Fannie Mae a Freddie Mac si už prešli všeličím – boli a aj zostávajú veľkými rybami na americkom hypotekárnom trhu a prešli od nezávislých firiem až po kompletné znárodnenie a od roku 2008 bojujú o návrat k ziskovosti. Náklady amerických daňových poplatníkov sú enormné, blížia sa k 170 miliardám USD. A budú aj naďalej potrebovať pomoc.

Začiatkom novembra, „zisky“  Fannie Mae za 3. štvrťrok 2011 ukázali, že vládou podporovaná  agentúra (GSE) vykázala zväčšujúcu sa stratu, odrážajúc pretrvávajúce problémy v americkom realitnom sektore. Fannie Mae bola za štvrťrok v strate 5,1 miliardy USD, v porovnaní s minuloročnou stratou vo výške 1,3 miliardy USD. Agentúra takisto oznámila, že žiada ďalšiu štátnu pomoc vo výške 7,8 miliardy USD. Smutné je to, že to bola v poradí šestnásta strata za uplynulých 17 kvartálov. Nevyzerá to tak, že by podporný program vlády mal v blízkej budúcnosti skončiť. V skutočnosti vláda odhaduje, že do roku 2014  bude potrebných ešte ďalších 51 miliárd USD na podporu, po odpočítaní dividend. Žiadosť Fannie Mae o ďalšie peniaze daňových poplatníkov prostredníctvom Ministertsva financií zahŕňa aj 2,5 miliardy USD potrebných pre štvrťročné dividendy vyplácané vláde. Hmmm… Celkové výdavky amerických daňových poplatníkov od kedy bola Fannie Mae zachránená od blízkeho úpadku je niečo málo cez 94 miliárd USD.

Veci nie sú omnoho lepšie ani u Freddie Mac. „Zisky“ za 3. štvrťrok 2011 ďalšieho hlavného hráča na hypotekárnom trhu boli pozoruhodné kvôli ich strate vo výške 6 miliárd USD, v porovnaní so stratou vo výške 4,1 miliardy USD v rovnakom štvrťroku roku 2010. Takisto ako Fannie, aj Freddie vyžiadala ďalšiu pomoc daňových poplatníkov – vo výške 6 miliárd USD. Odhaduje sa, že podpora daňových poplatníkov pre Freddie bude činiť 75 miliárd USD.

Problémom pre tieto dve štátom podporované  agentúry je, že ich výsledky úzko súvisia s ich minulými chybami. Pôžičky poskytnuté v rokoch 2005 až 2008 sú hlavnými zdrojmi strát. Obe inštitúcie predávajú desiatky tisíc nehnuteľností, ktoré teraz berú späť v dôsledku prepadnutia hypoték. Problém je, že teraz znášajú väčšie straty z týchto predajov v dôsledku klesajúcich cien nehnuteľností. Je len malá nádej, že sa zastavil rast hypotekárnych delikventov.

Aj keď obdobie červených čísel nie je celkom v poriadku s ohľadom na daňových poplatníkov, Fannie a Mae stále hrajú zásadnú úlohu v problémovom americkom hypotekárnom a realitnom trhu. Tieto dve inštitúcie vlastnia alebo stoja za približne polovicou amerických hypoték. Toto číslo sa blíži 31 miliónom úverov na bývanie v hodnote viac ako 5 biliónov USD. Spolu s ďalšími federálnymi agentúrami štátom podporované agentúry za posledný rok podporili približne 90% nových hypoték.

Aj napriek kľúčovej role, ktorú  hrajú Fannie a Freddie, náklady spojené s ich prežitím a fiškálne tlaky na americkú vládu môžu priniesť otázky o definitívnom konci ich hry. V americkom kongrese existuje rastúci sentiment nechať tieto dve agentúry skončiť ale boj sa zrejme odohrá až po novembrových voľbách v roku 2012. V krátkodobom horizonte bude pozornosť pravdepodobne sústredená na odmeny výkonneného manažmentu Fannie a Freddie, ktoré sú v roku 2011 plánované vo výške 12,8 miliónov USD pre 10 výkonných riaditeľov. Bonusy boli schválené Federal Housing Finance Agency, ktorá je regulátorom pre obe agentúry.  Podľa tlačových zdrojov, Ed Haldeman, ktorý ohlásil, že sa vzdáva funkcie výkonného riaditeľa Freddie, dostal v roku 2010 základný plat vo výške 900 000 USD a odmenu vo výške 2,3 milióna USD. Výkonný riaditeľ Fannie, Michael Williams, dostal v roku 2010 odmenu vo výške 2,87 milióna USD. V Senáte bolo predložené opatrenie, aby sa zabránilo používaniu federálnych peňazí na odmeny týchto výkonných riaditeľov a Bankový výbor amerického senátu bude odmeny prerokovávať.

Fannie Mae a Freddie Mac sú dnes v prázdnote. Ich úloha na realitnom trhu nemôže byť zo dňa na deň eliminovaná vzhľadom na fakt, že sú a zostávajú kľúčovou bariérou k ďalšiemu prepadu v tejto časti ekonomiky. Toto, ako aj blížiaca sa prezidenská kampaň v USA im poskytuje trochu času. Je pravdepodobné, že nikto nepríde s reformou Fannie a Freddie vo volebnom roku. Pritom tieto dve agentúry pohodlne zostávajú bodom pre vzplanutie pri výdavkoch vlády a štedrých  platoch  výkonných manažérov, obzvlášť s ohľadom na sériu strát a potrebu ďalšieho kapitálu. Smutné je, že budúcnosť agentúr zostáva ochromená zložitým charakterom chudokrvného ekonomického oživenia a politického vetra vo Washingtone.

Zdroj: KWR International

Facebook komentár