RACE. To burzový symbol, ktorý bude automobilka Ferrari používať, keď predstaví svoje akcie počas debutu na New York Stock Exchange s ocenením 10 miliárd dolárov, počas nasledujúcich niekoľkých mesiacov.

Materská spoločnosť Fiat Chrysler Automobile počas tohto týždňa  poznamenala, že plánuje stanoviť cenu akcie automobilky Ferrari na úrovni 48 až 52 dolárov a v počiatočnej verejnej ponuke chce predať zhruba 10% spoločnosti. Spoločnosť očakáva, že od investorov získa 1 miliardu dolárov.

Po IPO, budú akcionári automobilky Fiat Chrysler držať zostávajúce akcie Ferrari, ktoré rozdelia výrobcu luxusných vozidiel od svojej materskej spoločnosti.

Súvisiace:
Ako automobilka Ferrari udržuje imidž svojej značky
Pre automobilku Ferrari sa oplatí pracovať, vďaka rekordným bonusom

Fiat Chrysler je taktiež vlastníkom značky Maserati, Jeep a Dodge.

Ferrari vyrába niektoré z najexkluzívnejších automobilov na svete a jej produkcia je historicky obmedzená na 7000 vozidiel ročne, keďže práve tým sa snaží zabezpečiť dopyt, ktorý stále prevyšuje ponuku. Niektorí zákazníci čakajú dlhšie ako rok na dodanie svojho nového vozidla.

Táto stratégia urobila zo značky Ferrari jednu z najcennejších na svete.

Avšak, Ferrari počas minulého roka začala mierne rozširovať svoju výrobu, keďže dodala 7 255 vozidiel, aby ich čakacia listina nebola príliš dlhou.

Ferrari v predajoch počas minulého roka dosiahla 2,8 miliardy eur (3,3 miliardy dolárov), na základe čoho bol jej zisk na úrovni 265 miliónov eur (302 miliónov dolárov).

Syn zakladateľa Ferrari – Piero Ferrari by si mal podľa očakáva udržať svoj 10% podiel vo firme.

Navyšovanie produkcie o 30%?

V podaní u regulátora pre cenné papiere sa uvádza, že Ferrari do roku 2019 plánuje zvýšiť produkciu o 30 percent, zo zhruba 7000 automobilov na 9000 ročne.

Ferrari oznámila, že jej rozhodnutie je v reakcii na “rastúci dopyt pochádza z rozvíjajúcich sa trhov a z demografických zmien, ako je rozsah a objem rastu výdavkov kapacity u nášho cieľového klienta.”

Ale taktiež zdôrazňuje krehkú rovnováhu, ktorú musí dosiahnuť medzi verejnými akcionármi a vlastníkmi po IPO.

Hoci táto stratégia pomôže k navýšeniu príjmov a zisku, je pravdepodobné, že potrápi niektorých majiteľov a zberateľov značky Ferrari, ktorí sa už dlho spoliehali na nízke výrobné čísla spoločnosti, čo pomáhalo udržiavať hodnotu používaných automobilov a prestíž ohľadom vlastnenia jej vozidiel.

Na rozdiel od väčšiny vozidiel, používané Ferrari môžu ich majitelia často predať za takmer na rovnakú cenu a niekedy aj viac, než nové Ferrari. To preto, že poradovník na kúpu u niektorých nových modelov sa môže pretiahnuť na viac ako jeden rok, čo znamená vysokú úroveň hodnoty pre vlastníkov vozidiel Ferrari.

Simon Kidston, ktorý je zakladateľom ženevskej výskumnej spoločnosti a ktorá poskytuje poradenstvo pre zberateľov automobilov – Kidston povedal, že “sa ešte len uvidí, či zvýšenie výroby nakoniec zasiahne hodnotu používaných vozidiel.”

“Značka Ferrari si vie v porovnaní s Aston Martin, Maserati, alebo Bentley držať svoju hodnotu naozaj dobre.”

Súvisiace:
Ferrari Pininfarina Sergio iba na pozvánku: Len 6 kusov
3 miliónové Ferrari, ktoré nemôžete vziať na cestu

Plánovaná cena pre IPO odráža tvrdenie Ferrari, že je taktiež aj luxusnou spoločnosťou, rovnako ako automobilkou, keďže pomer ceny voči zisku je oveľa vyšší, ako u iných automobiliek.

Vo svojom podaní, Ferrari uviedla, že za štvrťrok končiacim 30. septembrom očakáva, že ohlási tržby v rozmedzí 720 až 730 miliónov eur (820 až 830 miliónov dolárov), čo predstavuje medziročný rast v rozmedzí 9 až 10 percent a upravený zisk na akciu v rozsahu 210 až 215 miliónov eur, čo je nárast o 19-22 percent oproti rovnakému štvrťroku v roku 2014.

Spoločnosť Ferrari taktiež vo svojom podaní uviedla, že plánuje rozšíriť značku svojich zábavných parkov, maloobchodné predajne a licenčné ponuky pre športové oblečenie, hodinky, elektroniku a ďalšie príslušenstvo.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch

Facebook komentár