Francúzsko_Mali_by_miliardari_dostat_danove_ulavy_na_dary_pre_Notre_Dame

Jeden po druhom, tri najbohatšie rodiny vo Francúzsku otvorili svoje šekové knižky a prisľúbili spolu 565 miliónov dolárov na obnovu katedrály Notre Dame v Paríži.

Prvý mega dar za 100 miliónov eur (113 miliónov dolárov) oznámili luxusné skupiny Kering a rodina Pinault. Po ňom nasledovalo 200 miliónov eur (226 miliónov dolárov) od Bernarda Arnaulta, tretieho najbohatšieho muža na svete a jeho spoločnosti LVMH. To bolo len niekoľko hodín od daru rodiny Bettencourt Meyersovej, ktorá ovláda skupinu L’Oreal.

Dary by mali prejsť dlhú cestu k obnove historickej pamiatky Notre Dame. Zároveň však podnietili diskusiu o bohatstve, daniach a osobitnom vplyve filantropie, ktorú praktizujú najbohatšie rodiny vo Francúzsku.

Sporné daňové otázky

Pozornosť sa v priebehu tohto týždňa rýchlo posunula od štedrosti darov a toho, či by si darcovia mohli nárokovať štedré daňové výhody, ktoré sú vo Francúzsku dostupné.

Podľa francúzskeho práva si jednotlivci na svojich daniach môžu odpočítať 66% dobročinného daru, zatiaľ čo podniky si môžu uplatniť nárok na vrátenie 60%.

Anne-Claire Pache, profesorka, ktorá sa špecializuje na filantropiu na francúzskej ekonomickej škole ESSEC Business School vysvetlila, že za každý firemný dar vo výške 100 miliónov eur (112 miliónov dolárov) sa jedná až o 60 miliónov eur (68 miliónov dolárov).

Súvisiace: Francúzski miliardári sľubujú 300 miliónov eur, ako pomoc pri obnove Notre Dame

Kritici tvrdia, že dary určené na opravu Notre Dame by boli lepšie vynaložené vrámci sociálnych programov na pomoc chudobným v krajine, kde rastúca nerovnosť prispela k vypuknutiu nedávnych pouličných protestov.

Julia Cageová, profesorka ekonómie Parížskej vysokej školy známej ako Sciences Po v statuse na sociálnej sieti Twitteri uviedla: “Zatiaľ čo Arnault a Pinault organizujú propagačnú kampaň, ktorá poukazuje na preteky v oblasti darcovstva, zabúdame, že najväčšiu časť týchto darov budú platiť všetci francúzski občania, prostredníctvom daňových úľav.”

Rodina Pinault, ktorá kontroluje luxusné značky vrátane Gucci a Yves Saint Laurent, v stredu poznamenala, že si nebude uplatňovať nárok na odpočet dane. Louis Vuitton a vedúci predstaviteľ značky Christian Dior – Arnault navrhli to isté.

“Malichernosť a žiarlivosť” prevažujú nad všeobecným dobrom, povedal Arnault vo štvrtok na stretnutí akcionárov skupiny LVMH. Dodal, že v iných krajinách by sa spoločnosti zablahoželalo.
L’Oreal odmietla komentovať, či by sa rodina Bettencourt Meyersovej snažila získať odpočet.
História darcovstva

Veľké dary na prestížne projekty v Európe sú už dlhé obdobie dôležitými pre francúzske luxusné značky.

Oliver Chen, analytik investičnej banky Cowen so zameraním na maloobchod a luxus poznamenal: „LVMH a Kering spoliehajú na svoje spojenie s francúzskym dedičstvom, pretože súťažia o podiel na trhu.“

Dve budovy vo Versailles, ktoré boli osobnými favoritmi Marie Antoinette, sa v minulom roku znovu otvorili verejnosti po obnove, ktoré boli financované divíziou skupiny LVMH – Dior. Rodina Pinault je pripravená spustiť svoju osobnú zbierku súčasného umenia v budove Bourse de Commerce už počas tohto ročnej jeseňe.

Chen uviedol: “Je to ukážka toho, že sa firme darí a darí sa jej naozaj,” … “Má to zmysel aj pre biznis.”

Dior od LVMH financoval rekonštrukciu "Queen's House" vo Versailles, ktorá bola znovu otvorená v roku 2018.

Dior od LVMH financoval rekonštrukciu “Queen’s House” vo Versailles, ktorá bola znovu otvorená v roku 2018.

 

Profesorka Anne-Claire Pache poznamenala, že aj napriek tomu, príspevky pre Notre Dame boli “bezprecedentné.” Poznamenala, že rozsah a rýchlosť darov signalizuje zriedkavú „krízu“ v oblasti kultúry.

Adrian Palmer, profesor, ktorý študuje marketing a reputáciu v Henley Business School na University of Reading, povedal, že spoločnosti budú čeliť tlaku, aby vysvetlili, ako budú použité ich dary.

Palmer ďalej poznamenal: “Je potreba trochu viac informácií,” … “Ako sa tieto peniaze použijú pre dobro krajiny.”

Súvisiace: 26 najbohatších má rovnaké bohatstvo ako najchudobnejšia polovica sveta

Bohatstvo vo Francúzsku

Odpor pred darmi odráža intenzívnu diskusiu vo Francúzsku o rastúcej nerovnosti a zdaňovaní majetku.

Rodiny stojace za skupinami LVMH, Kering a L’Oreal majú podľa odhadov indexu miliardárov agentúry Bloomberg (Billionaires Index) hodnotu majetku vo výške 181 miliárd dolárov a dary pre Notre Dame predstavujú menej ako 1% podiel z ich majetku.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron niekoľko mesiacov čelí protestom „gilets jaunes“ alebo „žltých viest“, ktoré rozhnevali rastúce ceny plynu a daní.

Od tej doby sa pre Macrona rozvinuli do širšej výzvy.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár