Fed_v_konecnom_dosledku_zatlaci_USA_do_recesie_Analytik

Federálny rezervný systém zatlačí ekonomiku Spojených štátov do recesie, teda to vyplýva z jeho aktuálnej trajektórie úrokových sadzieb. S týmto vyjadrením prišli analytici z Rabobank.

V stredu bolo zverejnené zhrnutie zasadnutia Federálneho výboru pre otvorený trh (FOMC) z dní medzi 25. – 26. septembrom, ktoré poukázalo na pokračujúcu ochotu americkej centrálnej banky pre postupné zvyšovanie úrokových sadzieb.

Indikácie Fedu, že bude pokračovať vo zvyšovaní sadzieb, prichádza v období kedy čelí pretrvávajúcej kritike prezidenta Donalda Trumpa. Začiatkom tohto mesiaca Trump povedal, že Fed sa chystá urobiť “bláznivé veci”, čím otvorene kritizoval predsedu Fedu – Jerome Powella a tvrdil, že vyššie sadzby sú najväčšou hrozbou pre hospodárske oživenie.

Lyn Graham-Taylor, ktorý je vedúcim analytikom pre oblasť aktív s fixnými príjmami v spoločnosti Rabobank, povedal, že Trump môže mať svoj cieľ.

Analytik ďalej poznamenal: “Myslíme si, že Fed v konečnom dôsledku posunie USA do recesie tým, že túto bude pokračovať v nastolenej trajektórií.”

Sadzba federálnych fondov, ktorá pomáha určovať náklady na úvery v celej ekonomike USA, sa 26. septembra 2018 zvýšila na 2 až 2,25 percenta. Politici v tomto roku očakávajú ďalšie zvýšenie sadzieb, ďalšie 3 zvýšenia v roku 2019 a 1 v roku 2020.

Graham-Taylor očakáva americkú recesiu v priebehu “nasledujúcich pár rokov” a že ďalší analytici v jeho banke brali do úvahy vyrovnávanie výnosovej krivky.

Súvisiace: Trump sa vyjadril k politike Centrálnej banky USA

Plochá výnosová krivka nastáva, keď výnos (návratnosť) dlhšie splatného dlhu sa znižuje na úrovne blížiace sa k dlhopisom s kratšou dĺžkou splatnosti. Môže to naznačovať, že v hospodárstve je nedostatok dôvery v strednodobom až dlhodobom horizonte.

V posledných týždňoch výnosová krivka skutočne stúpla, ale Graham-Taylor poznamenal, že v tomto prípade to skôr súviselo s neistotou než dôverou investorov v budúcnosť.

Analytik uviedol, že ak Fed “prekročil” ďalšie dve ďalšie navýšenia sadzieb, mohlo by to stačiť na spustenie hospodárskeho poklesu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, Rabobank

Facebook komentár