Spoločnosť Fisker plánuje dodávať svoj elektrický papamobil na budúci rok.

Spoločnosť Fisker plánuje dodávať svoj elektrický papamobil na budúci rok.

Automobilka Fisker sa chystá vyvinúť prvý čisto elektrický papamobil na základe svojho nového SUV s označením Ocean.

Spoluzakladatelia amerického startupu na elektrický pohon, Henrik Fisker a Geeta Gupta-Fisker, mali na konci tohto týždňa súkromnú audienciu u pápeža Františka, aby predviedli nový dizajn.

Táto dvojica Vatikánu predstavila koncept upraveného, elegantného moderného SUV s celo-presklenou kupolou v rámci modelu Fisker Ocean, vďaka čomu by davy mali najväčšiu šancu vidieť pontifika. Fisker uviedol, že toto jedinečné vozidlo plánuje dodať pápežovi už na budúci rok.

Henrik Fisker vo vyhlásení uviedol: “Inšpiroval som sa poznatkom, že pápež František je veľmi ohľaduplný k životnému prostrediu a dopadov čo sa týka zmien podnebia pre ďalšie generácie.” Dodal, že interiér vozidla bude obsahovať” rôzne udržateľné materiály vrátane kobercov vyrobených z recyklovaných materiálov, ako sú plastové fľaše z oceánov.“

Fisker uviedol, že dostal viac ako 16 000 objednávok na model Ocean, pričom výroba sa má začať 17. novembra.

Papamobile je názov pre vozidlá vyrobené na mieru, ktoré sa používajú na prepravu pápeža pri verejných vystúpeniach. Podľa konferencie katolíckych biskupov USA sú vozidlá navrhnuté tak, aby chránili pontifika a zároveň umožňovali jeho viditeľnosť pre davy ľudí.

Špeciálne vybavenie v minulosti obsahovalo zábradlie, ktoré sa mal pápež pridržiavať pri mávaní davom, a schody, ktoré umožňovali ľahký prístup do vozidla a z vozidla. Podľa Konferencie katolíckych biskupov mal pápež Benedikt XVI. dva papamobily a jeden vyrobený spoločnosťou Mercedes-Benz bol na jeho návštevu v roku 2008 prepravený aj do Spojených štátov.

Spoločnosť Mercedes-Benz, ktorú vlastní Daimler, poskytovala pápežovi vozidlá už od roku 1930, keď pápež Pius XI dostal ako dar od spoločnosti Mercedes-Benz model Nürburg 460. Automobilka Mercedes-Benz tvrdí, že vyvinula aj prvý papamobil s priehľadnou nadstavbou pre návštevu pápeža Jána Pavla II v Nemecku, počas roku 1980.

Mercedes-Benz tvrdí, že samotní pápeži si vozidlá „vysoko vážia“.

Podľa automobilky, keď bol v roku 2002 v Ríme odovzdaný papemobil telefón triedy M pápežovi Jánovi Pavlovi II., pontifik vyzval médiá, aby sa vyhýbali používaniu výrazu „papa-mobile“, pretože „to nie je primerané dôstojnosti a účelu týchto automobilov.““

Pápež František sa skôr spoliehal na skromnejšiu prepravu. Použil modely značiek Fiat, Ford a Jeep. Lamborghini darovalo pápežovi Františkovi v roku 2017 auto, ktoré však malo byť vydražené na charitu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ZDnet

Facebook komentár