Facebook_je_online_gangsterom_ktory_potrebuje_viac_regulacie

Facebook “úmyselne a vedome” porušuje zákony Spojeného kráľovstva o ochrane osobných údajov a antimonopolné zákony a naliehavo potrebuje reguláciu a prešetrenie. S týmito závermi prišla nová kritická správa britských zákonodarcov.

Záverečná správa, ktorú vydal britský Výbor pre digitálny svet, kultúru, médiá a šport, ukončil 18-mesačné vyšetrovanie Facebooku a iných spoločností sociálnych médií za ich úlohu pri šírení “falošných správ” a dezinformácií. V 108-stranovom dokumente zákonodarcovia vyzvali k vytvoreniu nezávislého regulátora stránok sociálnych médií a povinného kódexu správania, ktorý by v prípade porušenia mohol viesť k “veľkým pokutám”.

Správa uviedla: “Spoločnostiam ako Facebook by nemalo byť dovolené správať sa ako “digitálni gangstri” v on-line svete a preto je potrebné obmedziť ich nekalé praktiky zákonom.”

Výbor obvinil generálneho riaditeľa spoločnosti Facebook – Marka Zuckerberga, že “pohŕda” britským parlamentom za to, že odmietol svedčiť pred zákonodarcami. Zuckerberg sa objavil pred americkými a európskymi zákonodarcami, aby v minulom roku čelil otázkam ohľadom svojich postupov pri zhromažďovania údajov jeho spoločnosti, ale v Británií poslal len ďalších zástupcov spoločnosti.

Správa britskej komisie vychádza z predbežných zistení vydaných v júli a vyzýva na väčší dohľad voči spoločnostiam sociálnych médií a zvyšuje nároky na zvýšenú reguláciu a kontrolu veľkých technologických firiem. Väčšina zverejnenej správy sa zamerala na praktiky zhromažďovania údajov v službe Facebook a škandál okolo údajov Cambridge Analytics, ktorý využíval milióny osobných údajov používateľov.

Zákonodarcovia tiež zverejnili nové interné e-maily Facebook, týkajúce sa kalifornského súdneho sporu medzi Facebookom a vývojárom aplikácií Six4Three. Zistenia z e-mailov získaných Výborom v decembri ukázali, že spoločnosť Facebook zverejňovala informácie k osobným údajom používateľov. V tom čase spoločnosť Facebook uviedla, že dokumenty vynechali dôležitý kontext a odhalili iba “jednu stranu príbehu”.

Britskí zákonodarcovia v pondelok uviedli, že našli dôkazy, kde spoločnosť Facebook bola ochotná “prekonať nastavenia ochrany osobných údajov používateľov, aby mohli preniesť údaje na niektorých vývojárov aplikácií.” Ich správa naliehala na komisiu pre ochranu údajov Spojeného kráľovstva, ako aj na protimonopolný úrad, aby vykonali podrobné vyšetrovanie svojich postupov.

Súvisiace:
PR kríza Facebook: Najali si bývalého britského podpredsedu vlády
Facebook platí za inštaláciu aplikácie, ktorá by mohla zhromažďovať všetky druhy údajov

Zákonodarcovia ďalej uviedli: “Je zrejmé, že spoločnosť Facebook úmyselne a vedome porušila zákony o ochrane osobných údajov a zákonov hospodárskej súťaže.”

Správa uvítala zistenia nezávislej Správy vlády Spojeného kráľovstva, ktorá bola zverejnená minulý týždeň a vyzýva k protimonopolným vyšetrovaniam voči spoločnostiam okolo vyhľadávania a sociálnych médií, ako sú Facebook a Google, pre svoju dominanciu v online inzercii.

Výbor tiež podporil “Etický kódex”, ktorý by bol kontrolovaný nezávislým regulátorom, podobne ako Ofcom, ktorý reguluje etiku vysielania v Spojenom kráľovstve. Kód by vyžadoval, aby spoločnosti sociálnych médií odstránili “škodlivý obsah” z ich platformy alebo budú musieť čeliť sankciám vrátane pokút.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár