Mark Zuckerberg.

Mark Zuckerberg.

Diskusia ohľadom neoprávneného získania údajov od spoločnosti Cambridge Analytica bola braná ako najväčšia kríza v spoločnosti Facebook, ale zdá sa, že na spoločnosti necnechala ani menšie náznaky “škrabancov“.

Podľa správy pre klientov banky Goldman Sachs, citujúcej údaje spoločnosti ComScore, Facebook “najhoršia víchrica” vôbec neovplyvnila a jeho využitie sa dokonca navýšilo. Inými slovami, hnutie #deleteFacebook nikdy naozaj dorazilo.

Súvisiace: Mark Zuckerberg naznačil, že Facebook by jedného dňa mohol ponúknuť platenú verziu

Goldman Sachs uviedla, že počet unikátnych používateľov Facebooku na mobilných zariadeniach v Spojených štátoch, počas mesiac apríl (najväčší vplyv škandálu) dosiahol nárast o 7% na 188,6 miliónov. Čas strávený na Facebooku taktiež vzrástol. Nižšie uvedený graf hovorí za všetko.

Facebook_po_skandale_Cambridge_Analytica_dokonca_ziskal_graf

Dokonca s ohľadom na Facebook sa vynára ešte viac pozitívnych správ. Analytici z Deutsche Bank uviedli, že jej kontrola systémov reklamy ukázala, že očistenie od 583 miliónov falošných účtov po ruskom zásahu do volieb v USA malo “malý až žiadny vplyv na dosah publika”. Vytvoril graf, ktorý odhalil, že zacielenie reklám sa naozaj rozrástlo.

Facebook_po_skandale_Cambridge_Analytica_dokonca_ziskal_graf_1

Deutsche Bank dodala: “Berieme na vedomie, že tieto údaje predstavujú dosah publika na vlastnosti, čo nie je prísne viazané na jadro Facebooku, ale domnievame sa, že vyčisťujú falošné účty v celom spektre a je možné ich považovať za širokú indikáciu, že reklama na Facebooku aj naďalej rastie.”

Tieto zistenia spolu s úplným zotavením ceny akcií spoločnosti Facebook dali ranu ďalšiemu výskumu, ktorý naznačuje, že dôvera ľudí vo Facebook sa už od polovice marca nezmenila, kedy informátor Christopher Wylie prvýkrát pomohol odhaliť, že údaje o 87 miliónoch používateľoch získala spoločnosť Cambridge Analytica neoprávneným spôsobom.

Súvisiace: Facebook po škandále pridá možnosť “Vymazať históriu”

Tieto čísla okolo dôvery sú pre spoločnosť Marka Zuckerberga úľavou, práve v čase, kedy sa pripravuje na ďalší krízový týždeň, v ktorom bude odpovedať na nepríjemné otázky od najvyšších európskych zákonodarcov. Politickí vodcovia Európskeho parlamentu sa tak budú pýtať na súkromie, falošné správy a reguláciu.

Zuckerberg však už naznačil, že spoločnosť Cambridge Analytica z hľadiska angažovanosti používateľov zaznamenala naozaj malý vplyv. Kongresu už povedal, že v dôsledku škandálu si svoje účty zrušil nevýznamný počet používateľov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Goldman Sachs, Deutsche Bank

Facebook komentár