Facebook_plati_za_instalaciu_aplikacie_ktora_by_mohla_zhromazdovat_vsetky_druhy_udajov

Spoločnosť Facebook platí ľuďom za inštaláciu aplikácie, ktorá tomuto technologickému gigantovi umožňovala zhromažďovať údaje o tom, ako používajú svoje smartphony.

Od roku 2016 sociálna sieť vypláca rozsiahlemu počtu tínedžerom a dospelým až 20 dolárov mesačne a odporúčacie poplatky pre inštaláciu tzv. Aplikácie “Facebook Research” na svojich telefónoch Apple alebo operačnom systéme Android.

Facebook na zamaskovanie priamej účasti bol vytvoril program, ktorý bol spravovaný prostredníctvom beta testovacích služieb Applause, BetaBound a uTest – označený ako “Project Atlas”.

Bezpečnostný expert uviedol, že aplikácia umožňuje Facebooku zhromažďovať údaje vrátane súkromných správ sociálnych médií, fotografií a videí odosielaných prostredníctvom aplikácií chatovacích služieb, e-mailov, vyhľadávania na webe a aktivít prehliadania webu. Môže tiež sledovať priebežné informácie o polohe z iných aplikácií ohľadom sledovania polohy, ktoré sú nainštalované v telefóne používateľa.

Súvisiace: GDPR v štýle USA za pomoci Tima Cooka (Apple)

Hovorca spoločnosti Facebook potvrdil, že spoločnosť prevádzkuje program na zhromažďovanie údajov z dôvodu zistenia zvykov používania a používateľov platila za svoju účasť.

Hovorca agentúry CNBC v e-mailovej správe uviedol: “Rovnako ako veľa spoločností, pozývame aj jednotlivcov, aby sa zúčastnili na výskume, ktorý nám pomáha identifikovať možnosti, s ktorými vieme lepšie prispôsobiť možnosti.”

“Keďže tento výskum je zameraný na to, aby Facebook pomohol pochopiť, ako ľudia používajú mobilné zariadenia, poskytli sme rozsiahle informácie ohľadom údajov, ktoré zhromažďujeme a o tom, ako sa môžu zúčastniť.”

Hovorca dodal: “Tieto informácie nezdieľame s ostatnými a ľudia na ňom môžu kedykoľvek ukončiť zúčastňovať.”

Tieto aktivity Facebooku by mohol byť porušením pravidiel spoločnosti Apple, pretože mnohí používatelia inštalujú rôzne aplikáciu na modely iPhonov.

Spoločnosť Facebook v súčasnosti stiahne aplikáciu zo všetkých zariadení Apple. Aplikácia zostane dostupná pre používateľov so systémom Android. V následnom vyhlásení spoločnosť uviedla, že “kľúčové fakty” o tomto výskumnom programe budú ignorované.

Hovorca spoločnosti Facebook v e-mailovom vyhlásení poznamenal: “Napriek týmto správam sa nedialo nič ”tajné”; jej názov bol Facebook Research App,“ … “Nešlo o” špehovanie”, keďže všetci ľudia, ktorí sa zúčastnili programu, absolvovali jasný proces a boli požiadaní o povolenie a ich účasť bola platená.”

Spoločnosť priznala, že sa na programe zúčastnili mladí ľudia, ale vysvetlila, že “menej ako 5 percent” zainteresovaných ľudí bolo spomedzi tínedžerov.

Hovorca poznamenal: “Všetci tínedžri podpísali rodičovské formuláre súhlasu.”

Spoločnosť Apple neodpovedala okamžite na žiadosť o pripomienky.

V priebehu minulého roka Apple z App Store odstránila bezpečnostnú aplikáciu Facebook Onavo, pretože nedodržiavala pravidlá ochrany osobných údajov, ktoré uvádzajú, že aplikácie “by nemali zbierať informácie o tom, ktoré ďalšie aplikácie sú na zariadení používateľa inštalované.”

Spoločnosť Facebook bola cieľom mnohých kritikov, pokiaľ ide o spôsob, akým spracúva údaje používateľov, najmä potom, čo sa zistilo, že údaje o 87 miliónoch používateľov boli nesprávne zdieľané s poradenskou spoločnosťou politikov – Cambridge Analytica.

Tieto správy viedli k zvýšenému politickému skúmaniu obchodného modelu spoločnosti Facebook – najmä čo sa týka využitia cieľovej reklamy, ktorá zahŕňa optimalizáciu reklám založených na záujmoch a návykoch používateľov.

Súvisiace: „Veľké zviera“ v reklame: Veľké spoločnosti nám budú čoskoro platiť za zdieľanie našich osobných údajov

Generálny riaditeľ spoločnosti Facebook – Mark Zuckerberg nedávno poznamenal, že ľudia často “predpokladajú, že firma vykonáva aktivity, ktoré reálne nerobí,” napríklad ohľadom predaja dát o používateľoch.

Len deň po zverejnení článku Zuckerberga, správa z The New York Times uviedla, že firma plánuje integráciu funkcií zasielanie správ vrámci aplikácií WhatsApp, Instagram a Messenger. Táto správa prispela k tomu, že vedúci predstavitelia európskych regulačných orgánov pre oblasť údajov, vyžadujú naliehavé stretnutie so spoločnosťou v súvislosti s jej integračnými plánmi a to aj kvôli obavám, že tento krok by mohol ohroziť novú legislatívu o ochrane osobných údajov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TechCrunch

Facebook komentár