Spoločnosť Spruce Media, ktorá je jedným z najväčších Facebookových reklamných zákazníkov, hovorí o tom, že Facebook pôjde na poli internetovej reklamy hlava nehlava proti spoločnosti Google. Malo by ísť o pritom takú zmenu, ktorá na celom svete obráti internetovú reklamu na hlavu.

Takúto predikciu uvádza Spruce Media vo svojom štvrto-kvartálovom reporte za rok 2012. Ten sa zameriava hlavne na cenu a úspešnosť všetkých druhov reklám Facebooku.

Najzaujímavejšie na ich analýze je, že diskusia o výhodách reklamy na Facebooku môže vyústiť k sledovaniu a zachytávaniu užívateľských dát z mobilu do počítača a naopak (tzv.„tracking“). Táto predikcia by mala byť braná vážne, pretože Spruce Media je jedným z 12-stich strategických marketingových vývojárov na Facebooku a je zodpovedná napr. za reklamu spoločností ako Procter&Gamble a Samsung.

V súčasnosti je takmer nemožné zistiť, či užívateľ surfujúci na internete prostredníctvom svojho mobilného zariadenia je tá istá osoba, ktorá pred chvíľou surfovala zo svojho notebooku.

Ale pretože užívatelia Facebooku majú tendenciu ostávať prihlásený na mobile i počítači, je ľahšie ich identifikovať a zacieliť na nich reklamu prostredníctvom obidvoch zariadení. A tak môžu byť sledovaný aj zo stránok mimo sociálnej siete Facebook (napr. pomocou „Like“ na týchto stránkach). Týmto sa táto spoločnosť stáva významným konkurentom spoločnosti Google, ktorá na tomto poli dominuje.

Pokiaľ bude toto monitorovanie na Facebooku zmysluplné, môže Facebook svoje tržby zvýšiť na trojnásobok. Spruce Media hovorí nasledovné:

Sociálna sieť má tú jedinečnú výhodu, že jej užívatelia môžu byť identifikovaný ako prostredníctvom mobilu, tak aj na svojom počítači, pričom počítačové „cookies“ v súčasnej podobe na mobilných zariadeniach nefungujú.

 

Vieme teda, že od určitého okamihu začne Facebook zobrazovať reklamy aj mimo svojej domovskej stránky a svojich mobilných aplikácií , aby tak k sebe pritiahli zadávateľov reklám a znásobili tak svoje príjmy. A v tomto momente sa dostane do priameho súboja s Google. Takéto cielenie by malo byť začiatkom nového druhu grafických reklám.

Zatiaľ je to len predikcia, aj keď Facebook nedávno úspešne otestoval svoju mobilnú aplikáciu pracujúcu mimo hlavnej stránky Facebooku. A tento test naznačil, že o tento typ aplikácie záujem naozaj je.

Preložil: Radoslav Lenárt

Zdroj: RedLionTrader

Facebook komentár