Na_financnych_trhoch_sa_prave_objavila_trhlina_top

Úrokové sadzby na úvery v priebehu včerajšieho obchodného dňa vzrástli v oblasti, ktorú si verejnosť len zriedka všíma, ale je rozhodujúcou pre fungovanie globálneho finančného systému.

Prudký nárast úrokových sadzieb z jednodňových pôžičiek prinútil Federálny rezervný systém New Yorku, aby prišiel na pomoc so špeciálnou operáciou zameranou na zmiernenie stresu na finančných trhoch.

Jedná sa o prvú takúto záchrannú operácia Newyorského Fedu za posledných desať rokov, keďže poslednú vykonal koncom roka 2008.

Mark Cabana, analytik v Bank of America Merrill Lynch poznamenal: „Jedná sa o bezprecedentné rozhodnutie, prinajmenšom v období po kríze.“

V utorok ráno NY Fed spustil tzv. „Jednodňovú repo-operáciu“, počas ktorej sa centrálna banka pokúšala zmierniť tlak na trhoch prostredníctvom nákupu štátnych dlhopisoch a iných cenných papierov. Jej cieľom je načerpať peniaze do systému, aby sa náklady na prijaté úvery a pôžičky nedostali nad cieľový rozsah Fedu.

Súvisiace: Globálna recesia môže prísť oveľa skôr, ako si niekto myslel

Prvý pokus NY Fed bol zrušený kvôli „technickým problémom“. O pár minút neskôr NY Fed do systému úspešne napumpoval 53 miliárd dolárov.

Tento krok poukazuje na dôkazy o vznikajúcich napätiach na finančných trhoch a vyvoláva obavy, že Federálny rezervný systém by mohol nad krátkodobými úrokovými mierami strácať kontrolu.

Guy LeBas, ktorý je generálnym riaditeľom pre stratégie v oblasti aktív s pevným výnosom v Janney Capital Markets, poznamenal: „Trhy v oblasti financovania sú jednoznačne v nervozite,“ … “Budú vyžadovať akciu Fedu.”

NY Fed v utorok oznámil plány na vykonanie ďalšej repo-operácie v dnešnom dni, čo by mohlo mať za následok odkúpeniu aktív až o hodnote ďalších 75 miliárd dolárov.

Nárast sadzieb

Sadzba pri jednodňových dohodách o spätnom odkúpení podľa údajov spoločnosti Refinitiv v pondelok dosiahla hodnotu 5%. To predstavuje rozsiahly nárast z 2,29% koncom minulého týždňa a výrazne nad cieľový rozsah stanovený v júli, Federálnym rezervným systémom, ktorý je v rozmedzí 2% až 2,25%. Prudký nárast pokračoval aj v utorok, predtým než NY Fed zasiahol, keďže nočná sadzba sa dostala vysoko nad hodnotu 10%.

Hoci nezískava tak veľkú pozornosť ako americký akciový index Dow Jones alebo 10-ročný výnos štátnych dlhopisov, tento trh 1-dňových pôžičiek v moderných financiách zohráva ústrednú úlohu. Umožňuje bankám rýchlo a lacno si požičiavať peniaze na krátke obdobie, často na nákup dlhopisov, ako sú štátne dlhopisy. Tento trh sa počas finančnej krízy v roku 2008 zrútil.

Analytici však rozlišujú medzi súčasným obdobím stresu a tým, čo sa stalo počas krízy. V tom čase boli investori hlboko znepokojení finančným zdravím bánk. Dnes sa banky snažia dosiahnuť rekordné zisky a súvahy vyzerajú stabilne.

Nie je jasné, čo presne tieto obavy spôsobuje, alebo ako dlho to vydrží.

Jim Bianco, generálny riaditeľ spoločnosti Bianco Research, na sociálnej sieti Twitter poznamenal: „Nikto nevie, prečo sa to deje,“ … „Ak to bude trvať dlhšie ako ďalší deň alebo dva, bude to problémom.“

1 biliónový deficit a platby strýčka Sama

Existuje niekoľko teórií.

Analytik z Bank of America – Cabana za prudký nárast úrokových sadzieb z jednodňových pôžičiek obviňuje Fed, ktorý podcenil množstvo hotovosti potrebnej na plynulé fungovanie finančného systému.

Cabana uviedol „Fed práve urobil politickú chybu,“ … „V bankovom systéme nie je dostatok peňazí na to, aby banky mohli v oblasti likvidity a regulácie uspokojiť všetky svoje potreby. Neobávam sa toho, že by sa to však Fedu nepodarilo napraviť.“

Katalyzátorom tohto napätia na trhoch podľa Cabana je skutočnosť, že americké spoločnosti stiahli obrovské sumy peňazí od bánk, aby uskutočnili štvrťročné daňové platby Ministerstvu financií USA. To prinútilo banky, aby svoje rezervy od Fedu vyčerpali.

Tempo rastu môže byť tiež príznakom prudkého nárastu štátnych dlhopisov vydávaných na financovanie federálnej vlády. Tento fiškálny rok sa federálny deficit kvôli daňovým škrtom a nárastu vládnych výdavkov dostal na úroveň 1 bilióna dolárov.

Banky zvyčajne kupujú štátne dlhopisy, požičiavaním na trhu s jednodňovými úvermi. Skok vo objemoch vydávaných štátnych dlhopisoch spôsobil veľký nárast dopytu po krátkodobom financovaní.

Cabana poznamenal: „Základným problémom je, že na trh sa dostáva až príliš veľký objem prekliatych štátnych dlhopisov,“ … “Na vine sú obe strany. Deficit o rozsahu 1 bilióna dolárov tento problém pozdrží.”

Návrat kvantitatívneho uvoľňovania (QE)?

Bez ohľadu na príčinu, môže existovať potreba väčšieho počtu akcií Fedu, vrátane ďalších dočasných operácií z Newyorského Fedu.

LeBas poznamenal: „Možno budú musieť urobiť to isté zajtra ráno.“

Fed pravdepodobne bude tiež potrebovať znížiť úrok, ktorý platí z nadmerných bankových rezerv, alebo IOER. Bank of America Merrill Lynch predpovedala, že Fed v priebehu dnešného dňa túto sadzbu mierne zníži.

Súvisiace: Najväčší svetový správca aktív pre bohatých: “Je čas predať akcie”

Caban uviedol: „Jedná sa o tzv. náplasť.“

Ako dlhodobejšie riešenie analytici bánk Barclays a Bank of America očakávajú, že Fed začne znova rozširovať svoju súvahu nákupom štátnych dlhopisov. Počas finančnej krízy bol spustený program nákupu dlhopisov Fedu, ktorý sa nazýva kvantitatívne uvoľňovanie (QE), s cieľom udržať mimoriadne nízke náklady na pôžičky. Keď sa hospodárstvo uzdravilo, Fed svoju stratégiu zmenil a začal so zmenšovaním svojej súvahy.

Cabana si nemyslí, že Fed bude tieto operácie nazývať kvantitatívnym uvoľnením (QE), hoci uviedol, že budú fungovať rovnako. Centrálna banka rozšíri svoju súvahu nákupom štátnych dlhopisov.

Cabana nakoniec uviedol: „Fed to nepripustí,“ … „ale vyzerá to a je to naozaj tak, akoby fiškálnu autoritu financovala menová autorita.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár