Francuzsko_tvrdi_ze_nemoze_schvalit_projekt_Libra_od_Facebooku_na_europskej_pode

Francúzsko sa opäť zameriava na veľké americké technologické firmy – tentokrát smerom k navrhovanej kryptomene spoločnosti Facebook – Libra.

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire na tohtotýždňovej konferencii OECD v Paríži uviedol, že virtuálna mena Libra by mohla ohroziť suverenitu vlád.

Le Maire ďalej uviedol: „Všetky tieto obavy týkajúce sa kryptomeny Libra sú vážne. Chcem to povedať veľmi jasne: Za týchto podmienok nemôžeme povoliť rozvoj digitálnej meny Libra na európskej pôde.“

Le Maire je otvoreným oponentom Libry od odhalenia projektu spoločnosti Facebookom v júni. Okrem obáv, že kryptomena by mohla oslabiť suverenitu mien iných národov, poukázal na problémy týkajúce sa prania špinavých peňazí, financovania terorizmu a dominantného postavenia na trhu. Regulačné orgány na celom svete tieto obavy zopakovali.

Vo svojom tohto-týždňovom vyjadrení Le Maire uviedol, že o vytvorení „verejnej digitálnej meny“ hovoril s prezidentom ECB -Marioom Draghim a Christine Lagardeovou, ktorá na jeho pozíciu čoskoro zasadne.

Na rozdiel od mien podporovaných centrálnymi bankami by na kryptomenu Libra mala dohliadať nezávislá nezisková organizácia so sídlom vo Švajčiarsku s názvom Združenie Libra. Facebook, spolu s ďalšími 27 spoločnosťami ako PayPal, Visa a Mastercard, predstavujú zakladajúcich členov Združenia Libra. Podľa Facebooku, cieľom projektu je umožniť realizáciu rýchlych a lacných platieb, ako aj prevodov peňazí ľuďom po celom svete.

Dante Disparte, vedúci oddelenia politiky a komunikácií pre Združenie Libra, vo vyhlásení uviedol, že Le Maire v komentári „ďalej zdôrazňuje dôležitosť našej prebiehajúcej diskusie s regulačnými orgánmi a vedúcich politických predstaviteľov po celom svete“ a dodal, že projekt Libra sa stal „najviac podrobne skúmanou iniciatívou na svete. “

Disparte ďalej poznamenal: „Túto kontrolu vítame a úmyselne sme navrhli dlhú štartovaciu dráhu, ktorá tieto rozhovory umožní, ako aj realizáciu vzdelávania zúčastnených strán a zahrnúť ich spätnú väzbu do nášho návrhu. Združenie Libra a jeho členovia sa zaviazali spolupracovať s regulačnými orgánmi na dosiahnutí bezpečnej, transparentnej a spotrebiteľsky zameranej realizácie projektu Libra. Uvedomujeme si, že technológia blockchain je objavujúcou sa technológiou a že tvorcovia politík musia starostlivo zvážiť, ako sa jej možnosti hodia do ich politík finančného systému.“

V strede týždňa Združenie Libra uviedlo, že vo Švajčiarsku požiada o platobnú licenciu, čím potvrdí, že táto krajina bude domovom jej hlavného kontrolného orgánu.

Francúzsko prevzalo vedúcu úlohu pri regulácii veľkých technologických spoločností v Európe a predložilo 3% digitálnu daň na niekoľko amerických firiem, ako sú Facebook, Amazon a Google.

 

Zdroj: CNCB

Facebook komentár