Facebook_pracuje_na_inteligentnych_okuliaroch_s_Ray_Ban_Orion

Facebook pracuje na vývoji okuliarov rozšírenej reality v rámci laboratórií Facebook Reality Labs v Redmonde, v štáte Washington už niekoľko rokov, ale problémy s vývojom projektu viedli spoločnosť k hľadaniu pomoci. Aktuálne spoločnosť Facebook dúfa, že vďaka partnerstvu s materskou spoločnosťou Ray-Ban – Luxottica budú okuliare podľa oboznámených ľudí so situáciou dokončené a budú pre spotrebiteľov pripravené v rokoch 2023 až 2025.

Okuliare sú interne označované ako Orion a sú navrhnuté tak, aby nahradili smartfóny. Okuliare by používateľom umožnili telefonovať, zobrazovať informácie používateľom na malom displeji a live informácie o priateľoch a tých ktorých v rámci sociálnych médií sledujú.

Facebook tiež vyvíja asistenta umelej inteligencie, ktorý by slúžil k tomu ako sa dostať k používaniu okuliarov. Spoločnosť okrem toho experimentovala so zariadením podobnému prsteňu, ktoré by používateľom umožňovali získavať informácie prostredníctvom snímača pohybu. Toto zariadenie má označenie Agios.

Spoločnosť má vo svojich kanceláriách v Redmonde stovky zamestnancov, ktorí pracujú na technológiách pre okuliare rozšírenej reality (AR), ale Facebook sa doteraz snažil zmenšiť veľkosť zariadenia do podoby, ktorá bude pre spotrebiteľov lákavá.

Súvisiace: Facebook, Instagram a YouTube chcú zničiť metriky popularity, ktoré vynašli

Vzhľadom na dlhú prípravnú lehotu neexistuje žiadna záruka, že okuliare budú dokončené včas alebo vôbec niekedy v budúcnosti. Jedna osoba oboznámená s projektom však uviedla, že generálny riaditeľ Mark Zuckerberg má veľký záujem o tieto okuliare, a požiadal vedúceho pre oblasť hardvéru Andrewa Boswortha, aby prácu na nich uprednostnil.

Spoločnosť Facebook však tieto informácie odmietla komentovať. Luxottica okamžite na žiadosť o pripomienky neodpovedala.

Viera spoločnosti Facebook nie je jediná, kedy by inteligentné okuliare, ktoré prekrývajú počítačom generované obrázky v reálnom svete, v oblasti výpočtovej techniky mali byť ďalšou veľkou vecou. Už Microsoft vďaka tomu vytvoril zariadenie HoloLens 2, materská spoločnosť aplikácie Snapchat – Snap predáva svoje okuliare s označením Spectacles a na Floride založený startup Leap predáva svoje okuliare rozšírenej reality Magic Leap One, hoci žiadny z týchto zariadení sa nestal hitom. Spoločnosť Apple údajne tiež pracuje na podobnom produkte, ktorý by sa mohol dostať na trh už v budúcom roku.

Luxottica je materskou spoločnosťou Ray-Ban, Oakley a ďalších značiek z oblasti slnečných okuliarov. Spoločnosť s touto technológiou predtým experimentovala a v roku 2014 nadviazala partnerstvo so spoločnosťou Google pri navrhovaní, vývoji a distribúcii zariadenia Google Glass.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MSN

Facebook komentár