Jednou z veľkých otázok okolo akcií automobilky Ferrari je budúcnosť okolo 12-valcových vozidiel automobilky.

Spoločnosť Ferrari počas tohto týždňa pomohla odpovedať na túto otázku tým, že prišla s informáciami ohľadom predstavy super-športového automobilu s označením GTC4Lusso, ktoré je novým 12-valcový gigantom, ktorý by mohol pomôcť navýšiť marže spoločnosti.

Štvormiestny automobil s pohonom všetkých kolies má teda názov GTC4 Lusso. Nové označenie odkazuje na slávne vozidlá Ferrari z minulosti, konkrétne na modely 330 GTC a 250 GT Berlinetta Lusso, ktorým sa chce novinka priblížiť kombináciou elegancie a výkonu. Číslovka 4 potom upozorňuje na štvormiestny interiér.

Súvisiace: Ako automobilka Ferrari udržuje imidž svojej značky

Vzhľad auta sa s faceliftom premenil celkom výrazne, je vhodné spomenúť nové svetlá, upravenú líniu strechy, odlišné nárazníky, inak tvarovanú masku chladiča či prepracovanú zadnú časť. Zmeny vraj zlepšili aj aerodynamiku.

V interiéri sa objavuje veľký 10,25-palcový displej s novým multimediálnym systémom a takzvaný Dual Cockpit, ktorého súčasťou je obrazovka pred spolujazdcom, na ktorej sa zobrazujú napríklad aktuálna rýchlosť a otáčky motora. Ferrari si zahralo aj s tvarom tlačidiel a prichystalo aj nový volant.

Pod kapotou potom zostáva atmosféricky plnený dvanásťvalec o objeme 6,3 litra. V porovnaní s predchodcom je však výkonnejší, najnovšie ponúka 690 koní (507 kW, predtým 486 kW / 661 k) a poskytuje aj vyšší krútiaci moment – jeho maximum 697 Nm (predtým 683 Nm) je k dispozícii v 5750 ot/min.

GTC4Lusso zrýchli z pokoja na 100 km/h za 3,4 sekundy, teda o 0,3 sekundy skôr ako FF. Najvyššia rýchlosť zostáva na 335 km/h.

Vozidlo si aj po modernizácii ponechalo unikátne riešený – a pomerne komplikovaný – pohon všetkých kolies. Bol vraj však prepracovaný. Výrobca ho novo nazýva 4RM-S, pričom písmeno S odkazuje na systém natáčania zadnej nápravy. Túto výbavu dopĺňa elektronicky riadený diferenciál a adaptívne tlmiče.

Súvisiace:
Nové špeciálne Ferrari F12tdf v limitovanej edícií 799 kusov
Nový najrýchlejší luxus od spoločnosti Ferrari – Model Ferrari 488 Spider

Verejnosti sa Ferrari GTC4Lusso prvýkrát ukáže už budúci týždeň na prehliadke u Komského jazera.

Pre investorov nové vozidlo spoločnosti Ferrari môže ponúknuť toľko potrebnú výnosnosť. Luxusná automobilka dosahuje širšie marže u svojich drahších 12-valcových automobiloch, než u jeho vozidlách s označením V-8. Bolo to však preto, lebo jej rada V-12 je zastaranou, čím spoločnosť predáva oveľa viac lacnejších modelov V-8.

V roku 2015 tržby spoločnosti pre automobily s motorom V-8 vzrástli o 17 percent, zatiaľ čo produkcia modelov s motorom V-12 klesla o 24 percent.

Napriek aj tomuto oznámeniu, akcie automobilky Ferrari aj naďalej klesali. Boli v strate 6 percent, v blízkosti 35 dolárov za akciu. Zatiaľ akcie automobilky Ferrari v roku 2016 poklesli o 25 percent.

Zdroj: Motor Trader, WIRED, Fortune

Facebook komentár