako “Distributed Denial-of-Service”, v ktorom hacker zahltí stránku falošným prenosom.

Akcie spoločnosti Facebook v stredu popoludní (po prvých vyjadreniach) boli na nezmenenej úrovni, ale vo štvrtok ráno klesali už o 1,8 percenta.

Podľa webstránky, na ktorej používatelia môžu nahlásiť problémy s aplikáciami a webovými stránkami – Downdetector, informácie o problémoch s Facebookom dosiahli maximum v neskorých hodinách včerajšieho dňa – 12 000. Downdetector vo štvrtok ráno infomoval o viac ako 300 správach a mnoho ľudí uviedlo, že ich prístup bol obnovený, ale Facebook ešte nepotvrdil, že problémy boli vyriešené.

Súvisiace: Facebook v problémoch. Ovplyvnený Instagram aj WhatsApp

Používatelia nahlásili množstvo problémov, pretože vôbec neboli schopní načítať stránku, dokonca ani nevedeli zverejňovať statusy. Používatelia Facebooku posielali screenshoty na sociálnu sieť Twitter, ktoré poukazovali na hlásenia o chybe, keď sa pokúšali načítať aplikáciu. Pri načítaní stránky sa niektorým používateľom na obrazovke zobrazila správa „Dočasne nedostupný účet“.

Na stredajšom podujatí spoločnosti Facebook na konferencii South by Southwest v Austine, v štáte Texas, vedúci oddelenia video produktov spoločnosti, keď narazil na technické problémy, zavtipkoval.

“Myslím, že Facebook dnes z technického hľadiska čelí problémom,” poznamenal Paresh Rajwat, v odkaze na celosvetový výpadok spoločnosti, keď vrámci jeho video-prezentácie sa nepodarilo zahrnúť audio. Rajwat vrámci konferencie informoval o nových funkciách služby Facebook Watch.

Technické problémy s Facebookom mali v minulosti vážne problémy voči inzerentov, ktorí používajú platformu a dokonca aj iné webové stránky.

Facebook predtým zažil výpadok svojho nástroja pre inzerentov v novembri v čase, keď sa obchodníci snažili umiestniť reklamy počas dní ako “Black Friday” alebo “Cyber Monday”.

V roku 2013 Facebook čelil problémom, ktoré s ňou zasiahli niekoľko webových stránok z dôvodu problémov jeho prihlasovacej funkcie cez internet. Keď sa používatelia pokúšali prihlásiť na webovú lokalitu s ich profilom, boli presmerovaní na stránku s hlásením chyby Facebooku, ktorá bola v tom čase nahlásená na stránke Business Insider. Závada, ktorá trvala len niekoľko minút, ovplyvnila webové stránky, vrátane New York Times a CNN.

Posledný výpadok je jedným z najdlhších, akým kedy Facebook za posledných 15 rokov čelil.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, ZDNet

Facebook komentár